Válka na Ukrajině ONLINE: Ukrajina se v pondělí zúčastní jednání s Ruskem v Istanbulu, oznámil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci (17.4.2025)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci (17.4.2025) Zdroj: ČTK / AP / Efrem Lukatsky

První záběry z ruské příhraniční Brjanské oblasti po nehodě vlaku, který narazil do zříceného mostu
Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov
Americký prezident Donald Trump.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (duben 2025)
Premiér Petr Fiala (ODS) vyrazil do Užhorodou, sešel se s ukrajinským protějškem Denysem Šmyhalem /20.5.2025)
153 Fotogalerie
ČTK
e15.cz , ČTK , lig

Ukrajinská delegace se v pondělí zúčastní přímých jednání se zástupci Ruska v Istanbulu, oznámil dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Uvedl, že určil ukrajinské pozice před rozhovory v Istanbulu a že tým jeho země povede ministr obrany Rustem Umerov.

Důležité události posledních dní:

  • Ukrajina i Rusko chtějí příměří, tvrdí turecký ministr zahraničí Hakan Fidan, který tento týden jednal v Kyjevě i Moskvě.
  • Podle ukrajinských médií Rusko minulý víkend podniklo největší vzdušný útok od zahájení války v únoru 2022.
  • Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s tím, co dělá ruský prezident Vladimir Putin po masivních úderech. Zvažuje sankce.

Mapa války a počet obětí: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>

Online přenos

Online přenos

20. srpna 2024 · 20:07

Putin přicestoval na severní Kavkaz, podíval se do Beslanu a Grozného

Ruský prezident Vladimir Putin dnes přiletěl do Čečenska, oznámil na sociální síti vůdce této autonomní republiky na severním Kavkaze Ramzan Kadyrov. Kreml následně zveřejnil video z Putinova příletu vrtulníkem a uvítání na letišti, odkud se prezidentova kolona vydala do regionální metropole Grozného. Je to první Putinova návštěva v Čečensku od 2011, kdy byl Putin předsedou ruské vlády, všiml si list Kommersant.

V severokavkazském regionu ruský prezident ještě před přesunem do Čečenska navštívil jiné dvě autonomní republiky, Kabardsko-balkarskou a Severoosetskou, kde s dvoutýdenním předstihem před výročím uctil památku obětí masakru ve škole v Beslanu. V září 2004 tam při pokusu o osvobození rukojmích, zajatých čečenskými teroristy, zahynulo 334 lidí, včetně 186 dětí.

20. srpna 2024 · 18:23

Situace u Pokrovska a Torecka je obtížná, připustil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes označil situaci na frontě u Pokrovska a Torecka na východě země za "obtížnou", uvedla dnes agentura Reuters. Rusové podle televizního vyjádření velitele ukrajinských ozbrojených sil Oleksandra Syrského ve snaze podpořit svou ofenzívu na východě Ukrajiny posílají k Pokrovsku dodatečné síly, napsala agentura Reuters.

Na Pokrovsk směřuje hlavní nápor nynější ruské ofenzívy v Doněcké oblasti, která neustává ani po výpadu ukrajinských sil do Kurské oblasti na západě Ruska, kde jednotky podle Syrského postoupily do hloubky 28 až 35 kilometrů a upevňují své pozice. Ukrajinci ovládli asi 1250 kilometrů čtverečních ruského území a 92 obcí, uvedl v pondělí Zelenskyj. Syrskyj dnes uvedl, že ukrajinská armáda dobyla 93 obcí a 1263 kilometrů čtverečních.

20. srpna 2024 · 17:01

Zelenskyj označil situaci u Pokrovska a Torecka za těžkou, Rusové podle ukrajinského velitele posílají k Pokrovsku víc vojáků, píše Reuters.

20. srpna 2024 · 17:00

Rusko si americké diplomatce stěžovalo na novináře v Kurské oblasti

Ruské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo americkou chargé d'affaires Stephanie Holmesovou na protest proti "provokativním akcím" amerických novinářů v ruské Kurské oblasti, kde pokračuje ukrajinský útok. Informují o tom agentury Reuters a TASS.

Ruská diplomacie Holmesové sdělila, že se novináři na ruské území dostali nelegálně "za účelem propagandistického informování o zločinech kyjevského režimu". Moskevské úřady je proto hodlají stíhat a postavit před soud.

Ministerstvo zahraničí země, která už téměř dva a půl roku vede válku proti Ukrajině a její část okupuje, také hovořilo o údajných důkazech o účasti amerických žoldnéřů na invazi v Kurské oblasti. Všichni zahraniční žoldnéři, kteří nelegálně překročí ruskou hranici, se podle Moskvy automaticky stávají legitimním vojenským cílem ruských ozbrojených sil.

20. srpna 2024 · 16:59

Promítáním nápisu Běž domů, Ivane začne v noci kampaň vlády Můj 68

Výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968 připomene dnes večer nápis „Jdi domů, Ivane! Go home, Russia!“ promítaný na sídlo vlády - Strakovu akademii v Praze. Začne tak komunikační kampaň Můj 68, kterou připravil odbor strategické komunikace úřadu vlády Otakara Foltýna. Výročí okupace je podle něj jedním z nosných témat, kterým je třeba se věnovat. Vpád cizích vojsk ukazuje, jak křehká je svoboda, zejména je-li podmiňována zahraničním agresivním režimem, uvedl Foltýn v tiskové zprávě. Připomínku české historie spojuje s aktuálním děním na Ukrajině napadené Ruskem.

Projekci nápisu „Jdi domů, Ivane! Go home, Russia!“, který bude svítit na Strakově akademii dnes zhruba od 21:30 do rána, připravil Nadační fond pro Ukrajinu. Iniciativa stojí za projektem Dárek pro Putina, tedy veřejnými sbírkami, za které nakupuje zbraně pro ukrajinskou armádu. „Jsme rádi, že úřad vlády sdílí podobný názor jako dárci, kteří aktivně podporují ozbrojené síly Ukrajiny. Tedy, že ničivou válku na Ukrajině je možné velmi snadno ukončit. Stačí, aby se vojska Ruské federace stáhla za své vlastní hranice. Takhle je to jednoduché,” uvedl v tiskové zprávě Strakovy akademie jeden z iniciátorů sbírky Martin Ondráček.

20. srpna 2024 · 12:44

Rusko ohlásilo dobytí Ňju-Jorku na východě Ukrajiny, podle Kyjeva boje pokračují

Ruské ministerstvo obrany ohlásilo dobytí obce Ňju-Jork na východě Ukrajiny. Podle ukrajinské armády se o místo v Doněcké oblasti stále bojuje, ačkoli podle serveru The Kyiv Independent řada zdrojů poukazuje na rychlý ruský průnik do centra.

Moskva uvedla, že se jí podařilo prorazit velkou skupinou ukrajinských jednotek. „Osvobozeno je jedno z největších sídel v torecké aglomeraci a strategicky důležitý logistický uzel,“ uvedlo ruské ministerstvo obrany. Použilo přitom terminologii, kterou využívá při ruské invazi na Ukrajinu pravidelně: osvobození znamená dobytí a okupaci ukrajinského území.

Ukrajinská armáda uvedla, že těžké boje v toreckém sektoru včetně Ňju-Jorku pokračují. Portál listu Ukrajinska pravda s odvoláním na vojenské zdroje informoval, že ukrajinské jednotky stále drží severní část obce.

Ňju-Jork leží jižně od města Toreck, který patří k cílům nynější ruské ofenzivy v Doněcké oblasti. Americký Institut pro studium války (ISW) už v pondělí s odkazem na ruské válečné blogery napsal, že ruské síly nad Ňju-Jorkem fakticky převzaly kontrolu. Podobně se vyjádřili i analytici z projektu DeepState, jenž má blízko k ukrajinské armádě.

20. srpna 2024 · 09:46

Ukrajina v noci sestřelila tři rakety a 25 dronů odpálených z Ruska, uvedla armáda. V Ternopilu na západě země vypukl během leteckého poplachu požár.

20. srpna 2024 · 09:25

Část příjmů ze zmrazeného ruského majetku v EU půjde na munici pro Ukrajinu

Část příjmů ze zmrazeného ruského majetku v Evropské unii bude vynaložena na dodávky munice pro Ukrajinu, kterou pořídí Česká republika. Bude tak možné koupit další stovky tisíc kusů velkorážové munice, oznámila dnes na síti X ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Rozhodla o tom podle ní EU. Konkrétní částku nesdělila.

>>> více se dočtete v článku zde

19. srpna 2024 · 19:28

Zelenskyj: Ukrajinci ovládají 1250 kilometrů čtverečních ruského území

Ukrajinské síly pokračují ve své operaci v Kurské oblasti na západě Ruska, kde ovládly více než 1250 kilometrů čtverečních a 92 obcí, prohlásil dnes podle tiskových agentur ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Kyjevě v projevu před ukrajinskými velvyslanci.

