Telefonní budky končí. Bez dotace je O2 provozovat nebude | E15.cz

Telefonní budky končí. Bez dotace je O2 provozovat nebude

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Veřejné telefonní budky by měly v příštím roce skončit. Rada Českého telekomunikačního úřadu tento týden rozhodla, že je stát jako takzvanou univerzální službu přestane dotovat. Operátor O2 je v takovém případě neplánuje dál provozovat, nyní má podle monitorovací zprávy ČTÚ asi 1150 budek.

„V případě neuložení povinnosti neplánujeme tyto telefonní budky nadále provozovat. Kromě snižujícího se počtu hovorů jsou dalším důvodem k rušení vysoké nároky na údržbu a boj s vandalismem. Výnosy z volání by tak ani zdaleka nepokryly náklady na údržbu a provoz. Proto budeme raději investovat do rozvoje služeb, které lidé skutečně využijí,“ uvedla mluvčí O2 Lucie Jungmannová.

Nejvíce telefonních automatů provozovala O2 na přelomu století, kdy fungovalo přes 30 tisíc budek. Od té doby se jejich počet kvůli klesajícímu využití v souvislosti s nástupem mobilních technologií snižuje.

Už na konci minulého roku operátor O2 zrušil 2750 telefonních automatů, které provozoval komerčně mimo univerzální službu, tedy bez dotace státu. Přístroje i budky dodavatelská společnost postupně demontovala a zajistila jejich ekologickou likvidaci. Letos O2 provozuje budky už jen v obcích do 200 obyvatel. Ztrátu z jejich provozování operátorovi tak hradí stát. Dotace se pohybuje kolem devíti tisíc korun na jeden automat za rok. Ročně tak stát platí asi 35 milionů.

O prázdné budky mají zájem obce i jednotlivci. Městům mohou sloužit například jako obecní vývěska. Praha 1 dokonce zvažuje vybudování dobíjecích stanic pro elektromobily. Před likvidací zachraňuje budky i veřejnost. Někteří lidé je využívají na chalupách například jako dřevníky či zahradní sprchy.

 

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah