Laptop a smartphone dostane ve firmě nejčastěji Skandinávec a Čech

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Jan Sedlak

Pracovní e-maily na smartphonu a práce mimo kancelář s přenosným počítačem s mobilním připojením k internetu. Pro hodně Čechů známá pracovní praxe. Podle nového průzkumu Eurostatu tomu ale zdaleka tak není všude v Evropě.

Procentuální zastoupení firem, které zásobují své zaměstnance přenosnými komunikačními zařízeními se liší od 22 procent firem v Rumunsku až po 78 procent firem ve Finsku, 65 procent v Dánsku a 63 procent v České republice a Švédsku. „Podíl podniků poskytujících přenosné komunikační zařízení je nejvyšší v severských členských státech EU a v České republice,“ píše Eurostat o své studii, pro kterou sbíral data na začátku tohoto roku.

Ne ve všech českých firmách ale samozřejmě zaměstnanec dostane ihned poslední typ smartphonu. Podle statistiky je to záležitost především velkých firem. 94 procent z nich tento benefit poskytují. U středně velkých firem je to jen 86 procent z nich a u menších jen 57 procent. Všechna tato čísla jsou ale stále nad evropských průměrem. Ze statistiky také vyplývá, že výrazně častěji české firmy poskytující taková zařízení zaměstnancům nabídnou přenosný počítač než jiná přenosná zařízení jako PDA nebo smartphony. 61 procent firem poskytne raději laptop, jen 38 procent chytrý telefon.

Společnosti umožňují takto svým zaměstnancům v Česku neomezený přístup k internetu a takřka neomezený přístup k e-mailu. V 71 procentech případů pak i přístup k firemním dokumentům. České firmy ve velkém také poskytují zaměstnancům přístup k obchodním aplikacím: „Nejvyšší podíl firem využívající zařízení pro přístup k obchodním aplikacím je ve Švédsku (71 procent firem), České republice (67 procent) a Dánsku (64 procent).“

Nárůst přenosných komunikačních zařízení ve firmách dosvědčují nepřímo i data Českého statistického úřadu, který ve zprávě o využívání informačních technologií v podnikatelském sektoru za minulý rok upozorňuje na zjevný nárůst práce z domova prostřednictvím firemních přenosných komunikačních zařízení. Zatímco v roce 2010 homeworking/homeoffice umožňovalo jen 21 procent českých firem, minulý rok to bylo už 27 procent podniků.

.