První developeři zastavili přísun bytů na trh. Dopad na ceny bydlení je ale nejistý | E15.cz

První developeři zastavili přísun bytů na trh. Dopad na ceny bydlení je ale nejistý

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Letošní březen bude z hlediska množství nových bytů daných do prodejních nabídek nejslabší za poslední roky. Developeři nabídli v Praze zákazníkům 277 novostaveb, vyplývá ze statistik portálu CenovaMapa.org. Do konce měsíce se číslo už příliš nezmění. Meziročně to představuje propad o 73 procent.

První velký developer oznámil, že kvůli pandemii koronaviru nabídku v nejbližší době ořeže. „V souvislosti s aktuální situací jsme se rozhodli nové projekty, které jsme původně měli v tomto období zařazovat do prodeje, prozatím nenabízet. Jde přibližně o sto bytů, které jsme chtěli prodávat od dubna. Nové termíny uvedení projektů na trh budou záležet na tom, jak se bude situace dál vyvíjet,“ řekl mluvčí největšího stavitele bytů Central Group Radek Ježdík. 

Bylo málo, bude míň?

Samotný březnový propad nabídky ale podle odborníků ještě se současnou situací souviset nemusí. „Nejsem si jistý, že březnová čísla jsou už výsledkem koronaviru. Uvádění bytů na trh má přece jen určitou setrvačnost. Duben ale už bude koronavirovým zrcadlem,“ komentoval vývoj analytik serveru CenovaMapa.org František Brož.  

Přístup k veškerému digitálnímu obsahu

Předplatit E15 Premium

Ceny bytů

Jak koupit a vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky Byt jako investice

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video