Česko málo věří startupům, kapitál se jim tu shání těžko | e15.cz

Česko málo věří startupům, kapitál se jim tu shání těžko

Tým CSS Piffle s mentorkou na StartupWeekend Prague.
Tým CSS Piffle s mentorkou na StartupWeekend Prague.
• 
ZDROJ: Jan Sedlak

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česko zaostává v investicích rizikového kapitálu do začínajících firem, tzv. startupů. Podíl investic venture kapitálu byl loni v tuzemsku 0,005 procenta HDP, což je šestkrát méně, než je evropský průměr. Vyplývá to z výroční zprávy European private equity and venture capital association. Nejvíce do startupů investují fondy rizikového kapitálu v Lucembursku, Dánsku a Švédsku, na evropském průměru je například Německo nebo Maďarsko. Nejnižší jsou investice v Rumunsku, Řecku a na Ukrajině.

Česko je podle Nikoly Rafaje z inkubátoru StartupYard velmi malý trh, kde je znát každá jednotlivá investice. Některé velké firmy, kterých se investice týkají, jsou ale registrované v jiných zemích, například Nizozemsku. Proto se do čísel nepromítla například investice do internetového obchodu Mall.cz.

„Důvod vidím v malém počtu a aktivitě venture kapitálu v České republice. Ročně se uskuteční jen pár desítek transakcí, funguje tu velmi malá skupina investorů, formálně jediný český venture fond je Credo Ventures, ostatní jsou malí andělé nebo zahraniční zastoupení, kteří z Prahy operují po celé střední a východní Evropě,“ uvedl Rafaj.

Jan Sedlák: Jak stát udusí startupy

V Česku vzniká každoročně stovka nových technologických firem s vlastním obchodním modelem. S původní myšlenkou uspěje jen jedna z 12, zbytek začne dělat něco jiného, nebo zanikne. Vyplývá to z údajů programu StartupYard, který se zabývá podporou tuzemských začínajících firem.

„Pokud pod startupy zahrneme pouze inovativní firmy s velkým potenciálem, které hledají nový obchodní model, bavíme se ročně o zhruba stovce nových společností. V případě ozkoušených modelů, což jsou například lokalizace do domácího prostředí, o vyšších stovkách,“ dodal Rafaj.

Lákadla startupů: bezpečnost, hry, data nebo biotechnologie

Nejčastěji jsou nově vznikající technologické firmy zaměřené na internet, mobilní technologie nebo média, české startupy pak vynikají zejména v oblasti bezpečnosti, her a zpracování velkých objemů dat. Dále jsou to biotechnologie nebo zelená energie.

Do českých startupů investují soukromé osoby i nadnárodní fondy. Prostředky do nadějných tuzemských firem umísťuje například Intel Capital, fondy Genesis, Earlybird Venture nebo Credo Ventures, aktivní v této oblasti je mimo jiné zakladatel a bývalý spolumajitel Centrum.cz Ondřej Tomek.

Zhruba 30 tuzemských začínajících internetových firem, které svými službami míří na globální trh, založilo loni platformu Global Startups, v rámci které by si měli vyměňovat zkušenosti z podnikání nebo spolupracovat. Zakladatelské firmy Global Startups dokázaly přilákat investice v objemu jedné miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah