Aktualizováno
Křetínský podal nabídku na převzetí francouzské technologické firmy Atos, má dva konkurenty

Daniel Křetínský na Shifts

Daniel Křetínský na Shifts Zdroj: E15 Michaela Szkanderová

Podnikatel Daniel Křetínský potvrdil zájem o francouzskou technologickou společnost Atos a předložil nabídku na její převzetí. Atos oznámil, že celkem obdržel od investorů čtyři různé nabídky na restrukturalizaci dluhu a vložení hotovosti do podniku. Firma by se měla do konce měsíce rozhodnout, kterou nabídku přijme.

Křetínský podal nabídku spolu s investičním fondem Attestor. Nabídky přišly také od konsorcia bank Atosu, které vlastní zhruba polovinu dluhu společnosti, a od největšího akcionáře Atosu, firmy Onepoint. Čtvrtou nabídku předložila investiční firma Bain Capital, tu však již představenstvo zamítlo.

Atos upřesnil, že společnost Onepoint a její finanční partner Butler Industries nabízejí, že vloží do firmy 350 milionů eur v hotovosti výměnou za minimálně 35 procent akcií a hlasovacích práv. Nabídka by umožnila celkovou kapitálovou injekci 500 milionů eur. Onepoint má už teď v Atosu podíl více než 11 procent a jeho zakladatel David Layani chce posílit svůj vliv ve firmě a stát se jejím příštím šéfem. Jeho cílem je udržet Atos pod francouzskou kontrolou.

Fond Attestor spolu s Křetínským nabízejí majetkový vklad 600 milionů eur a v příštích pěti letech poskytnutí finančních prostředků v celkovém objemu 1,3 miliardy eur. Třetí nabídka od konsorcia věřitelů počítá s vkladem 1,2 miliardy eur prostřednictvím dluhopisů a záruk a s přeměnou současného dluhu v objemu 1,8 miliardy eur na vlastní kapitál.

Křetínský dříve jednal s Atosem o převzetí jeho divize Tech Foundations, která zahrnuje poradenské aktivity v oblasti informačních technologií. Jednání ale v únoru zkrachovala.

Společnost Atos zajišťuje komunikaci pro francouzskou armádu a má řídit kybernetickou bezpečnost letošních letních olympijských her v Paříži. Dříve se řadila mezi čtyři desítky firem z indexu pařížské burzy CAC-40, její akcie ale za poslední dva roky odepsaly zhruba 90 procent. Přispělo k tomu několik neúspěchů, například nepříznivě přijímaný plán na převzetí amerického konkurenta DXC v roce 2021 anebo účetní problémy v amerických divizích.

Atos uvedl, že jakákoli restrukturalizaci bude pravděpodobně znamenat „radikální změny v kapitálové struktuře společnosti a významnou emisi nových akcií“. To způsobí vysoké rozředění podílů stávajících akcionářů.

Minulý týden Atos uvedl, že kvůli měnícím se podmínkám na trhu potřebuje na financování svých podniků letos a příští rok zhruba 1,1 miliardy eur. Předtím uváděl, že bude potřebovat 600 milionů eur. Francouzská vláda minulý víkend oznámila, že je připravena od Atosu převzít strategicky důležitá aktiva, včetně firma Advanced Computing, Mission-Critical Systems a Cyber Products, tedy aktiva zaměřená hlavně na kybernetickou bezpečnost a superpočítače.

Společnost Onepoint vlastní v Atosu podíl 11,4 procenta. Francouzská média již dříve upozornila, že zatímco Křetínský chtěl v minulosti koupit aktiva Atosu v oblasti informační technologie, zakladatel Onepointu David Layani měl zájem o druhý pilíř skupiny věnovaný digitální transformaci. Mohlo by se tak stát, že by se oba zájemci nakonec mohli dohodnout na rozdělení Atosu.

Pozn. red.: Daniel Křetínský je spolumajitelem vydavatele deníku e15.