Ulož.to se postihu nebojí. Fungujeme jinak než megaupload, tvrdí | e15.cz

Ulož.to se postihu nebojí. Fungujeme jinak než megaupload, tvrdí

Ulož.to
Ulož.to
• 

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po zásahu amerických úřadů, které uzavřely server pro sdílení souborů megaupload.com kvůli porušování zákonů o ochraně duševního vlastnictví, se šíří spekulace, zda podobný osud nemůže čekat i další podobné servery. Největší tuzemský server pro sdílení Ulož.to se ale postihu nebojí, funguje prý výrazně jinak než megaupload. Naopak podle odborníka na internetové právo a soudního znalce Vladimíra Smejkala by český stát zasáhnout mohl.

Megaupload podle spolumajitele Ulož.to Jana Karabiny nemazal uživatelská data, která nahlásili vlastníci autorských práv a požadovali jejich odstranění. Navíc odměňoval uživatele, kteří tyto soubory na server nahrávali.

„To je samozřejmě jednání, od kterého se chceme distancovat. Ulož.to funguje v rámci právního řádu ČR a jakékoliv zjištěné přestoupení ve sdílení materiálů autorských okamžitě mažeme,“ řekl Karabina.

Podle Smejkala se ale i v případě webů jako je Ulož.to může jednat o návod a pomoc při páchání trestného činu porušování autorských práv. „Je zvláštní, že přes všeobecně známou existenci podobných českých serverů se všichni tváří, jako že se nic neděje,“ podotkl.

Americké úřady se ve čtvrtek rozhodly uzavřít megaupload.com kvůli porušování zákonů o ochraně duševního vlastnictví. Zablokovaný server měl způsobit vlastníkům práv škodu půl miliardy dolarů. Jako odvetu napadla hackerská skupina Anonymous weby některých státních institucí a velkých vydavatelství, například ministerstva spravedlnosti, FBI nebo Warner Music.

Americké právo se liší od evropského, upozorňuje Karabina

Koncepce datového úložiště Ulož.to je stejně jako u YouTube nebo Facebooku podle Karabiny postavená na volném sdílení obsahu veřejností. „Uživatelé sem mohou nahrávat libovolný obsah, nesou však plnou odpovědnost za jeho nezávadnost,“ uvedl. Smluvní podmínky podle něj výslovně zakazují nahrávání souborů, které porušují autorská práva.

O mazání závadného obsahu se stará speciálně vyčleněné oddělení, v případném trestním řízení pak server úzce spolupracuje s policií. Karabina upozornil, že megaupload byl zablokovaný podle amerického práva, které se od evropského v mnoha aspektech liší.

Megaupload byl trnem v oku nahrávacího průmyslu

Razie proti megauploadu dopadne podle předsedy České pirátské strany Ivana Bartoše i na české uživatele. „Nejen, že bude nedostupná řada seriálů či dokumentů, které televize nevysílají, především ovšem přestal megaupload fungovat jako služba. Řada českých firem jej používala jako elegantní způsob, jak sdílet svou tvorbu. Teď přišly o své produkty i o cestu, jak je dostat ke svým zákazníkům,“ uvedl.

O megauploadu je podle něj známo, že postupuje v souladu se zákonem, přesto byl trnem v oku zájmům amerického nahrávacího průmyslu.

„Hacktivismus“ jako fenomén sílí

Ke smazání tzv. DNS záznamů v doménovém registru, a tím znepřístupnění webu, jako v případě megaupload.com, by podle výkonného ředitele CZ.NIC Ondřeje Filipa mohl CZ.NIC jako správce registru přistoupit i v Česku, ale pouze na základě rozhodnutí některého ze soudů nebo orgánů činných v trestním řízení.

Podle něj ale může k zablokování obsahu dojít nejen ze strany registru, ale i poskytovatele hostingu, poskytovatele připojení k internetu nebo registrátora.

Podobné střety státu, který se snaží internetové prostředí regulovat, a internetové komunity budou podle odborníků stále častější. Antivirové firmy označily tzv. hacktivismus, tedy hackerské útoky k prosazení ideologických a politických cílů, jako jeden z hlavních trendů pro letošní rok.

Terčem odvety za megaupload se staly americké úřady i vydavatelství

Hackerské sdružení Anonymous ve čtvrtek večer napadlo stránky amerického ministerstva spravedlnosti, Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a hudebních a filmových společností. Provoz stránek ministerstva, stejně jako FBI, se dnes podařilo obnovit. Sdružení Anonymous útočilo proti asi deseti dalším webům včetně stránek filmových a hudebních společností Motion Picture Association a Universal Music.

Hackeři oznámili, že akce byla jejich dosud největším útokem, do kterého se zapojilo 5635 lidí. Využili k tomu programy, které posilují provoz na napadených serverech, tím je přetíží a stránky se musí odpojit. Hackeři ale přitom nezískávají z napadené společnosti žádné utajované informace.

Organizace Electronic Frontier Foundation, která sdružuje aktivisty za svobodu slova na internetu, kritizovala postup amerických úřadů a zatčení zakladatele megauploadu Kima Schmitze a jeho spolupracovníků na Novém Zélandu.

„Tento způsob uplatňování mezinárodních právních procedur při kontrole internetu vytváří nebezpečný precedens. Když mohou Spojené státy nechat zatknout německého občana na Novém Zélandu kvůli porušení autorských práv (v USA), co přijde dál?“ uvedla.

Odborníci řadí megaupload.com mezi patnáct nejnavštěvovanějších serverů na světě. Oblibu si získal nejen svou velikostí a funkčností, ale i díky přízni mnohých celebrit, které služby serveru propagovaly. Patří k nim například americká zpěvačka Alicia Keysová nebo rapper Kanye West.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery