O2 odstraňuje z českých ulic telefonní budky | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Konec telefonních budek v Česku. Stávají se z nich knihovny, dřevníky i zahradní sprchy

Nguyen Thuong Ly

Nguyen Thuong Ly

Z českých ulic začaly na začátku roku mizet tisíce telefonních budek. Z loňského počtu 3900 jich letos zbude jen 1150, a to v obcích do 200 obyvatel, jak nařizuje zákon. Na začátku tisíciletí bylo přitom v ulicích přes 30 tisíc telefonních automatů. Důvod poklesu je zřejmý, díky dobrému pokrytí mobilním signálem tyto telefony téměř nikdo nevyužívá. Operátor O2, který je provozuje, je proto začal odstraňovat.

„Jen v Praze rušíme více než 350 veřejných telefonních automatů. V minulém týdnu jsme nechali odstranit například ty na Václavském náměstí,“ řekla mluvčí O2 Lucie Jungmannová. „Rušení dalších napříč republikou bude probíhat v následujících týdnech,“ dodala.

Využití telefonních automatů, které v posledních letech umějí kromě telefonování posílat i SMS zprávy a e-maily, rok od roku klesá. Z některých z nich zavolají lidé méně než jednou za měsíc. „Kromě snižujícího se počtu hovorů jsou důvodem k rušení i vysoké nároky na údržbu a boj s vandalismem,“ řekla Jungmannová.

Vývoj počtu telefonních automatů

Vývoj počtu telefonních automatůVývoj počtu telefonních automatůAutor: e15

Shodují se s ní některé obce, a především Praha. „Kabiny byly poškozovány vandaly,“ řekl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN). „Venkovní část kabin navíc sloužila pro nevhodný typ reklamy na noční provozovny. Interiér kabin byl také zneužíván pro aplikaci drog,“ říká.

Šéf ČTÚ Novák nejspíš skončí. Kvůli 5G sítím

Výnosy z volání podle O2 zdaleka nepokryly náklady na údržbu a provoz budek. Ztrátu z jejich provozování operátorovi hradí stát. Dotace se pohybuje kolem devíti tisíc korun na jeden automat za rok. Ročně tak stát platí asi 35 milionů.

O prázdné budky mají zájem obce i jednotlivci. Městům mohou sloužit například jako obecní vývěska. Praha 1 dokonce zvažuje vybudování dobíjecích stanic pro elektromobily. Před likvidací zachraňuje budky i veřejnost. Někteří lidé je využívají na chalupách například jako dřevníky či zahradní sprchy.

Odkup budek se řeší podle mluvčí O2 individuálně. Zástupci projektu Knihobudky, který z nevyužívaných kabin vytváří malé veřejné knihovny, ale upozorňují na to, že dostat se k telefonnímu automatu je takřka nemožné.

„Dosavadní provozovatel změnil strategii a budky jsou přímo na místě porcovány a odváženy jako šrot. Nelze je odkoupit,“ uvedli zástupci projektu.

Michal Čupa: Když dražbu kmitočtů zpackáme, budeme dalších deset let plakat
Apple se koncem roku stal jedničkou v dodávkách smartphonů, po dvou letech předstihl Samsung

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!