Ukradený služební počítač? Škoda až za 1,2 milionu, počítají firmy

Firemní notebooky se nejčastěji ztrácejí při cestování. Letištní terminály, dopravní prostředky, nádraží či parkoviště a dálniční odpočívadla se staly osudnou každé druhé okradené firmě, na Slovensku a v České republice tomu tak bylo dokonce ve více než v polovině případů. Nejčastěji dochází ke zcizení firemních zařízení v dopravních prostředcích.
Přímo z kanceláře zmizí každý třetí notebook
„Jakmile opouští mobilní zařízeni firmu, je riziko výrazně vyšší. Ale ani když zůstává notebook ve firmě, není v bezpečí. Svědčí o tom například překvapivě více než třetina notebooků ukradených přímo v polských firmách, o mnoho lépe to nedopadlo ani v českých firmách, kde se na pracovišti ztrácí každý třetí notebook,“ uvádí Evžen Pavlovský z Intelu.
Celková přibližně čtvrtina odcizených počítačů ve středoevropských firmách převyšuje ztráty amerických firem, kde se podle srovnatelného průzkumu ztratilo 12 procent firemních notebooků.
Největší ztráta: data, data, data
Největší nebezpečením v případě odcizeného notebooku není pro firmy ztráta samotného zařízení, ale ztráta dat. Zatímco cena samotného hardwaru se průměrně pohybuje na úrovni 30 tisíc korun, hodnotu ztracených dat si firmy považují v průměru na 183 tisíc korun. Nejvyšší průměrná „cena“ dat je v Polsku (přes 200 tisíc), následuje Česko (190 tisíc) a Maďarsko (188 tisíc), žebříček uzavírá Slovensko (155 tisíc). Do této částky firmy započítaly také duševní vlastnictví, ztrátu produktivity pracovníka a čas odborníků, kteří celou záležitost řeší.
Iluze neškodných zaměstnanců. Firmy si špatně chrání data