Číňané investují miliardy v přívětivém Maďarsku. Budují tam základnu i pro Česko | E15.cz

Číňané investují miliardy v přívětivém Maďarsku. Budují tam základnu i pro Česko

Distribuční centrum BYD a Huawei v obci Páty v Maďarsku.
Distribuční centrum BYD a Huawei v obci Páty v Maďarsku.
• 
ZDROJ: Jan Sedlák

Jan Sedlák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Značná část bývalého Rakouska-Uherska se stala základnou pro čínské technologické firmy, které z Rakouska, a zejména z Maďarska vedou aktivity ve zbytku Evropy včetně Česka. Podle zástupců čínských podniků, s nimiž deník E15 hovořil ve Vídni a v Budapešti, je to díky údajné strategické politické poloze. Rakousko a Maďarsko patří mezi několik málo zemí Evropské unie, které vůči Číně nevystupují a snaží se s ní nadále udržovat dobré vztahy.

V devatenáctitisícovém městě Komárom u hranic se Slovenskem vyrábí elektrické autobusy čínský podnik BYD, který vedle toho produkuje elektrická auta, motorky, baterie nebo solární panely. Firma, jejíž hodnota na burze v Šen-čenu je necelých 120 miliard dolarů, v Maďarsku ročně vyrobí nižší stovky autobusů a chce se dostat na tisícovku. Firma v zemi rovněž úspěšné prodává. Naposledy flotilu 48 e-autobusů koupila největší maďarská autobusová přepravní firma Volánbusz.

Elektromobilita: Jaké jsou plány EU a světa?

Video se připravuje ...
Elektromobilita: Jaké jsou plány EU a světa?

Logo BYD lze najít rovněž v logistickém areálu v obci Páty poblíž Budapešti. BYD zde na ploše 14 tisíc metrů čtverečních pro svého partnera ze Šen-čenu, telekomunikační kolos Huawei, provozuje distribuční centrum a výrobu. Oba partneři zde zaměstnávají tři stovky lidí a měsíčně odbaví 60 tisíc balíků.

Přístup k veškerému digitálnímu obsahu

Předplatit E15 Premium

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery