Google předvídá úmrtí pacientů. Technologické firmy hrají stále silnější roli ve zdravotnictví | e15.cz

Google předvídá úmrtí pacientů. Technologické firmy hrají stále silnější roli ve zdravotnictví

Adéla Čabanová

Adéla Čabanová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Inteligentní robot společnosti Google dokáže předpovědět, který pacient zemře v nemocnici. Čtyřiadvacetihodinová předpověd dosahuje 90procentní přesnosti. Výsledky zveřejnil časopis Nature. Umělá inteligence (AI) se učila ze zdravotních záznamů 114 tisíc pacientů, kteří byli přijati s různými diagnózami ve dvou amerických nemocnicích. Z nich v nemocnici zemřelo 2,3 procenta pacientů.

Zařízení, ve kterých studie probíhala, si už dříve dělaly odhady úmrtí svých pacientů, ale s významně menší spolehlivostí. Ta dosahovala nanejvýš 86 procent. Původní pomůcka hlásila větší množství rizik falešně. Nemocnice by tak mohly s novým AI lépe odhadnout rizika, stanovit přesněji priority v péči a předvídat urgentní situace.

Technologičtí obři stále častěji promlouvají do pokroku ve zdravotnictví a medicíně. Podle studie Ernst & Young získaly firmy Alphabet, Microsoft a Apple dohromady už přes tři stovky patentů spojených se zdravotní péčí, z toho jen Alphabetu patří 186 patentů.

Alphabet investoval už do šesti desítek firem spojených se zdravotnictvím a podle analytiků tak je největším investorem do tohoto sektoru v celém Silicon Valley. Spolupracuje mimo jiné s výrobcem chytrých náramků Fitbit. Pacienti by díky tomu měli svoje data z náramků vetknout do zdravotnické dokumentace. Na analyzování zdravotnických záznamů se zaměřuje DeepMind Health, platforma Googlu pro umělou inteligenci a hluboké učení.

AI má ve zdravotnictví široké využití. Například IBM Watson dokáže stanovit z pacientských dat optimální léčbu rakoviny, projekt společnosti Nvidia významně vylepšuje zobrazení rentgenů a dalších přístrojů, společnost Cerner dokáže odhalit v nemocnici pacienty, kterým hrozí sepse.

Konkurence nezahálí: Alexa radí s kojením, Microsoft pomáhá s očima

• Systém MINE společnosti Microsoft umí díky umělé inteligenci pomáhat léčit oční choroby. Firma v roce 2017 založila platformu Healthcare Next a spolupracuje s řadou výzkumníků, kterým poskytuje podporu na své cloudové platformě Azure.
• Společnost Apple má také široké aktivity ve zdravotnictví, ke své fitness aplikaci prodává oficiálně uznané EKG do kapsy.
• Amazon mimo jiné staví tým pro zdravotnictví na divizi, která rozvíjí chytrého chatbota Alexa, která už umí radit matkám s kojením.

Jak žít 120 letAutor: E15 Premium

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah