Chystá se zákaz Huawei v českých sítích. Operátoři hrozí státu soudy o desítky miliard

Prodeji počítačů reaguje Huawei na americké sankce, kvůli kterým přišla společnost o pozici největšího prodejce chytrých telefonů

Prodeji počítačů reaguje Huawei na americké sankce, kvůli kterým přišla společnost o pozici největšího prodejce chytrých telefonů Zdroj: Reuters

Pokud budeme donuceni zbavit se ve svých sítích technologií od čínského kolosu Huawei, vyjde nás to na zhruba 24 miliard korun. Tvrdí to tuzemští mobilní operátoři s tím, že náklady spojené s případnou výměnou dodavatele budou chtít zaplatit od státu, domáhat se jich budou soudně. Tak zní hlavní vyjednávací taktika operátorů doprovázející přípravu regulace dodavatelů, na které pracuje Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Tři největší hráči českého trhu: O2, T-Mobile a Vodafone, si skrze Asociaci provozovatelů mobilních sítí (APMS), v níž se sdružují, nechali vypracovat studii postavenou na interních finančních datech. Podle ní se náklady na výměnu Huawei mohou vyšplhat na 18 miliard.

Výbor nezávislého ICT průmyslu (VNICTP) sdružující desítky středních a menších provozovatelů E15 řekl, že počítá s náklady pět až šest miliard. „Týká se to více než deseti našich členů. Pokud by se musela vyndavat i takzvaná pasivní infrastruktura, kde Huawei často dominuje, může se suma dostat až k deseti miliardám,“ spočítal ředitel VNICTP Jakub Rejzek.

NÚKIB byl pověřen Bezpečnostní radou státu, aby do letošního května připravil mechanismus pro posuzování a případné zákazy dodavatelů do sítí důležitých pro chod státu. Novinka bude mít vliv na asi 150 subjektů včetně energetiky a dalších oborů. Rozjely se velké zákulisní tlaky, očekávat lze zapojení ČEZ a dalších.

NÚKIB koncem roku 2018 vůči Huawei vydal stále platné bezpečnostní varování, na jehož základě si provozovatelé důležité infrastruktury musejí dělat bezpečnostní analýzy. Chystaný mechanismus by mohl Huawei a další hráče zcela eliminovat či omezit. NÚKIB uvádí, že analýzy nejsou dostatečné a že je trh nedělá pečlivě.

Cetin, který provozuje síť pro O2 a částečně T-Mobile, už bezdrátovou část 5G sítě staví na technologiích od švédského Ericssonu. Vodafone a T-Mobile nadále využívají Huawei. „Musíme plnit kritéria pokrytí 5G signálem daná aukcí frekvencí,“ sdělil viceprezident Vodafonu pro sítě Miroslav Bula s tím, že kvůli tomu nelze čekat na regulaci NÚKIB.

Analytická společnost Strand Consult E15 sdělila, že Huawei má v bezdrátových částech 4G/LTE sítí zastoupení 92 procent. U 5G je to přes padesát procent.

NÚKIB v návrhu mechanismu připouští, že tvrdý přístup bude něco stát: „Případné omezení či vyloučení dodávek dodavatele […] bude znamenat zvýšené finanční náklady také pro veřejné rozpočty.“ Čísla operátorů nejsou v návrhu zohledněna, úřad si vyžádal detaily.

Studii pro APMS vypracovalo Centrum ekonomických a tržních analýz (CETA). To v roce 2020 udělalo také dokumenty pro českou pobočku Huawei, kde se tvrdilo, že by budování 5G v Česku bez této firmy vyšlo na 38 miliard. Zdroje z telekomunikačního byznysu tehdy uvedly, že jde o nesmyslně nadsazené číslo. Operátoři uvádějí, že v jejich případě CETA vypracovala metodiku a do ní se následně vložila dodaná data, do nichž si operátoři vzájemně neviděli.

Trh je každopádně připravený se bránit soudně kvůli maření investic. „Pokud by vláda preferovala řešení, které je ekonomicky neracionální, pak je požadavek finančních náhrad za zmařené investice namístě,“ sdělil Grund. „Vymáhání škod by proběhlo,“ doplnil Rejzek za menší hráče.

„S ohledem na ranou fázi jednání považujeme za předčasné spekulovat v tuto chvíli o případných náhradách škody,“ sdělil mluvčí ministerstva financí Petr Habáň s tím, že se rezort zapojil do připomínkování. „Nemáme k dispozici data, ze kterých operátoři vycházejí a na jejichž základě uvádějí vyčíslení nákladů,“ doplnila mluvčí Úřadu vlády Vanesa Šandová. Ministerstvo průmyslu a obchodu dodalo, že je třeba najít spravedlivý kompromis mezi bezpečností a svobodou podnikání.

Státní náhrady se už ve světě objevily. Vláda USA na demontáž Huawei a ZTE vyčlenila 1,9 miliardy dolarů. Tamní trh se ale dožaduje zvýšení na pět miliard dolarů.

NÚKIB v minulosti uvedl, že bezpečnost není zadarmo. Náhradám se snaží předejít stanovením přechodných období pro výměnu. Ta mají reflektovat životní cyklus, půjde o řádově roky.

Operátoři sami považují za rozumné, aby rizikoví dodavatelé nebyli vpuštěni do takzvaného jádra sítí a mohli zůstat v bezdrátových vysílačích a dalších méně citlivých oblastech. V tomto případě se podle APMS mají náklady na výměnu pohybovat v rozmezí 180 milionů až 1,8 miliardy.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!