Kdyby západní partneři dovolili Kyjevu použít střely dalekého dosahu proti Rusku, nebyla by operace v Kurské oblasti nutná, citovala prezidenta prezidenta agentura Reuters. Zelenskyj také vyzval západní partnery, aby dovolily Ukrajině použít zbraně dlouhého dosahu k zastavení ruského postupu na východě Ukrajiny. "Ukrajina může zastavit postup ruské armády jediným rozhodnutím, které očekáváme od našich partnerů," prohlásil podle agentury AFP.

19. srpna 2024 · 19:15

AP: Civilisté prchají z Pokrovska, zatímco ruská armáda se blíží k městu

Civilisté s malými dětmi v náručí a vláčející těžké kufry dnes prchali z města Pokrovsk na východě Ukrajiny, ke kterému rychle postupovala ruská vojska navzdory bleskové ukrajinské invazi do Kurské oblasti na západě Ruska, píše agentura AP.

Ruské síly postupují tak rychle, že místní úřady vydaly rodinám pokyn, aby od úterka opouštěly město a obce v okolí. V Pokrovsku podle úředníků stále žije asi 53 tisíc lidí. Někteří se rozhodli odejít okamžitě.

19. srpna 2024 · 18:57

Ruský Metalloinvest se chce bránit proti konfiskaci železné rudy na Ukrajině

Ruský producent železné rudy Metalloinvest podnikne právní kroky vůči Ukrajině, pokud země rozhodne o konfiskaci železné rudy za desítky milionů dolarů, kterou Kyjev zadržel firmě v roce 2022. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na dva informované zdroje.

Ukrajinský soud má projednat 19. září žalobu, kterou podalo ukrajinské ministerstvo spravedlnosti v červenci. Žaloba se týká konfiskace majetku akcionářů hlavního akcionáře Metalloinvest, kterou je firma USM Holding, nacházejícího se na území Ukrajiny.

19. srpna 2024 · 18:39

Pavel: Do NATO by mohla vstoupit i Ukrajina, která nebude kontrolovat celé území

Vstup Ukrajiny do NATO nemusí být podmíněný tím, že bude země čelící ruské agresi kontrolovat celé své území, řekl prezident Petr Pavel v rozhovoru pro Novinky.cz a Právo. Poukázal na poválečný vstup západního Německa do Severoatlantické aliance. Lídři zemí NATO na červencovém summitu ve Washingtonu slíbili Ukrajině nezvratnou cestu do aliance a dlouhodobou vojenskou pomoc, přímou pozvánku do NATO ale země nedostala.

19. srpna 2024 · 15:58

Putin jednal v Baku s Alijevem o plynu a i o míru s Arménií

Ruský prezident Vladimir Putin během návštěvy Ázerbájdžánu jednal o zemním plynu, uvedl dnes po setkání s šéfem Kremlu jeho hostitel Ilham Alijev. Putin podle ruských médií také vyjádřil zájem Ruska podílet se na urovnání arménsko-ázerbájdžánského konfliktu.

"V oblasti energetiky jsme podrobně analyzovali situaci, jak v oblasti ropy a plynu, tak elektrické energie. Aktivně spolupracujeme a jsem přesvědčen, že budeme dále koordinovat naši činnost," řekl ázerbájdžánský prezident podle agentury TASS.

19. srpna 2024 · 15:32

Ukrajinci evakuují z Pokrovsku kvůli blížícím se Rusům rodiny s dětmi

Obyvatelé východoukrajinského města Pokrovsk mají týden, nanejvýš dva, na evakuaci. Napsala to dnes ukrajinská verze Rádia Svoboda s odvoláním na šéfa tamní městské správy Serhije Dobrjaka. K městu se tlačí ruská invazní vojska, která byla minulý týden podle místních úřadů už asi jen deset kilometrů od něj. Z Pokrovsku kvůli tomu odchází stále více lidí, v poslední době ho podle Dobrjaka denně opouští 500 až 600 obyvatel. Úřady dnes vyhlásily povinnou evakuaci dětí a jejich příbuzných z města i okolí.

19. srpna 2024 · 15:16

Ukrajinské úřady hlásí čtyři mrtvé civilisty po ruském ostřelování

Nejméně čtyři civilisté přišli o život při dnešním ostřelování města Toreck a obce Zarične v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny ruskými děly. Oznámila to ukrajinská prokuratura, která ostřelování vyšetřuje jako válečný zločin.

V Torecku přišla o život jednasedmdesátiletá penzistka, v Zarične zahynuli tři civilisté ve věku od 61 do 72 let. Šlo o jednoho muže a manželský pár, dodala.