V Americe vzniklo mnohem méně pracovních míst, než očekával trh | E15.cz

V Americe vzniklo mnohem méně pracovních míst, než očekával trh

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: danfinkelstein, Flickr.com (CC BY-NC 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Američtí zaměstnavatelé v září druhý měsíc po sobě výrazně zpomalili tvorbu pracovních míst a výkon trhu práce za poslední dva měsíce byl nejslabší za více než rok. Nárůst o 142 tisíc pracovních příležitostí byl hluboko pod odhady a podstatně nižší byl po zpřesnění i srpnový počet nových míst.

Míra nezaměstnanosti sice zůstala na více než sedmiletém minimu 5,1 procenta, klesly ale mzdy. Dnešní údaje ministerstva práce vyvolávají nové pochyby, zda budou klíčové úrokové sazby v největší ekonomice světa zvýšeny ještě letos.

Analytici podle agentury Reuters v průměru čekali, že v září ekonomika vytvoří asi 203 tisíc nových míst. Statistici za srpen původně odhadli vznik 173 tisíc nových příležitostí, dnes ale tento údaj snížili na 136 tisíc.

Hodinové výdělky minulý měsíc přerušily růst a proti předešlému měsíci klesly v průměru o jeden cent na 25,09 dolaru. Jejich meziroční tempo růstu zůstalo na 2,2 procenta, což je stále výrazně pod úrovní 3,5 procenta, kterou ekonomové spojují se stavem takzvané plné zaměstnanosti. Snížil se také průměrný počet odpracovaných hodin, což podle analytiků naznačuje, že výkon zpomaluje celá ekonomika.

Graphical visualization of Us Unemployment Rate

Druhý měsíc po sobě klesl počet zaměstnaných ve zpracovatelském průmyslu a mírně se snížil i ve velkoobchodě. V celém sektoru služeb, který je tahounem zaměstnanosti, se růst počtu míst v srpnu a září proti předešlým měsícům zřetelně zpomalil.

Míra nezaměstnanosti zůstala na minimu za sedm a půl roku zejména kvůli tomu, že více Američanů přestalo hledat práci, takže přestali být oficiálně počítáni mezi nezaměstnané. Celkově z kategorie pracovní síly vypadlo minulý měsíc 350 tisíc lidí a takzvaná míra participace, která měří podíl lidí zahrnutých do pracovní síly, klesla na 62,4 procenta, nejnižší úroveň za 38 let.

„Každý aspekt dnešní zprávy přinesl zklamání,“ řekla agentuře AP ekonomka makléřské společnosti RBS Securities Michelle Girardová. „Zesiluje to argumenty k tomu, aby Fed (centrální banka) nechal sazby po zbytek roku beze změny,“ dodala.

Oslabil i dolar

Akciové trhy v USA i v Evropě v reakci na podstatně horší vývoj amerického trhu práce klesají a oslabil i kurz dolaru. Investoři se přesunuli k nákupům státních dluhopisů, jejichž výnosy tak citelně klesly, což se děje v dobách, kdy se na trhu čeká slabý hospodářský růst a nízká inflace.

Až do léta vykazoval trh práce v USA stabilní růst počtu nových pracovních míst kolem úrovně 200 tisíc měsíčně. Jeho vývoj je klíčovým ukazatelem pro Fed, jehož měnový výbor minulý měsíc odložil zvyšování klíčových úrokových sazeb s poukazem na signály útlumu globální ekonomiky a otřesy na finančních trzích. Základní krátkodobá sazba je v USA od konce roku 2008 na rekordním minimu těsně nad nulou.

Ekonomika Spojených států ve druhém čtvrtletí zrychlila růstové tempo na 3,9 procenta ročně po růstu o 0,6 procenta v předešlém kvartálu. Zaznamenala tak nejvýraznější nárůst od loňského léta. Na třetí čtvrtletí ale ekonomové podle anket agentury Reuters čekají vesměs výrazné zpomalení na 2,5 procenta nebo méně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah