Závody o nadvládu v AI. Jak státy a společnosti investují do rozvoje umělé inteligence

Závody o nadvládu v AI

Závody o nadvládu v AI Zdroj: Grafika e15

Šimon Kačírek

Umělá inteligence je předním tématem dvacátých let 21. století. Závod o technologickou dominanci v odvětví zatím vedou Spojené státy s Čínou v zádech. Svoje by ráda řekla i Evropa, která proto mobilizuje finanční zdroje. Otázkou zůstává, zda už není pozdě. 

USA

Zdroj: borealisimages

Světový lídr v oblasti umělé inteligence si chce svou pozici uhájit i nadále, v čemž mu mají pomoci astronomické investiční sumy. Na jedné straně stojí prezident Donald Trump, který hodlá prostřednictvím iniciativy Stargate napumpovat do AI pět set miliard dolarů. Vzniknout by tak měla síť datových center napříč USA a více než sto tisíc nových pracovních míst. Peníze však tečou i od amerických technologických gigantů. Čtveřice Amazon, Google, Meta a Microsoft plánuje letos investice za více než 320 miliard dolarů, což je oproti loňsku zhruba o sto miliard více.

Kanada

Zdroj: Shutterstock

Kanadská vláda v březnu oznámila spuštění fondu, v jehož rámci poskytne až 300 milionů dolarů malým a středním podnikům na práci v oblasti AI. Jedná se o součást širší strategie země, která počítá do budoucna s investicemi ve výši dvou miliard dolarů. Do umělé inteligence vkládají peníze i velké kanadské firmy. Nadnárodní investiční společnost Brookfield se podílí na investicích do AI ve Francii. Do roku 2030 tam plánuje poslat dvacet miliard eur na stavbu datových center, která jsou nezbytná pro trénování umělé inteligence.

Evropská unie

Zdroj: profimedia.cz

S cílem dohnat vzdalující se „AI vlak“ Spojených států a Číny spustila EU letos v únoru projekt InvestAI. Ten má mobilizovat dvě stě mi­liard eur na investice do umělé inteligence, součástí sumy je nový evropský dvacetimi­liardový fond pro gigatovárny zabývající se AI. Evropa za svými největšími konkurenty značně ztrácí. „EU momentálně nemá základní modely AI, nemá distribuční kanály ani vlastní evropskou sociální síť a výpočetní zdroje. Má ale šanci excelovat minimálně ve dvou vertikálách, kterými jsou AI ve zdravotnictví a v obranném průmyslu,“ řekl letos v březnu na konferenci pořádané Českou asociací umělé inteligence odborník na AI Jan Romportl, který je mimo jiné zakladatelem start-upu Elin.ai.

Francie

Zdroj: Profimedia.cz

Zůstat na chvostu nechce ani Francie. Prezident Emmanuel Macron oznámil v únoru investice do umělé inteligence ve výši 109 miliard eur. Ty by měly přijít ze strany soukromého sektoru v následujících letech. Francouzská telekomunikační společnost Iliad se například zavázala k třímiliardové investici do AI infrastruktury. Firma Mistral zabývající se přímo umělou inteligencí zase vybuduje vlastní datové centrum.

Německo

Zdroj: ČTK / AP / Markus Schreiber

Německá asociace umělé inteligence spustila předloni projekt LEAM (Large Euro­pean AI Models). V jeho rámci chce investovat do výstavby datového centra pro umělou inteligenci, jež by mělo stát kolem čtyř set milionů eur. Německá asociace se obává, že bez potřebných investic ztratí v „AI závodu“ a země se tak stane v tomto odvětví závislou na USA.

Česko

Zdroj: profimedia.cz

Akční plán Národní strategie AI aktuálně počítá s investicemi do umělé inteligence ve výši zhruba devatenáct mi­liard korun (760 milionů eur). Strategie se zaměřuje na dotační programy, rekvalifikační kurzy nebo na implementaci AI do praxe. Další peníze do odvětví vloží soukromý sektor. „Je velmi složité to odhadovat, nicméně předpokládám, že soukromý sektor by mohl mobilizovat částku kolem deseti miliard korun v následujících pěti letech,“ domnívá se ředitel České asociace umělé inteligence Lukáš Benzl.

Afrika

Zdroj: victoriafallshotel.com

Investice do umělé inteligence se chystá i na africkém kontinentu. Společnost Cassava Technologies, kterou vlastní zimbabwský miliardář Strive Masiyiwa, hodlá letos začít používat AI software od společnosti Nvidia ve svých datových centrech v Jihoafrické republice. Následně by technologii chtěla rozšířit také do Egypta, Keni, Maroka a do Nigérie.

Saúdská Arábie

Zdroj: Profimedia.cz

Blízkovýchodní království plánuje v rámci svého projektu vynaložit na investice do umělé inteligence až sto miliard dolarů. Touto cestou chce země bojovat o nadvládu v oblasti AI se svým regionálním rivalem, Spojenými arabskými emiráty. Peníze poputují nejen do datových center, start-upů, ale i na rekrutaci talentů, které by mohly přijít do Saúdské Arábie pracovat.

Spojené arabské emiráty

Zdroj: Exim Tours

Z Arabského poloostrova přitečou investice do Francie. Mělo by jít o třicet až padesát miliard eur, díky nimž má vzniknout největší AI datové centrum v Evropě. Je to jedna z částí dohody o umělé inteligenci, kterou spolu obě země podepsaly.

Čína

Zdroj: Profimedia

Po Spojených státech světová dvojka v oblasti umělé inteligence vzbudila rozruch počátkem roku, kdy tamní společnost DeepSeek představila nové modely svého AI chatbota. Ten se téměř okamžitě stal konkurencí svému americkému protějšku ChatGPT. Čína nepolevuje a chystá další masivní investice do umělé inteligence. Tamní vláda plánuje v rámci závodu s USA napumpovat do pokročilých technologií během následujících patnácti let v přepočtu kolem 1,4 bilionu dolarů. Země už letos vytvořila AI investiční fond, do kterého vložila přes osm miliard dolarů.