Penta koupila vydavatele regionálních Deníků Vltava-Labe-Press | e15.cz

Penta koupila vydavatele regionálních Deníků Vltava-Labe-Press

Spoluzakladatel skupiny Penta Marek Dospiva
Spoluzakladatel skupiny Penta Marek Dospiva
• 
ZDROJ: Rasch Jan/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Investiční skupina Penta koupila od německého koncernu Verlagsgruppe Passau stoprocentní podíl ve vydavatelství Vltava-Labe-Press. Získala tak největší tuzemské regionální noviny Deník a tiskárny Novotisk. Kupní smlouva podléhá ještě schválení antimonopolního úřadu.

Součástí akvizice je také 51 procentní podíl ve společnosti Astrosat Média, která vydává časopisy Květy, Vlasta, Story, Tv magazín a National Geographic Česko, dále 70 procent ve společnosti Česká distribuční, 35 procent v distribuční firmě PNS a 30 procent ve zprostředkovateli webové reklamy AdActive.

„Deníky i ostatní aktiva VLP - group jsou pro nás zajímavou a dlouhodobou investiční příležitostí zejména pro obchodní synergie s našimi firmami orientovanými na koncového zákazníka. Samotnému vydavatelství chceme zajistit finanční stabilitu a rozvoj, který bude sledovat současné moderní trendy. Jasnou prioritou je pak další posilování významu Deníků v regionech,“ uvedl investiční ředitel Penty Zdeněk Kubát.

Penta nezařadí VLP do společnosti News and Media Holding, která zastřešuje její mediální aktivity na Slovensku, ale vydavatelství bude přímo odpovědné vedení skupiny. „Mediální investice Penty v ČR a na Slovensku je třeba vidět odděleně. Co lze potvrdit, je fakt, že budeme hledat především ekonomické synergie tam, kde mají smysl,“ uvedl Mravinac.

Němce nahrazují Slováci

Mediální experti upozornili na to, že na českém trhu vrcholí odchod původních majitelů zpravodajských deníků. „Éru, v níž český tisk vlastnili vesměs Němci, střídá éra, kdy hlavní podniky přebírají Slováci. Kromě nastupující Penty připomeňme Andreje Babiše jako vlastníka vydavatelství Mafra s deníkem Dnes a Lidovými novinami či Patrika Tkáče jako spolumajitele Czech News Center, vydavatele Blesku, Aha! či Sportu,“ připomněl předloňské akvizice šéfredaktor webu Médiář.cz Ondřej Aust.

Podle Tomáše Trampoty z katedry mediálních studií Fakulty sociálních věd je koupě vydavatelství VLP logickým pokračováním aktivit Penty na Slovensku. „Zároveň jde o pokračování trendu, kdy do českých médií vstupují společnosti s jádrem činnosti mimo média, který začal roku 2003 vstupem PPF do servisní společnosti TV Nova,“ uvedl Trampota.

VLP s monopolem v oblasti regionálního tisku má podle něj větší kumulativní zásah čtenářů než většina deníkových titulů a často se na její sílu zapomíná. Pro Pentu může jít zároveň o výhodný nosič inzerce a reklamy na produkty a služby této skupiny, uvedl Trampota.

O důvodech vstupu do mediální sféry mluvil v dubnovém rozhovoru s Hospodářskými novinami spolumajitel Penty Marek Dospiva. Zmínil budování transparentnějšího prostředí, využití synergií s ostatními firmami, ale také obranu před „iracionálním napadáním“, což podle něj novináři nazývají jako pořízení si „atomového kufříku“.

výsledky VLPAutor: E15

Podle šéfredaktorky portálu Mediaguru.cz Martiny Vojtěchovské čtenáři obvykle vlastnické změny nepozorují. „Vstup Penty do médií je ale logickým vyústěním situace, která na českém deníkovém trhu nastala. Finanční skupiny si rozdělily vliv v českých novinách. Samozřejmě, že jistá rizika z pohledu novinářské práce skýtá, stejně jako je tomu u dalších subjektů, které operují i jinde než jen v médiích,“ poznamenala Vojtěchovská.

Německý mediální koncern uvedl, že VLP prodal ze strategických důvodů. „Tato transakce nám totiž umožní se více soustředit na německý trh, kde chceme pokračovat v dalším růstu,“ uvedla generální ředitelka Verlagsgruppe Passau Simone Tucci-Diekmannová.

Mediální expert Milan Šmíd za jeden z důvodů odchodu německého vlastníka považuje rovněž snahu více se zaměřit na on-line aktivity. „Klasický tisk přestává být profitabilní a internetové perspektivy jsou jinde lepší než u nás,“ poznamenal.

Penta je středoevropská investiční skupina, založená v roce 1994. Působí zejména ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu a v realitním developmentu.

Penta je významná středoevropská investiční skupina
Vizitka společnosti Penta Investments, která se stala majitelem vydavatelství Vltava-Labe-Press (VLP):
Penta je středoevropská investiční skupina, založená v roce 1994. Působí zejména ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu a v realitách. Spravuje jediný fond svých partnerů, akcionářů společnosti.
Skupina vlastní aktiva v hodnotě 6,7 miliardy eur (přes 180 miliard korun).
Penta působí ve více než deseti zemích Evropy a má svoje zastoupení v Praze, Bratislavě, Varšavě, Mnichově, kyperském Limassolu, Amsterdamu a na ostrově Jersey.
Řídící společnosti holdingu sídlí na Kypru, své aktivity v Česku a na Slovensku ovládají prostřednictvím dceřiných společností registrovaných v těchto zemích.
Penta je jedním z největších zaměstnavatelů v regionu. V jejích portfoliových společnostech pracuje více než 35 tisíc lidí.
Penta začínala podnikat v roce 1994 jako obchodník s cennými papíry. Následně se zaměřila na rozvoj investic do podniků a později i na realitní development.
U zrodu společnosti stáli Marek Dospiva a Jaroslav Haščák, společníky se později stali Jozef Oravkin, Martin Kúšik a Juraj Herko (ten později z Penty odešel a místo něho se partnerem stal Jozef Špirko). Nyní jsou partnery Dospiva, Haščák, Oravkin, Ian Child a Eduard Maták.
Na český trh vstoupila Penta v roce 2001. Klíčovými investicemi Penty v Česku jsou síť lékáren Dr. Max, sázková společnost Fortuna a Aero Vodochody.
Loni začala skupina Penta investovat do médií. Ovládla společnosti 7 PLUS, Centrum Holdings, Trend Holding a Petit Press. Mimo jiné se stala jedním z lídrů slovenského tištěného a internetového mediálního trhu.
Do nových projektů a modernizace portfolia firem Penta loni investovala 330 milionů eur (8,9 miliardy korun). Největší investice směřovaly do projektů ve zdravotnictví, realitách a do Aera Vodochody.
Skupina posílila ve zdravotnictví akvizicí lékárenských řetězců Apteka Mediq (Polsko), SP Diamed, Novolékárna, Harmonie (ČR), tří regionálních nemocnic a jedné polikliniky (Slovensko). Zároveň vstoupila na realitní trh v Polsku projektem kancelářského centra ve Varšavě. Prvním dokončeným realitním projektem skupiny v ČR se stalo Florentinum, moderní administrativní budova v centru Prahy. Na Slovensku Penta otevřela obchodně-zábavní centrum Bory Mall.
Skupině Penta Investments loni klesl čistý zisk o 30 procent na 70 milionů eur (1,89 miliardy korun). Aktiva společností, které má skupina v portfoliu, vzrostla o tři procenta na 6,7 miliardy eur (181 miliard korun).
Vltava-Labe-Press ovládá zejména regionální Deníky
Vizitka vydavatelství Vltava-Labe-Press (VLP), které od německého koncernu Verlagsgruppe Passau koupila investiční skupina Penta
Investiční skupina Penta koupila 100 procentní podíl ve vydavatelství Vltava-Labe-Press. Získala tak největší tuzemské regionální noviny Deník a tiskárny Novotisk. Na snímku ze 4. září 2013 je sídlo vydavatelství Vltava-Labe-Press v Praze Uhříněvsi.Autor: ctk
Současná akciová společnost Vltava-Labe-Press vznikla v červenci 2000 po sloučení několika vydavatelů regionálních periodik (Vltava, Labe, PNPress a Pragoprint) se společností Mír. Ustavením jednoho podniku tak vyvrcholil proces centralizace českých tištěných regionálních médií, zahájený na počátku 90. let v režii bavorského tiskového koncernu Verlagsgruppe Passau, jemuž v Německu patří například deník Passauer Neuer Presse.
Koncentraci regionálních titulů - nejprve v Čechách, až později na Moravě - řídil od roku 1992 Vlastimil Košťál (později šéf fotbalové Sparty a místopředseda Českomoravského fotbalového svazu).
Už v roce 1993 bylo v rukou bavorských majitelů 28 deníků v českých regionech, počet titulů se zvyšoval i později. Už koncem roku 2000 VLP získalo celostátní deníky Slovo a Zemské noviny a v létě 2001 pak koupilo řadu moravských novin, včetně nejprodávanějších titulů Rovnost a Svoboda.
V současnosti vydává Vltava-Labe-Press v České republice 94 regionálních titulů, z toho 71 deníků a 23 týdeníků. Průměrný prodaný náklad deníků se pohybuje kolem 141 tisíc kusů (za červen 2015), což je řadí na třetí místo za Blesk (242 tisíc) a deník Dnes (156 tisíc). Podobně jako většině tištěných deníků se i ty regionální potýkají v posledních letech s poklesem zájmu, ještě před pěti lety činil červnový prodaný náklad 224 tisíc výtisků.
Do skupiny Vltava-Labe-Press patří i společnost Astrosat Media, ve které drží VLP 51 procent, zbytek má německý vydavatel TV průvodců rtv media group ze skupiny Bertelsmann. Astrosat vydává kromě suplementů pro regionální deníky i časopisy Story, Glanc, National Geographic, Týdeník Květy, Vlastu, Dům & zahrada nebo Praktická žena. VLP drží také 70 procent v alternativním poštovním operátorovi, společnosti Česká distribuční.
Přes svého majitele je VLP provázáno také s významným distributorem tisku, První novinovou společností, v níž drží vlastníci vydavatelství 26 procent akcií. Loni se pak VLP sloučilo s několika dceřinými společnostmi, včetně tiskárny Novotisk. V minulosti vlastnilo Vltava-Labe-Press (spolu s Košťálem) i fotbalovou Spartu, kterou koupilo v roce 1999 od Východoslovenských železáren Košice a o pět let později ji prodalo finanční skupině J&T.
Obrat samotného vydavatelství VLP se v posledních letech pohybuje kolem miliardy korun, v minulosti ale dosahoval i dvojnásobné výše (rekordním byl rok 2004 s výnosy ve výši 2,1 miliardy korun). Až na výjimky ale společnost vykázala účetní ztrátu, v posledních letech v desítkách milionů korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah