Únorová nezaměstnanost klesla na 6,3 procenta, míst je nejvíc od krize

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: ctk

Nezaměstnanost v Česku v únoru klesla na 6,3 procenta z lednových 6,4 procenta. Uchazečů o práci bylo 461 254. Volných míst nabízeli zaměstnavatelé 114 826, což je nejvíce od října 2008. Oznámil to Úřad práce ČR. Meziročně klesla nezaměstnanost výrazněji, loni v únoru činila 7,5 procenta. Letošní únorová hodnota je nejnižší od roku 2009, kdy bylo bez práce téměř 429 tisíc lidí.

V řadě krajů se počty uchazečů o zaměstnání dostávají na úroveň doby před hospodářskou krizí. „Důvodů je hned několik - mírná zima, stále rostoucí počet volných pracovních míst, proaktivní komunikace ÚP ČR se zaměstnavateli a samozřejmě celková hospodářská situace v ČR. S příchodem teplejšího počasí se rozjedou sezonní práce a zaměstnavatelé začnou nabírat další pracovníky,“ uvedla generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

„Česká ekonomika roste, podle průzkumu PwC plánuje letos zvyšovat stavy zaměstnanců polovina firem. Po tradičním sezónním nárůstu míry nezaměstnanosti ze začátku roku tak i letos můžeme očekávat její další pokles. Poptávka je prakticky po všech profesích, firmám chybí lidé do provozu, řidiči, dělníci, ale i IT odborníci či specialisté z nejrůznějších oborů,“ říká Andrea Linhartová Palánová, odborník na řízení lidských zdrojů z PwC ČR.

Počet lidí bez práce byl v únoru o 6149 nižší než v lednu, meziročně bylo nezaměstnaných o 86 863 méně. Pracovních míst bylo naopak k dispozici o 45 855 více než loni v únoru. „Rekordní hodnoty hlásí řada krajů. Tak například na jihu Čech nabízeli tamní zaměstnavatelé prostřednictvím Úřadu práce ČR, v rámci srovnání únorových hodnot, nejvíce pozic za posledních 20 let,“ uvedl ředitel odboru zaměstnanosti ÚP ČR Jan Karmazín.

Nejnižší zůstává nadále nezaměstnanost v Praze, kde činí stejně jako v lednu 4,2 procenta. Nejvyšší je naopak stále podíl nezaměstnaných v Ústeckém kraji, a to 9,2 procenta. Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo v únoru 74 regionů, podíl lidí bez práce se zvýšil pouze na Teplicku, Mostecku a Chomutovsku.


Mezi okresy byla nejnižší nezaměstnanost jako obvykle na Praze-východ s 2,6 procenta, Rychnovsku s 2,8 procenta a Mladoboleslavsku s 3,4 procenta. Stejnou nebo vyšší míru nezaměstnanosti než je celorepublikový průměr hlásí 36 regionů. Nejvyšší byla na Mostecku (11,5 procenta), Bruntálsku (11 procenta) a Karvinsku (11 procent).

Na jedno volné pracovní místo připadají v současné době čtyři uchazeči. Z toho nejvíce v okresech Karviná (20,5), Ústí nad Labem (15), Chomutov (14,5), Most a Bruntál (shodně 11,7). Nejlépe na tom je Praha-východ, kde na jedno volné místo připadá 1,2 uchazeče.

„Již dvacet okresů má podíl nezaměstnaných pod úrovní pěti procent, tedy pod hranicí považovanou za přirozenou míru nezaměstnanosti. Navíc se jedná o populačně silné okresy, ve kterých dohromady bydlí víc než třetina obyvatel Česka. Téměř neexistující nezaměstnanost už není jen výsadou Prahy a jejího blízkého okolí,“ uvádí hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Zaměstnavatelé měli v únoru největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, montážní dělníky, řidiče, kováře a nástrojáře, pracovníky ochrany a ostrahy, slévače, svářeče nebo obsluhu pojízdných zařízení. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory.