Josef Průša představil novou 3D tiskárnu MK4 | e15.cz

Léta čekání jsou u konce. Josef Průša představil novou 3D tiskárnu MK4

Jakub Čížek - Živě.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Fanoušci 3D tiskáren od Prusa Research se po letech čekání konečně dočkali nového modelu Original Prusa MK4 a také nadstavby MMU3 pro multimateriálovou výrobu. Novinka přináší prakticky vše, o čem komunita spekulovala.

MK4 stejně jako ostatní modely konečně přechází na 32bitovou architekturu s podporou Wi-Fi a ethernetu, jednoduchý (byť funkční) znakový displej nahradilo barevné grafické rozhraní. MK4 je stejně jako model XL vyzbrojená zcela přepracovaným extruderem, tedy Nextruderem.

Nextruder je vybavený vlastní řídící elektronikou, na rozdíl od předchůdců tedy vede na novou mateřskou desku xBuddy, která nahrazuje EINSY RAMBo, jeden jediný svazek kabelů. Uživatele už nečeká při výměně větráčku a podobných úprav žádná složitá demontáž. 

Hlavním lákadlem Nextruderu ale bude snadná výměna trysek 0,25-0,8 mm, přičemž není potřeba vyhazovat stávající formát V6, na totiž e-shopu lze zakoupit adaptér. Filament prochází novým extruderem skrze kovový vodič a zmizely také PTFE trubičky, ve kterých se struna občas zasekávala.

Posun filamentu pohání přesná planetová převodovka s poměrem 10:1 a Nextruder stejně jako v případě modelu XL slibuje díky vylepšeným čidlům přesné změření první vrstvy a v plné automatice bez potřeby zásahu uživatele.

MK4 nakonec díky novému firmwaru (tzv. Input Shaper a Pressure Advance, viz blog) slibuje velmi vysokou rychlost tisku, se kterou se Josef Průša pochlubil už včera na svém Twitteru.

Díky vylepšenému Prusa Connectu a přípravě pro Wi-Fi a ethernet bude možné MK4 ovládat skrze webové rozhraní a další generace Multi-Material Upgrade 3 (MMU3) se zase postará o automatické nasazování strun.

Inženýři z Holešovic chtěli původně vydat jen menší update MMU2S+, nakonec ale zcela přepsali firmware, podle ohlasů z komunity upravili plastové a kovové díly, vylepšili elektroniku a na světě je Trojka, která by snad měla být spolehlivější než její předchůdci.

A pokud už nějaký problém přece jen nastane, MMU3 se pokusí nejprve problém sám vyřešit, anebo díky vylepšené obousměrné komunikaci mezi tiskárnou a výměníkem zobrazí detailní chybová hlášení přímo na displeji. Doposud museli uživatelé luštit sekvenci blikajících LED na MMU. 

Sestavené s MKtroje 4 jsou už nyní na e-shopu za 27 990 korun. Během dvou týdnů by pak měla být v předprodeji i levnější stavebnice za 20 990 korun. MMU3 bude k mání za 7 990 korun.

Majitelé stávajících mašin MK3S+ si mohou předobjednat upgradovací kity s různou úrovní:

  • MK3.5 (6 490 Kč):  Deska xBuddy (rychlejší tisk), nové LCD
  • MK3.9 (12 990 Kč): Skoro vše včetně Nextruderu až na X/Y/Z motory
  • MK4 (14 990 Kč): Kompletní upgrade včetně nových a přesnějších motorů

Upgradovací kity budou reálně k dispozici v červnu 2023.

Autor: Jakub Čížek - Živě.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah