Premiér Nečas i ministr Kuba věděli o krachu kmitočtové aukce skoro měsíc

Petr Nečas

Petr Nečas Zdroj: ctk

Zrušení aukce volných kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE rozohnilo vládní politiky v čele s premiérem Petrem Nečasem. Jak se nyní ukazuje, šlo jen o přetvářku. O rozhodnutí byli premiér i ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba informováni s předstihem.

Předseda Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) k tomuto kroku přistoupil 8. března, oficiálně kvůli přehnané ceně, již čtyři soutěžící – O2, T-Mobile, Vodafone a PPF Mobile Services – vyšroubovali z původních 7,4 miliardy na 20 miliard. Aukce, která měla zajistit vyšší konkurenci na mobilním trhu, tak de facto ztratila smysl, protože by vysoké náklady na pořízení kmitočtů firmy promítly do cen zákazníkům.

Zatímco se odborníci dohadují, zda bylo zastavení aukce rozumné řešení, nebo naopak rozhodnutí na hranici svéprávnosti, s mnohem závažnějším zádrhelem se bude muset v blízké budoucnosti vypořádat ministr financí. Státní rozpočet pro letošní rok totiž počítal s příjmem z aukce ve výši 7,4 miliardy korun.

„Tato částka je pro letošní rok mimořádně ohrožena. Šance, že se do rozpočtu ještě dostane, sice je, ale minimální,“ konstatoval Miroslav Kalousek.

Případný výpadek prý začne řešit nejdříve v polovině roku, podle vývoje ostatních příjmů státního rozpočtu. Což s ohledem na neustálé škrty ve výdajích České republiky může být tak trochu problém. Jen pro ilustraci, očekávaný výnos z aukce kmitočtů téměř odpovídá ročnímu rozpočtu ministerstva kultury.

Zdá se tedy pochopitelné, že Dvořákovým rozhodnutím tak byla navenek překvapena celá vláda, počínaje premiérem Nečasem, konče ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kubou (do jehož gesce obor telekomunikací spadá).

„Vysvětlení předsedy ČTÚ mne příliš neuspokojilo. Mou dlouhodobou prioritou je, aby aukce kmitočtů vedla k otevření a rozvolnění telekomunikačního trhu a vstupu nového operátora. Měla pro občany konečně přinést zlevnění cen za volání. Tento účel aukce jednoznačně nenaplnila a pan předseda by z toho měl vyvodit osobní odpovědnost,“ uvedl pro týdeník Euro ministr Kuba.

Hysterická reakce politických špiček v médiích ale nebyla úplně poctivá - premiér a ministr průmyslu věděli o zvažovaném kroku v dostatečném předstihu, minimálně tři týdny před definitivním zrušením aukce.

„Premiéra Nečase jsem informoval písemně a ministra Kubu osobně zhruba v polovině února, že se aukce dostala do patové situace a reálně zvažuji její zrušení,“ řekl Dvořák týdeníku Euro.

Nečas i Kuba tak měli dost času na to, aby o možném krachu aukce informovali své kolegy včetně ministra financí. Vláda během zmíněného období zasedala minimálně třikrát.

Cena mohla růst až ke 30 miliardám