Ve stopách Kolji: Kina v USA uvedou Hořící keř

Minisérie Hořící keř

Minisérie Hořící keř Zdroj: HBO

Úspěšný rok české minisérie Hořící keř sice v březnu nezavrší udělení Oscara, ale dosáhne úspěchu neméně hodnotného – vstoupí do americké kinodistribuce. Informaci magazínu Variety potvrdily deníku E15 zdroje z české HBO, která za projektem stojí. Premiéra v USA má být 11. června ve filmovém klubu New York’s Film Forum. Během léta pak Hořící keř vstoupí do celonárodní americké distribuce a před koncem roku se objeví také v nabídce služeb video-on-demand.

Hořící keř vznikl v produkci HBO Europe původně jako třídílná televizní série. I proto nemohla jeho zkrácená verze pro kina bojovat o ceny americké filmové akademie Oscar. Snímek se nicméně představil na mnoha festivalech, například v Karlových Varech a Torontu.

České filmy se do americké distribuce dostávají zřídka. Naposledy se to podařilo předloni animovanému snímku Jiřího Barty Na půdě a v roce 2010 hrané Kawasakiho růži. Největšího úspěchu v USA dosáhl oscarový Kolja, který v roce 1997 utržil podle dat imdb.com 5,7 milionu dolarů. Původní české televizní dílo se do amerických kin dosud nedostalo. Hořící keř je první.

Distribuční práva Hořícího keře získala do svého portfolia na loňském filmovém trhu v Cannes společnost Beta Film. Ta nyní prodala práva pro americký trh distributorovi Kino Lorber, který se na podobně nestandardní díla specializuje. Společnost vznikla v roce 2009 a původně vydávala na DVD klasické a zahraniční snímky. V roce 2011 se poprvé pokusila prorazit do kin. Podle serveru Boxofficemojo.com od té doby v USA uvedla 41 snímků. Jejím dosavadním největším hitem je francouzský film Studnařova dcera s tržbami 386 tisíc dolarů 7,7 milionu korun).

V posledních letech přibývá také českých snímků distribuovaných v USA na DVD či discích Blu-ray. Některým se totiž podaří dostat do prestižních edičních řad či kolekcí. Například dokument Český sen režisérů Víta Klusáka a Filipa Remundy zařadil do své edice dokumentů Morgan Spurlock (autor snímku Super Size Me). Významná kolekce Criterion nabízí hned několik českých klasických snímků v čele se Sedmikráskami či od loňska nabízenou Marketou Lazarovou.

Další úspěchy
Český filmový a televizní svaz FITES udělil v sobotu Cenu Václava Havla režisérce Agnieszce Hollandové a autorovi scénáře filmu Hořící keř Štěpánu Hulíkovi. Jedno z ocenění získala v sobotu i Jaroslava Pokorná za roli ve stejném díle.

Hořící keř: série, která překvapila kvalitou