Český robot chce učit Asijce a Američany na piano. Investoval do něj výkonný ředitel Warner Music i fond Purple Ventures

Zakladatelé ArtMasteru Michal "Majkláč" Novák a Radim Vysoký

Zakladatelé ArtMasteru Michal "Majkláč" Novák a Radim Vysoký Zdroj: archiv ArtMaster

Tak vypadá na telefonu nová česká aplikace Artie
Tak vypadá na telefonu nová česká aplikace Artie
Zakladatelé ArtMasteru Michal "Majkláč" Novák a Radim Vysoký
4 Fotogalerie
Petr Weikert

Na první pohled to vypadá jako zkouška v hudební škole. Umělá inteligence Artie v mobilním telefonu poslouchá, jak hraje žák na piano. Když se hráč následně zeptá, jak mu ukázka šla a co by mohl zlepšit, ze sluchátka se ozve klidným hlasem podrobná kritika. Jde o produkt českého startupu ArtMaster, který nyní uzavřel další, již třetí kolo financování ve výši více než 20 milionů korun. Do projektu nově vstoupili brněnští Purple Ventures. Služba míří zejména na trhy USA a Asie.

Artie se odlišuje od tradičních výukových aplikací tím, že se v reálném čase přizpůsobuje preferencím uživatele a vytváří každému učební plán zcela na míru. Dokáže v něm zohlednit nejen úroveň žáka, jeho oblíbené žánry i kapely, styl komunikace, ale také nároky, které na něj klade. Inspirací byl zakladatelům ArtMaster reálný živý učitel, který se také chová často velmi lidsky a empaticky a ke každému přistupuje trochu jinak.

ArtMaster byl založen hudebními nadšenci, kteří dlouhodobě usilují o zpřístupnění hudebního vzdělání široké veřejnosti. Kromě digitálních projektů provozuje společnost také tradiční hudební školu v Praze.

„Jsme celoživotní muzikanti a víme, jak zásadní roli hudba hraje v osobním rozvoji. Artieho jsme vytvořili proto, aby se každý mohl učit hrát na svůj oblíbený nástroj způsobem, který je přirozený, intuitivní a zábavný. V první fázi se soustředíme na výuku hry na piano, ale do budoucna plánujeme přidání dalších hudebních nástrojů,“ dodává Michal Novák, spoluzakladatel ArtMasteru. Ten má za sebou úspěšnou muzikantskou platformu Bandzone.

ArtMaster již dříve získal podporu andělských investorů, mezi nimiž jsou například Robert Kyncl, výkonný ředitel celosvětového gigantu Warner Music Group, a český hudební skladatel a zásadní postava v příběhu úspěchu VR hitu Beat Saber Jaroslav Beck. 

Uvedení aplikace Artie na trh je plánováno na letošní červenec a zprvu bude dostupná pouze v angličtině a pouze pro operační systém iOs. „Když si vezmu, co kluci s týmem dokázali za pouhé dva měsíce, tak se nemůžu dočkat finální verze, kterou plánují spustit v létě. Věříme, že z investičního hlediska se bude jednat o globální úspěch,“ říká Jan Davídek, partner fondu Purple Ventures.