Válka na Ukrajině ONLINE: Ukrajina se nebrání jednání s Rusy, uvedl Umerov a urgoval ruský dokument
Ukrajina už předala Rusům své návrhy, nebrání se dalšímu jednání s Moskvou a očekává ruské memorandum, aby příští schůzka mohla přiblížit konec války. Ve středu večer to uvedl ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov, který stál v čele ukrajinské delegace v půli května v Istanbulu na prvních přímých rozhovorech s ruskou delegací za více než tři roky.
Důležité události posledních dní:
- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu zavítá na návštěvu Německa, kde se setká s kancléřem Friedrichem Merzem.
- Podle ukrajinských médií Rusko o víkendu podniklo největší vzdušný útok od zahájení války v únoru 2022.
- Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s tím, co dělá ruský prezident Vladimir Putin po masivních úderech. Zvažuje sankce.
Mapa války a počet obětí: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>
Slovnaft tvrdí, že kvůli sankcím od července nedostal ropu od Lukoilu
Slovenská rafinerie Slovnaft od začátku července nedostala žádné dodávky ropy od ruské skupiny Lukoil, s níž má dlouhodobý kontrakt. Lukoil dodávky zastavil v reakci na krok Ukrajiny, která Lukoil zařadila na svůj sankční seznam.
Slovnaft uvedl, že vyvíjí maximální úsilí k zajištění dodávek ropy a že rafinerie a mateřská skupina MOL současně pracují se zástupci blíže neupřesněných zemí na vyřešení problémů s cílem dosáhnout dlouhodobých záruk ohledně přepravy ropy.
Šéf ukrajinské státní energetické firmy Naftogaz Oleksij Černyšov v úterý řekl, že situace kolem ukrajinského zákazu tranzitu ropy od Lukoilu je zpolitizovaná a že Maďarsko a Slovensko v červenci obdržely stejný objem ropy jako před zákazem.
Ukrajina tvrdí, že její sankce nemají vliv na objem přepravy, protože obchodní společnosti přebírají vlastnictví na rusko-ukrajinské hranici. Sankce vůči Lukoilu začaly platit koncem června. Slovensko v červenci uvedlo, že zastaví dodávky nafty na Ukrajinu, pokud mu Kyjev neobnoví dodávky ropy od Lukoilu.
Ukrajinští vojáci obsadili tři vsi v Rusku, tvrdí ruský kanál
Ukrajinským jednotkám, které v úterý pronikly do ruské Kurské oblasti, se podařilo uchytit v příhraničí a obsadily tři vesnice, uvedl podle serveru Meduza telegramový kanál Rybar, jenž je blízký ruské armádě. Ruské ministerstvo obrany později během dneška podle agentury Interfax sdělilo, že boje poblíž hranic pokračují. Tyto informace nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů. Kyjev se dosud k ruským tvrzením ohledně údajného průniku ukrajinských sil do Kurské oblasti oficiálně nevyjádřil.
„Nepřátelské jednotky obsadily obce Nikolajevo-Darjino, Darjino a Sverdlikovo,“ uvedl proválečný kanál Rybar v noci na dnešek. Kromě toho podle něj zřejmě pokračovaly boje v obcích Gončarovka a Olešňa.Celkem na území Kurské oblasti proniklo až 400 vojáků ukrajinských ozbrojených sil a podél hranice je soustředěno až 2000 dalších, tvrdí Rybar. Některé další ruské kanály uváděly, že boje pokračují.
Před polednem SELČ to sdělilo také ruské ministerstvo obrany. „Operace ke zničení jednotek ukrajinských ozbrojených sil pokračuje,“ uvedl ruský resort, jenž dále sdělil, že ruští vojáci nedovolili těm ukrajinským postoupit hlouběji do Kurské oblasti.
Ukrajinská armáda se pokusila proniknout do Kurské oblasti, tvrdí Rusko
Až 300 ukrajinských vojáků zaútočilo na ruské pozice na hranici s ruskou Kurskou oblastí, uvedlo ministerstvo obrany v Moskvě. Ruské síly podle něho útok odrazily. O snahách ukrajinských vojáků proniknout na území Kurské oblasti informoval dříve během dneška Alexej Smirnov, gubernátor tohoto regionu sousedícího se severoukrajinskou Sumskou oblastí. Kyjev se k ruským tvrzením oficiálně nevyjádřil, ale podle ukrajinského centra pro boj s dezinformacemi Rusové nemají hranici pod kontrolou.
„Nepřítel zaútočil na pozice jednotek kryjících státní hranici Ruské federace u obcí Nikolajevo-Darjino a Olešňa, které přímo sousedí s rusko-ukrajinskou hranicí,“ píše se v prohlášení ruského ministerstva obrany. Ukrajinci podle něho útok podnikli s nasazením 11 tanků a více než 20 obrněných vozidel. Ruská armáda a vojska FSB podle Moskvy útoky odrážejí a letectvo zároveň podniklo útok proti místům v Sumské oblasti, na nichž se nacházejí ukrajinští vojáci a vojenská technika. Do oblasti se přesunuly posily.
Ruské proválečné a regionální telegramové kanály dříve uvedly, že střety vypukly na několika úsecích rusko-ukrajinské hranice, napsal server Meduza. Například telegramový kanál Mash, jenž má kontakty na ruské bezpečnostní složky, napsal, že asi stovka ukrajinských bojovníků se ráno do Ruska pokusila proniknout přes Sudžský okres.
Ruský portál Astra upozornil na tvrzení jednoho z proválečných ruských telegramových kanálů, podle něhož menší skupina ukrajinských vojáků překročila hranici a pronikla několik set metrů hluboko do ruského území. Později Astra napsala, že pokus o průnik přes hranice je hlášen také ze sousední Belgorodské oblasti.
Zatýkání v Rusku pokračuje, z úplatkářství je obviněn další bývalý vojenský náčelník
Vlna zatýkání kvůli korupčním skandálům v ruské armádě pokračuje. Mluvčí federální kriminální ústředny, Vyšetřovacího výboru, Svetlana Petrenková oznámila zadržení bývalého náčelníka výstrojní správy ministerstva obrany Vladimira Demčika kvůli podezření, že před lety přijal úplatek ve výši čtyř milionů rublů (asi milion korun podle aktuálního kurzu). Soud mezitím vyhověl žádosti vyšetřovatelů o vzetí podezřelého do vazby.
Vyšetřovatelé podle mluvčí zjistili, že firma, od které Demčik na jaře 2017 úplatek přijal, na oplátku získala během dvou let 26 kontraktů pro ozbrojené síly v celkové výši víc než 574 milionů rublů (asi 152,4 milionu Kč podle aktuálního kurzu).
Čtyřmilionový úplatek podle listu Kommersant převyšoval roční příjem, které Demčik a jeho manželka přiznali v roce 2016.
Kyjev plánoval atentát na Putina, tvrdí Moskva. O věci prý Rusové jednali s USA
Ukrajinské tajné služby připravovaly atentát na ruského prezidenta Vladimira Putina a ministra obrany Andreje Belousova, uvedl podle ruských serverů Vedomosti nebo Lenta náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov v ruské televizi. Útok se měl podle jeho tvrzení odehrát 28. července, když oba slavili v Petrohradu den ruského námořnictva. Belousov prý však před tím zatelefonoval svému americkému protějšku Lloydu Austinovi, aby od takového plánu Kyjev odradil. Ukrajina se k ruskému tvrzení nevyjádřila.
Ukrajinští vojáci se pokusili proniknout do Kurské oblasti, tvrdí gubernátor
Vojáci ukrajinské armády se dnes pokusili proniknout na území ruské Kurské oblasti, ruské ozbrojené síly jim v tom zabránily, uvedl na platformě Telegram gubernátor oblasti Alexej Smirnov. Jím spravovaný region sousedí se severoukrajinskou Sumskou oblastí. Kyjev se k jeho tvrzení nevyjádřil a informaci nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů. Ruské proválečné a regionální telegramové kanály dříve uvedly, že střety vypukly na několika úsecích rusko-ukrajinské hranice, píše server Meduza.
Telegramový kanál Mash, jenž má kontakty na ruské bezpečnostní složky, píše, že asi stovka ukrajinských bojovníků se ráno do Ruska pokusila proniknout přes Sudžský okres. "Naše jednotky nepřítele vytlačily," uvádí portál, podle něhož mají ukrajinské síly ztráty.
Za plenění na Ukrajině uložil soud bývalému vojákovi sedmileté vězení
Soud dnes uložil bývalému českému vojákovi Filipu Simanovi, který působil jako dobrovolník na Ukrajině, sedm let vězení za rabování. Uznal ho vinným ze zločinu plenění v prostoru válečných operací. Státní zástupce Martin Bílý ČTK sdělil, že podle jeho informací je Simanův případ vůbec prvním odsouzením za tento trestný čin v souvislosti s válkou na Ukrajině. Verdikt zatím není pravomocný. Obžalovaný se hájí mimo jiné tím, že poslouchal rozkazy svých nadřízených.
„Pan obžalovaný je usvědčován jednak videozáznamy, které sám pořídil na území Ukrajiny, jednak výpovědmi svědků,“ uvedla předsedkyně senátu pražského městského soudu Hana Krestýnová.
Ruské úřady zakázaly činnost Nadace Konrada Adenauera v Rusku
Ruská generální prokuratura označila za nežádoucí německou Nadaci Konrada Adenauera, oznámila dnes agentura Interfax. Toto rozhodnutí, které fakticky znamená zákaz činnosti nadace v Rusku, je spíše symbolické, protože sama nadace po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022 pozastavila svou činnost v Rusku a není v zemi přítomna, poznamenala agentura AFP.
Ruské úřady zadržely dalšího úředníka ministerstva obrany, oznámila média
Ruské úřady zadržely dalšího vysoce postaveného úředníka ministerstva obrany, generála Vladimira Šesterova kvůli podezření z rozkrádání státních peněz; ze stejného důvodu byl zadržen i ředitel vojenského tematického parku Patriot Vjačeslav Achmedov. Achmedova, který je podezřelý z podvodu, soud poslal do vazby, uvedl na svém webu list Kommersant. Šesterov, působící na ministerstvu jako zástupce náčelníka hlavní správy inovativního rozvoje, a Achmedov se podle vyšetřovatelů podíleli na rozkrádání peněz určených na výstavbu a fungování parku Patriot a stejnojmenného kongresového a výstavního střediska.
Za rabování při válečných operacích na Ukrajině žádá státní zástupce pro bývalého vojáka Filipa Simana deset let ve věznici se zvýšenou ostrahou.
Ochránci lidských práv upozorňují, že v Rusku je přes 1300 politických vězňů
Ochránci lidských práv z ruského projektu OVD-Info v souvislosti se čtvrteční výměnou vězňů mezi Moskvou a Washingtonem upozorňují, že v Rusku je z politických důvodů za mřížemi přes 1300 lidí. Píše o tom německá televize ARD na svých internetových stránkách.
Lidé jsou ve vězení za trestné činy, jako je šíření nepravdivých informací o ruské armádě, znevažování ruských ozbrojených sil nebo za vlastizradu. Seznam obvinění, kvůli kterým se lze v Rusku dostat před soud, je dlouhý. A dlouhý je i seznam politických vězňů, jak vyplývá ze záznamů OVD-Info.
