Začíná přezkum pohledávek věřitelů Arca. Rozhodne se o osudu současného správce Loudy

Lee Louda

Lee Louda Zdroj: ČTK

Dnes začne přezkoumávání pohledávek věřitelů Arca Investments v insolvenci následované schůzí věřitelů. Při ní bude možné vyměnit insolvenčního správce, kterým je v současnosti Lee Louda. Někteří věřitelé přitom avizovali, že budou usilovat o jeho výměnu. Louda jejich argumenty odmítá. Zároveň by se měl určit další postup, tedy zda se uskuteční konkurz, reorganizace podle návrhu společnosti Arca nebo podle návrhu věřitelů. Rovněž by měl být zvolen věřitelský výbor, který má za úkol mimo jiné dohlížet na práci insolvenčního správce.

Městský soud v Praze zahájil místní insolvenční řízení s Arca Investments v polovině května. Soud podle věřitelů rozhodl, že hlavní řízení se povede na Slovensku, což podle nich není pro české věřitele výhodné. Soud vyzval všechny věřitele, aby do dvou měsíců přihlásili své pohledávky.

Do insolvenčního řízení s Arca Investments jsou v ČR přihlášeny pohledávky za zhruba 12 miliard korun. Společnost Arca Investments připravila v součinnosti s věřitelským výborem a poradci PwC a Badokh návrh podmínek své reorganizace. Věřitelům má zajistit alespoň 50 procent uspokojení pohledávek v průběhu pěti let. Zástupci věřitelů s návrhem spíše nesouhlasí.

"Pokud nebude do konce pracovní doby vyčerpán program jednání, bude jednání pokračovat ve dnech 6. října a 7. října," vyplývá z dokumentu k schůzi. Sami věřitelé uvedli, že nelze odhadnout, kdy přezkumné jednání a schůze věřitelů skončí.

Spolek AVEA – Aktivní věřitelé Arca považuje transparentně a profesionálně provedenou reorganizaci pro věřitele výhodnější než konkurz. Spolek AVEA zastupuje 405 věřitelů a je podle svých slov největší koordinovanou věřitelskou skupinou v insolvenčním řízení firmy Arca. Členové spolku AVEA disponují pohledávkami za více než 3,5 miliardy korun.

Spolek podle svého vyjádření má zájem na tom, aby některý z jeho členů dostal možnost pracovat ve stálém věřitelském výboru. Zároveň upozornil na to, že Arca zatím žádný reorganizační plán nepředložila, ale oceňuje, že začala formulovat konkrétní principy zamýšlené reorganizace. "Máme důvěru v renomé a odborné zkušenosti dlužníkova poradce PwC a domníváme se, že základní technické principy navrhované reorganizace jsou funkční. Zatím však nemůžeme vyhodnotit, zda je míra uspokojení, kterou dlužník 'přislíbil', reálně dosažitelná ani zda se jedná o maximum možného pro věřitele," uvedl spolek.

"Naše strategie spočívá v několika krocích. Za prvé nebudeme hlasovat pro konkurz, který by byl pro věřitele Arca Investments velmi pravděpodobně nevýhodný. Za druhé, nebudeme hlasovat pro reorganizační plán předložený dlužníkem. Považujeme ho za netransparentní a nedůvěryhodný. Třetím důležitým krokem naší strategie směrem ke schůzi věřitelů je odvolání současného insolvenčního správce, kterého neshledáváme objektivním a dostatečně aktivním," sdělil další ze zástupců věřitelů advokátní kancelář Langmeier & Co.

Podobně se vyjádřil i fond IFIS. "IFIS bude prosazovat zejména změnu v osobě insolvenčního správce, důvody jeho podjatosti podle našeho názoru přetrvávají i nadále. IFIS bude dále prosazovat, aby bylo dlužníkovi, tj. Arce, odejmuto právo sestavovat reorganizační plán," řekla mluvčí fondu Kamila Svobodová.

Louda ČTK řekl, že za skutečnou motivací IFIS a Langmeiera, kteří volají po jeho odvolání, budou velmi pravděpodobně zcela jiné důvody než neopodstatněná kritika jeho působení v roli insolvenčního správce Arcy. "Musím je jednoznačně odmítnout a považuji za lživá všechna jejich nařčení, která mají pravděpodobně vyvolat negativní nálady vůči mé osobě na první schůzi věřitelů. Je o mě všeobecně známo, že působím ve všech řízeních naprosto transparentně a mým jediným zájmem a prioritou je hájení zájmů všech věřitelů bez rozdílu. Tím ale nevyhovuji každému," uvedl.

Dále upozornil na to, že v Arca Investment jsou mezi věřiteli také zájemci o odkup aktiv. "Jejich motivací je snížit cenu aktiv, zatímco motivace věřitelů by měla být prodej za co nejvyšší cenu. Co nejrychlejší prodej většinou vede k nižší ceně. Věřitelé si tedy musí vyhodnotit, kdo skutečně hájí jejich zájmy a kdo se za to jenom skrývá," uvedl Louda.

"Naším cílem je zajištění co největší návratnosti pohledávek našich klientů. Jsme připraveni si vyslechnout názory všech stran a následně podpořit řešení, které bude pro naše klienty nejvýhodnější", uvedl Jan Stávek, řídící partner Traficon Advisors, kteří zastřešují třetí největší věřitelské sdružení.

Závazky skupiny Arca činí 18,6 miliardy Kč. Z toho představují závazky ze směnek přes 15,5 miliardy Kč, přičemž na věřitele ze směnek v ČR připadá 13 miliard Kč. Věřitelů je 1889, z toho v ČR přes 80 procent. Zajištěným věřitelem je jen J&T Banka.