Čínský Huawei už zase roste. Nejsme bezpečnostní hrozbou, uklidňuje svět | E15.cz

Čínský Huawei už zase roste. Nejsme bezpečnostní hrozbou, uklidňuje svět

Huawei
Huawei
• 

hop

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší čínský výrobce telekomunikační techniky, společnost Huawei, v pondělí oznámila zisk za loňský rok ve výši 15.4 miliardy jüanů (2.4 miliardy dolarů). Po zpomalení v roce 2011, kdy růst zisků Huawei zpomalil o polovinu, je to nárůst zisku o 33 procent.

Huawei je jedním z největších výrobců telekomunikační techniky na světě. O prvenství se přetahuje se švédským Ericssonem, v první polovině loňského roku ho poprvé předstihl.

Rychlý růst čínského giganta vzbuzuje respekt, ale v některých zemích i obavy. Některé západní země jako Kanada, Austrálie nebo USA mají dokonce podezření, že by Peking mohl firmu používat ke špionáži. Blokují proto expanzi Huawei na svých trzích. Američtí kongresmani opakovaně doporučili zákaz obchodních aktivit firmy ve Spojených státech s odůvodněním, že Huawei představuje bezpečnostní hrozbu.

Odhalíme vlastnickou strukturu, slíbila dcera zakladatele

Tyto obavy se na tiskové konferenci v Pekingu snažila rozptýlit Cathy Mengová, finanční ředitelka čínské firmy a dcera jejího zakladatele Rena Zhengfeie. Tajemný Ren je dalším důvodem k obavám – téměř se neobjevuje na veřejnosti, s médii nekomunikuje a v mládí byl velitelem v Čínské lidové armádě.

Huawei hodlá postupně zpřehledňovat vlastnickou strukturu firmy, aby tím uklidnila obavy některých zemí, slíbila Mengová v Pekingu. Tato struktura je nyní neznámá. Známé je pouze to, že zakladatel Ren drží 1,4 procenta akcií, zbytek má být rozdělen mezi 65 tisíc zaměstnanců Huawei podle vnitřních schémat firmy.

„V budoucnu odhalíme další detaily, jako například kdo z vedení firmy má jaký podíl,“ řekla Mengová. Naznačila také možný úpis akcií Huawei na burze.

Obrat Huawei za uplynulý rok dosáhl 220,2 miliardy jüanů (35,4 miliardy dolarů), o 8 procent více než předloni. Dvě třetiny tržeb Huawei generují trhy mimo Čínu.

Autor: hop

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah