Se smogem v Číně by mohl pomoci český vynález

Čínské hlavní město Peking

Čínské hlavní město Peking Zdroj: ctk

Speciální české nátěry by mohly pomáhat vyčistit čínský vzduch. Patent české firmy bude v příštích měsících v Číně vyzkoušen v pilotním projektu. Uvedl to Martin Šiler, místopředseda představenstva společnosti Nordmann's fir environmental technology, který do Číny přijel jako součást podnikatelské delegace prezidenta Miloše Zemana. Čína se dlouhodobě potýká s velmi znečištěným vzduchem. Smog dusí čínská města téměř neustále.

Šiler počítá, že investice spojené s tímto projektem a dalšími dvěma projekty dosáhnou během pěti let až 400 milionů eur (11 miliard korun).

Čína podle něj začala v posledních letech masivně podporovat investice do zlepšení životního prostředí. V zemi tak je velký zájem o nové technologie, jako je patent na fotokatalické nátěry. Ty zjednodušeně řečeno při slunečním svitu odbourávají z ovzduší škodlivé látky, poznamenal Šiler. Pokud by byl o nátěry zájem, mohl by v Číně vzniknout závod na jejich výrobu.

Memorandum, které plánuje Šiler v pondělí se svým čínským partnerem podepsat, počítá také s projektem na čištění vody a s vybudováním společné česko-čínské průmyslové zóny pro ekologické technologie.

Slibný trh

Že je Čína slibným trhem pro firmy zabývající se čištěním vody nebo vzduchu či skladováním odpadů, potvrzuje i bývalý ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. V Číně je rovněž členem podnikatelské delegace cestující s prezidentem Zemanem. V zemi zastupuje společnost StrategyOne. „Moje firma reprezentuje středně větší české firmy, které se zaměřují na správu odpadu a jeho energetické využití, kvalitu ovzduší a čištění odpadní vody,“ řekl.

V Číně jedná s několika partnery, případné dohody se prý ale protáhnou. „Jsou to investice, které jsou dlouhodobé a které jsou hodně velké svým objemem,“ poznamenal. Jedná se podle něj třeba o technologie na čištění vzduchu.

České technologie z oblasti čištění vzduchu a vody několikrát také během své návštěvy Číny podpořil i Zeman.