Válka na Ukrajině ONLINE: Ukrajina se nebrání jednání s Rusy, uvedl Umerov a urgoval ruský dokument
Ukrajina už předala Rusům své návrhy, nebrání se dalšímu jednání s Moskvou a očekává ruské memorandum, aby příští schůzka mohla přiblížit konec války. Ve středu večer to uvedl ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov, který stál v čele ukrajinské delegace v půli května v Istanbulu na prvních přímých rozhovorech s ruskou delegací za více než tři roky.
Důležité události posledních dní:
- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu zavítá na návštěvu Německa, kde se setká s kancléřem Friedrichem Merzem.
- Podle ukrajinských médií Rusko o víkendu podniklo největší vzdušný útok od zahájení války v únoru 2022.
- Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s tím, co dělá ruský prezident Vladimir Putin po masivních úderech. Zvažuje sankce.
Mapa války a počet obětí: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>
Paříž vyzvala Moskvu, aby propustila svévolně zadržované osoby
Paříž dnes vyzvala Moskvu, aby neprodleně propustila ty, kteří jsou v Rusku podle ní stále svévolně zadržováni, včetně Francouze Laurenta Vinatiera. Informovala o tom agentura AFP den po historické výměně vězňů mezi ruskými úřady a západními zeměmi včetně Spojených států a Německa.
„Myslíme na ty, kteří jsou v Rusku stále svévolně zadržováni, včetně našeho krajana Laurenta Vinatiera. Francie vyzývá k jejich okamžitému propuštění,“ uvedl Christophe Lemoine, mluvčí francouzského ministerstva zahraničních věcí.
Šéf maďarské diplomacie řekl, že co do tranzitu ropy je Chorvatsko nespolehlivé
Maďarsko se ve věci tranzitu ropy nemůže spoléhat na Chorvatsko, uvedl dnes maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Agentura MTI píše, že tak reagoval na dopis místopředsedy Evropské komise Valdise Dombrovskise, podle kterého nejsou dodávky ropy pro Maďarsko a Slovensko kvůli ukrajinským sankcím na ruskou ropnou společnost Lukoil v ohrožení, protože může využít ropovod z Chorvatska.
Slovensko a Maďarsko přestaly ropu od Lukoilu ropovodem Družba přes Ukrajinu dostávat poté, co Kyjev v červnu ruský ropný gigant přidal na svůj sankční seznam. Tím zdůvodňuje, proč není tranzit ropy možný.
Média: Výměna vězňů byla bezprecedentní, do budoucna ale může působit problémy
Za bezprecedentní a jedinečnou označují dnes média i jimi oslovení odborníci výměnu 24 vězňů, která se odehrála po dlouhých měsících vyjednávání mezi Spojenými státy a Ruskem a do které bylo zapojeno i několik dalších evropských zemí. Podle některých ale existují obavy, že podobná rozsáhlá akce v Rusku pouze povzbudí zatýkání lidí s vazbami na Západ, kteří pak mohou Kremlu posloužit jako prostředek pro vyjednávání.
Čtvrteční výměna nemá v moderních dějinách světa obdoby, napsal server Meduza po rozhovorech s odborníky ohledně podobných akcí - jak za studené války, tak například v rámci historie vztahů Západu a Íránu. Jedinečnost domluvy nespočívá pouze v jejím rozsahu, ale i ve formátu: Západ a Rusko mezi sebou neměnily pouze lidi obviněné či usvědčené ze špionáže, ale i politické aktivisty a ochránce lidských práv.
Ruská obrana zlikvidovala nejméně čtyři drony nad Sevastopolem, tvrdí úřad
Ruskem dosazená správa okupovaného ukrajinského Krymu tvrdí, že protivzdušná obrana sestřelila v noci na dnešek nejméně čtyři ukrajinské drony v oblasti Sevastopolu. Jejich trosky dopadly na město, nikoho však nezranily, uvedl podle agentury Reuters gubernátor Michail Razvožajev.
Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Krym v roce 2014. V únoru 2022 podniklo na Ukrajinu rozsáhlou invazi, kterou sousední země z části odrazila a zastavila, část ukrajinského území ovšem Rusové - zejména na východě a jihu Ukrajiny - obsadili a okupují ho. Ukrajinci od ruské invaze útočí na Krym poměrně často.
Estonsko posílí kontroly na hranici s Ruskem, obává se obcházení sankcí
Estonsko příští týden posílí kontroly na hranici s Ruskem, oznámil premiér Kristen Michal. Opatření má podle něj ztížit obcházení sankcí proti Rusku. Estonské úřady očekávají, že zpřísnění režimu povede k snížení provozu na hranici.
Od čtvrtka 8. srpna bude estonská policie provádět u vozidel odjíždějících do Ruska „úplnou celní kontrolu“. To znamená, že bude prohledávat všechna vozidla, která směřují do Ruska. Například lidé, kteří cestují autobusem, budou muset vystoupit a ukázat policii zavazadla. Přísnější kontroly se budou týkat i nákladních vozidel. V současné době jsou kontroly jen namátkové.
„Nadále tu bohužel jsou pokusy o obcházení sankcí a přepravu zakázaného zboží (do Ruska),“ uvedl premiér Michal. Podle ministra financí Jürgena Ligiho estonské úřady zaznamenávají mnoho pokusů o obcházení sankcí, například skrze uvádění falešné cílové země při přepravě zboží. „Zavedením úplné kontroly nad zbožím můžeme Rusku ztížit obcházení sankcí a zásobování jeho válečné mašinerie,“ uvedl dále premiér Michal.
Ukrajina je v platební neschopnosti, dokončuje restrukturalizaci dluhu
Ukrajina se dnešním dnem dostala do krátkodobé platební neschopnosti. Ministerstvo financí uvedlo, že pozastavuje splátky úroku z dluhu, protože dokončuje s věřiteli proces restrukturalizace dluhopisů. Není pravděpodobné, že by tento krok vyvolal na dluhových trzích nějaké obavy, protože kvůli blížící se restrukturalizaci byl nevyhnutelný, uvedla agentura Reuters.
Ve středu skončila platnost dvouleté dohody mezi věřiteli a Ukrajinou o pozastavení splátek dluhu. Kyjev by tak měl ve čtvrtek splatit 34 milionů dolarů (803,2 milionu korun), což jsou úroky z dluhopisu splatného v roce 2026. Na platbu má ještě desetidenní odklad, vláda však již uvedla, že platby dočasně pozastaví. Umožňuje jí to nový zákon o pozastavení splátek dluhu až do 1. října, který ve středu podepsal prezident Volodymyr Zelenskyj.
Spekulace o možné výměně vězňů s Ruskem trvají, potvrdit je zatím nelze
Spekulace o možné chystané výměně vězňů mezi Ruskem a Běloruskem na jedné straně a Spojenými státy, Německem, Slovinskem a Velkou Británii na straně druhé trvají už třetí den. Přibývá přitom náznaků z různých zdrojů, oficiálně ale tuto možná největší výměnu od dob studené války potvrdit nelze, napsala agentura Reuters. Nejnověji se spekuluje mimo jiné o výměně vězněného reportéra listu The Wall Street Journal Evana Gershkoviche, který by se podle stanice Fox News mohl do Spojených států vrátit ještě dnes.
Moldavsko si předvolalo ruského velvyslance a vyhostilo ruského diplomata
Moldavsko vyhostilo jednoho ruského diplomata a předvolalo si ruského velvyslance v Kišiněvě aby vzneslo formální protest poté, co zadrželo dva úředníky kvůli obvinění z velezrady a spiknutí. Informovala o tom agentura Reuters. Moldavské úřady v úterý zadržely dvě osoby kvůli podezření, že poskytovaly blíže neupřesněné informace jednomu z pracovníků ruského velvyslanectví v Kišiněvě. Moldavský bezpečnostní zdroj Reuters řekl, že šlo o náměstka obranného atašé na ambasádě, podle agentury TASS má právě tento pracovník velvyslanectví na výzvu moldavských úřadů opustit zemi.
Ukrajina v noci varovala před útoky, obrana sestřelila nejméně jeden dron
Ukrajinské letectvo v noci na čtvrtek opět varovalo před hrozícími útoky ruských dronů a střel. Exploze se ozvaly z Dnipra či Záporoží. Nejméně jeden bezpilotní letoun sestřelila protivzdušná obrana nad Dněpropetrovskou oblastí, uvedly úřady tohoto regionu. Další podrobnosti zatím ukrajinská armáda nezveřejnila.
Proti debatě zástupců ukrajinské třetí samostatné brigády s krajany v centru Prahy přišlo demonstrovat několik desítek lidí. Na akci dohlíží policie.
Na Ukrajinu dorazily první stíhačky F-16 od západních spojenců, píší agentury
Na Ukrajinu dorazily první stíhací letouny F-16, které zemi bránící se už třetím rokem rozsáhlé ruské vojenské agresi přislíbili spojenci Kyjeva z řad států Severoatlantické aliance. Napsaly to dnes agentury Bloomberg a AP s odvoláním na své zdroje obeznámené se záležitostí. Počet dodaných letounů není jasný, podle Bloombergu je spíše menší. Ukrajina přijetí těchto letadel zatím nepotvrdila.
Ukrajinští činitelé žádají západní spojence o stroje americké výroby F-16 už dlouho, jsou podle nich nutné, aby pomohly zemi bránit před častými ruskými vzdušnými údery. Západ přistoupil k poskytnutí těchto bojových letadel Ukrajině váhavě, učinil tak po předchozích obavách, že vyzbrojení Ukrajiny pokročilými západními zbraněmi by dále eskalovalo válku s Ruskem, podotkla AP.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenkyj považuje opatření proti účasti Ruska a Běloruska na olympiádě za nedostatečná. Řekl to francouzským médiím.
Premiér Ukrajiny: Sankce na Lukoil energetickou bezpečnost Slovenska neohrožují
Sankce, které Kyjev uvalil na ruskou ropnou společnost Lukoil, energetickou bezpečnost Slovenska neohrožují. Na komunikační platformě Telegram to dnes napsal ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Tranzit ruské ropy od Lukoilu ropovodem Družba přes své území Ukrajina zastavila asi před dvěma týdny. Zdůvodnila to právě tím, že si Lukoil v červnu zařadila na svůj sankční seznam.
„Sankce zavedené Národní bezpečnostní radou Ukrajiny energetickou bezpečnost Slovenska a Evropy obecně neohrožují. Jejich zrušení proto není předmětem diskuse. Hrozbou je Rusko a jeho hybridní energetická válka proti Slovákům, jeho vydírání a politická ultimáta,“ napsal Šmyhal.
Česko získá darem od Německa dalších 15 tanků Leopard 2A4 za pomoc Ukrajině
Česko získá darem od Německa dalších 14 tanků Leopard 2A4 a jeden vyprošťovací tank Büffel 3 na podvozku Leopard 2A4. Ministerstvo obrany podepsalo dokument o převodu, sdělil úřad v tiskové zprávě. Tanky jsou druhou kompenzací za české dodávky vojenského materiálu Ukrajině. První by měl do Česka dorazit na konci letošního roku, další do začátku roku 2026.
Německo Česku v letech 2022 a 2023 za podporu Ukrajiny darovalo také 14 tanků Leopard 2A4 a jedno vyprošťovací vozidlo. Cena prvního daru byla podle dřívějších informací 3,85 miliardy korun.
Ministerstvo také zahájilo předběžné tržní konzultace ohledně nákupu dalších tanků Leopard 2A4. Cena by se podle dřívějšího vyjádření ministerstva měla pohybovat v řádu nižších stovek milionů eur. Celkem by tak Česko mělo 42 tanků Leopard 2A4 a tři vyprošťovací vozidla.
Letos v červnu také vláda rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků Leopard 2A8 s dalšími evropskými zeměmi v čele s Německem. Za až 77 tanků v šesti modifikacích by mělo Česko zaplatit 52,1 miliard korun. Česko s Německem nyní jedná mimo jiné o průmyslové spolupráci.
Rusko v noci podniklo největší dronový útok na Kyjev za letošek, uvedly úřady
Rusko v noci dnešek podniklo nejrozsáhlejší dronový útok na Kyjev za letošní rok, uvedl časně ráno šéf správy Kyjevské oblasti Serhij Popko podle serveru Ukrajinska Pravda. Protivzdušná obrana zničila přes 30 bezpilotních letounů. Zatím nejsou hlášeny žádné škody, tyto informace ale ukrajinské úřady upřesňují.
„Šlo již o sedmý útok nepřátelských bezpilotních letounů na Kyjev za červenec. Pokud jde o počet dronů, byl to pro hlavní město nejrozsáhlejší útok v roce 2024,“ uvedl Popko. Protiletecký poplach v Kyjevě trval sedm hodin.