Tykač odpískal miliardovou akvizici australského těžaře. Kvůli propadu cen uhlí

Majitel energetické společnosti Sev.en Pavel Tykač

Majitel energetické společnosti Sev.en Pavel Tykač Zdroj: E15 Michaela Szkanderová

Nadnárodní energetická skupina Sev.en miliardáře Pavla Tykače vzdala koupi australské těžební společnosti Coronado Global Resources. Akvizici 51procentního podílu firmy, která těží metalurgické uhlí a je veřejně obchodovaná na australské burze ASX, oznámila loni v září. 

Obě strany ke zrušení transakce v úterý vydaly tiskovou zprávu. Investiční skupina Energy & Minerals Group, která firmu před 12 lety založila, jako důvod krachu transakce uvádí nesplnění nespecifikovaných podmínek, mimo jiné nezískání povolení od tamního úřadu FIRB, který schvaluje zahraniční investice. Podle skupiny Sev.en však chybějící souhlas nehrál roli a skutečným důvodem je ochlazení zájmu ze strany Pavla Tykače. 

„Transakci jsme pečlivě přehodnotili a po uplynutí předem stanoveného data pro její uzavření jsme dospěli k závěru, že ukončení transakce je v nejlepším zájmu společnosti Sev.en Global Investments. Skupina proto nehodlá usilovat o prodloužení termínu, nové projednání nebo o jakékoliv jiné pokračování transakce. Budeme i nadále hledat nové příležitosti k růstu našeho portfolia,“ říká v tiskové zprávě Alan Svoboda, generální ředitel Sev.en. Podle informací e15 by obě strany obchodu mohly nadále usilovat o souhlas regulátora, ale pro Sev.en už tento krok nedával smysl.

Důvod je jednoduchý. Ceny akcií australské firmy od zveřejnění plánované transakce klesly o více než třetinu, a to ze zhruba 1,9 australského dolaru na 1,2 dolaru za kus. Hlavní příčinou je pokles ceny uhlí. Prémiové černé koksovatelné uhlí z Queenslandu se podle S&P Global Platts v pondělí prodávalo za 239 amerických dolarů za tunu, což je o 61 dolarů méně než v září loňského roku. Uhlí, které Coronado těží v Curraghu v Queenslandu, se přitom běžně prodává za ceny o 10 až 35 procent nižší, než je referenční cena Platts, píše australský ekonomický server Australian Financial Review.

Firmy cenu transakce loni v září nezveřejnily, podle tehdejšího tržního ocenění a tehdejších odhadů se ale měla přehoupnout přes 20 miliard korun. Tržní kapitalizace celého podniku se tehdy pohybovala kolem tří miliard australských dolarů, v tehdejším kurzu asi 45 miliard korun.

Coronado ročně vytěží až 16 milionů tun suroviny v australském Queenslandu a v amerických státech Pensylvánie, Virginie a Západní Virginie. Tamní zásoby uhlí zaručují dlouhodobou těžbu, uvedl Sev.en Global Investments loni v září.

Sev.en Global Investments z Tykačovy skupiny Sev.en se zaměřuje zejména na energetiku a těžební průmysl. Skupina zatím působí na třech kontinentech – v Evropě, Austrálii a v Severní Americe, k tomu usiluje o převzetí 51procentního podílu vietnamské uhelné elektrárny Mong Duong 2 od americké společnosti AES Corporation.

V Austrálii zahrnuje její investiční portfolio elektrárnu Vales Point Power Station společnosti Delta Electricity a uhelný důl Chain Valley Colliery firmy Delta Coal. Dále pak producenta hnojiva Salt Lake Potash a také Sev.en Royalties, která vlastní těžební práva na uhelné zásoby.