Ukrajina uvedla, že rozkryla rozsáhlou síť agentů pracujících pro Rusko
Ukrajinská tajná služba (SBU) informovala, že rozkryla rozsáhlou síť agentů pracujících pro Rusko, kteří připravovali raketové a dronové útoky na šest ukrajinských oblastí. Údajně vyhledávali, kde jsou rozmístěni ukrajinští vojáci, a shromažďovali informace o kritické infrastruktuře.
Příslušník ruské tajné služby FSB naverboval pomocí platformy Telegram devět lidí z různých částí Ukrajiny. „Tito občané podporující aktivity státu-agresora souhlasili s tím, že spolupracovníkovi FSB budou dodávat informace vojenského charakteru,“ cituje server Ukrajinska Pravda prohlášení SBU. Údajní agenti také sledovali přesuny vojenské techniky po silnicích a po železnici a předávali do Ruska souřadnice vodních a tepelných elektráren. Kromě toho podle SBU informovali o následcích ruských útoků v ukrajinských městech a přikládali k tomu fotografie a videa. Předávali do Ruska údaje o přeletech letadel a práci ukrajinské protivzdušné obrany.
Ukrajinská protivzdušná obrana podle letectva sestřelila všech 24 ruských dronů
Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na dnešek zneškodnila všech 24 bezpilotních letounů, které nad její území vyslala ruská armáda. Informovalo o tom ukrajinské letectvo.
Drony jeho příslušníci zneškodnili nad Kyjevskou, Vinnyckou, Kirovohradskou, Charkovskou, Sumskou, Poltavskou a Dněpropetrovskou oblastí.
Ukrajinská média v noci na dnešek uváděla, že v Kyjevské oblasti se ozývají výbuchy, protivzdušná obrana pracovala v okolí města Bílá Cerkev (Bila Cerkva). Výbuchy byly kolem půlnoci hlášeny také z Charkova, píše server RBK Ukrajina. Bylo to krátce poté, co armáda varovala, že nad městem jsou drony nepřítele. Informace o případných škodách nejsou k dispozici.
Malijská vláda rozhodla, že přeruší diplomatické vztahy s Ukrajinou
Vláda afrického státu Mali se rozhodla přerušit své diplomatické vztahy s Ukrajinou. Důvodem je údajné zapojení ukrajinských tajných služeb do útoku povstalců na severu Mali na konci července, píší dnes agentury AFP a Reuters. Při útoku zemřely podle povstalců desítky malijských vojáků i příslušníků ruské Wagnerovy skupiny.
Vojenská junta ve svém prohlášení poukázala na výrok mluvčího ukrajinské vojenské rozvědky HUR Andrije Jusova. Ten uvedl, že povstalci dostali nezbytné informace pro úspěšné provedení útoku. To malijská vláda považuje "za porušení suverenity Mali, které jde nad rámec zahraniční ingerence a představuje podporu mezinárodnímu terorismu". Podle vládního prohlášení Mali přerušuje diplomatické vztahy s Ukrajinou "s okamžitým účinkem".
Ukrajina dostala první západní stíhačky F-16, uvedl Zelenskyj
Ukrajina obdržela první západní stíhací letouny F-16, na které čekala déle než dva roky, uvedl dnes podle agentury AFP ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dodal ale, že jich není dost. Kyjev o stroje americké výroby žádal od začátku ruské invaze v únoru 2022 v naději, že ukončí ruskou převahu ve vzduchu, a Ukrajina tak lépe ochrání svá města a vojáky před neustávajícím ruským bombardováním.
Stíhačky F-16 vyrobila firma Lockheed Martin. Považují se za perlu v koruně rozsáhlého seznamu vojenského vybavení, které Ukrajina požaduje od svých podporovatelů ve snaze odrazit postup ruských sil na svém území.
„Uspořádali jsme stovky schůzek a jednání“ se spojenci, abychom získali tyto letouny a posílili protivzdušnou obranu země, a „často jsme v reakci na to slyšeli slova 'je to nemožné',“ řekl Volodymyr Zelenskyj při slavnostním ceremoniálu na neznámém místě na Ukrajině.