Zlevní mobilní datové služby? Kmitočty se budou moci dražit | E15.cz

Zlevní mobilní datové služby? Kmitočty se budou moci dražit

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Český telekomunikační úřad by měl mít možnost prodávat kmitočty pro vysokorychlostní mobilní sítě v aukci, což dosud nemohl. Příslušný vládní návrh schválila sněmovna. Průhledná soutěž mezi operátory by podle poslanců měla zlevnit mobilní datové služby. Novela má také zprůhlednit uzavírání smluv – třeba by mělo být povinné uvádět reálnou, a ne pouze teoretickou rychlost internetového připojení.

ČTÚ chce v aukci nabízet uvolněné kmitočty po přechodu z analogového na digitální vysílání v pásmu 800 MHz, tzv. digitální dividendu, a dále frekvence v pásmech 1800 a 2600 MHz.

„Jak budou operátoři používat digitální dividendu určí Český telekomunikační úřad. Mluví se o nové technologii pro rychlé datové přenosy - LTE,“ vysvětluje šéfredaktor odborného serveru MobilMania.cz Filip Kůžel.

Mobilní datové sítě LTE by mohly umožňovat rychlost přenosů až 150 Mbit/s. Nyní je maximální teoreticky dosažitelná rychlost sítí 3G okolo 20 Mbit/s.

„Soustředili jsme se hlavně na to, aby v zákonu byly definovány co nejprecizněji podmínky pro aukci volných kmitočtů po analogovém vysílání, což považujeme za velice důležité a zásadní,“ řekl poslanec Jan Husák (TOP 09).

Podle něj to totiž aukce umožní průhlednější výběr operátorů, kteří vysoutěží tuto tzv. digitální dividendu. „Vidíme v tom možnost snížení cen telekomunikací i datových přenosů až o 50 procent. Jsem velice nespokojen se skutečností, že naše volání přes mobilní operátory i za přenos dat jsou mnohonásobně vyšší, než jsou v okolních zemích,“ dodal.

Snížení cen by pomohl vstup nového operátora

Kmitočty mají být vítězi aukce přidělené na 15 let. Doba platnosti licence podle ČTÚ respektuje čas potřebný pro návrat vložené investice. Jestli ale postupně opravdu dojde k významnému snížení cen mobilních datových služeb, není podle Kůžela jisté.

„K úsporám to povede pouze pokud to bude zároveň znamenat vstup nových subjektů na trh s mobilními telekomunikačními službami. To záleží na podmínkách, které stanoví ČTÚ. Já to vidím jako ideální možnost pro zahuštění konkurenčního prostředí, je ale docela možné, že to tak nedopadne a nic moc se nezmění,“ podotkl Kůžel.

Zákazníci mají právo znát skutečnou rychlost připojení

Novela má také zlepšit a zprůhlednit uzavírání smluv klientů a operátorů. Poskytovatelé připojení k internetu tak například budou muset zákazníky ve smlouvě informovat také o minimální nabízené a garantované kvalitě služby.

V praxi to znamená, že operátor bude muset například zákazníka upozornit na to, že i když je nabízená teoretická rychlost připojení vyšší, kvůli technickým omezením může být skutečná rychlost připojení nižší.

Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka má novela také zlepšit zabezpečení ochrany osobních, provozních a lokalizačních údajů a důvěrnosti komunikací. Také upravuje zajištění bezpečnosti komunikačních sítí.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah