Válka na Ukrajině ONLINE: Rusko předalo Ukrajině seznam pro výměnu zajatců, řekl mluvčí Kremlu
Rusko předalo Ukrajině seznam válečných zajatců určených ke vzájemné výměně 1000 za 1000, řekl dnes podle agentury Interfax mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Moskva podle něj čeká na seznam od ukrajinské strany. Vzájemná výměna tohoto počtu zajatců je jediným výsledkem přímých ukrajinsko-ruských jednání, která se uskutečnila minulý týden v Istanbulu.
Důležité události posledních dní:
- Americký prezident Donald Trump v sobotu na své síti Truth Social uvedl, že bude v pondělí telefonicky hovořit se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem o zastavení rusko-ukrajinské války.
- Nejméně osm lidí přišlo o život a pět dalších utrpělo zranění při ruském útoku na autobus s civilisty v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny.
Mapa války a počet obětí: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>
Ukrajina se pokouší o nový vpád do Kurské oblasti, tvrdí ruští blogeři
Ukrajinské síly dnes zahájily nový pokus o vpád do ruské příhraniční Kurské oblasti. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na zprávy ruských vojenských blogerů, podle nichž útoku obrněných vozidel předcházely údery na mosty.
Náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov koncem dubna oznámil, že ukrajinské jednotky byly zcela vyhnány ze západoruské Kurské oblasti, kam Ukrajinci překvapivě vpadli na počátku loňského srpna. Šlo o první vpád nepřátelských sil do Ruska od druhé světové války. Média uváděla, že Kyjev vytlačením z Kurské oblasti přišel o důležitou páku pro případné mírové rozhovory s Moskvou.
Ukrajinský prezident dorazil na jednání s premiérem Petrem Fialou
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dorazil do pražské Strakovy akademie. Premiér Petr Fiala (ODS) ho tam uvítal po necelých dvou letech. Budou jednat o pokračování pomoci zemi, kterou napadlo Rusko, české muniční iniciativě, možnosti příměří a zajištění míru či zapojení českých firem do obnovy Ukrajiny.
Zelenskyj přiletěl s manželkou Olenou do Česka v neděli. Na Hradě je přijal prezident Petr Pavel s chotí Evou. Státnickou návštěvu doprovázejí přísná bezpečnostní opatření. Dnešní program ukrajinský prezident zahájil návštěvou Sněmovny, kde se setkal s lídry vládních stran i opozice.
České a ukrajinské nemocnice podepsaly dvě memoranda o spolupráci. Zaměří se na vzdělávání, vědu i pomoc při obnově poničených nemocnic.
Havlíček (ANO) označil debatu se Zelenským ve Sněmovně za korektní. Munice podle něho jejím předmětem nebyla, prioritou by měly být mírové rozhovory.
Zelenskyj: Ukrajina vnímá českou pomoc jako společný boj proti terorismu
Ukrajina podle prezidenta Volodymyra Zelenského vnímá českou pomoc v boji proti ruské agresi včetně muniční iniciativy jako společný boj proti terorismu. Zelenskyj to dnes řekl novinářům po setkání s vedením Sněmovny v čele s její předsedkyní Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). Podle ní ukrajinští vojáci tím, že dokázali zastavit ruskou agresi, zachránili před ní celou Evropu.
„Na Ukrajině si velice vážíme veškeré pomoci, které se nám dostává od České republiky. Bereme to jako společný boj proti terorismu,“ uvedl v krátkém vystoupení Zelenskyj.
Tím, že ukrajinští vojáci dokázali zastavit ruskou agresi, zachránili před ní celou Evropu, řekla Pekarová Adamová po setkání s prezidentem Zelenským.
Ukrajina podle prezidenta Zelenského vnímá českou pomoc v boji proti ruské agresi včetně muniční iniciativy jako společný boj proti terorismu.
Ukrajinské velvyslanectví na Slovensku se ohradilo vůči výrokům premiéra Fica
Ukrajinské velvyslanectví na Slovensku se ohradilo vůči nedělním výrokům slovenského premiéra Roberta Fica, který za vyhrožování označil vyjádření ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v souvislosti s nadcházejícími oslavami 80. výročí porážky nacistického Německa a konce druhé světové války v Moskvě. Fico, jenž se moskevských oslav v pátek plánuje zúčastnit, kritizoval Zelenského za výrok, že Ukrajina nemůže zajistit bezpečnost politiků na uvedené akci. Ukrajina se od února 2022 brání ruské vojenské invazi.
Podle ukrajinské ambasády Zelenskyj pouze konstatoval, že Ukrajina nevylučuje provokace ze strany Ruska 9. května a házení viny za narušení bezpečnosti na Ukrajinu. Velvyslanectví také uvedlo, že místo obviňování ukrajinského prezidenta by slovenští politici měli jeho vyjádření důkladněji analyzovat.
Ukrajina i Rusko hlásí sestřelení desítek dronů nepřítele
Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila 42 ruských útočných dronů, uvedlo ukrajinské letectvo. Zničení 26 ukrajinských bezpilotních prostředků současně oznámiloruské ministerstvo obrany.
Podle ukrajinských vzdušných sil zaútočilo Rusko na Ukrajinu dvěma balistickými střelami a 116 drony, včetně jejich imitací. Útokem byly postiženy Sumská a Doněcká oblast.
„K 09:00 bylo potvrzeno sestřelení 42 útočných bezpilotních letounů typu Šáhed (a dalších typů dronů) na východě, severu a jihu země,“ napsalo letectvo na platformě Telegram. Na 21 imitací dronů, jejichž účelem je přetížit protivzdušnou obranu, zmizelo z radarů, aniž způsobily škody. O osudu zbylých dronů se hlášení nezmiňuje.
Moskevské letiště Domodědovo kvůli ukrajinským dronům dočasně zastavilo provoz
Moskevské letiště Domodědovo dnes na zhruba 90 minut zastavilo provoz, důvodem byly ukrajinské drony mířící na ruskou metropoli. Ruská protivzdušná obrana následně oznámila, že čtyři bezpilotní stroje zničila, uvedla agentura Reuters. Ukrajina, která se přes tři roky brání ruské invazi, pravidelně podniká dronové útoky na ruské území.
Moskevský starosta Sergej Sobjanin na síti Telegram napsal, že podle předběžných zpráv nezpůsobily ukrajinské drony žádné škody a zranění.
Pavel se se Zelenským sešel ještě jednou v Lánech
Po oficiálním setkání na Pražském hradě se podle serveru Novinky.cz objevily večer nečekaně kolony s Petrem Pavlem a Volodymyrem Zelenským u zámku v Lánech. Prezidenti se tam sešli k dalšímu, neformálnímu jednání.
Pavel: Rozmístění zahraničních vojáků na Ukrajině není možné před mírovou dohodou
Rozmístění zahraničních vojáků na Ukrajině nepřipadá v úvahu, dokud nebude dosaženo mírové dohody. Prezident Petr Pavel to řekl na tiskové konferenci po jednání ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Praze. Po dosažení dohody by podle Pavla mohla být dostatečnou garancí míru pro Ukrajinu kombinace politických, diplomatických, ekonomických i vojenských záruk.
„V tuto chvíli neprobíhá žádné konkrétní jednání o tom, jací vojáci, jaké jednotky by mohly případně být na Ukrajině rozmístěny. Od toho jsme opravdu ještě daleko,“ řekl Pavel.
Francouzský prezident Emmanuel Macron v poslední době zaujal vůdčí roli v evropském úsilí poskytnout Kyjevu bezpečnostní záruky, včetně úvah o rozmístění zahraničních vojáků na Ukrajině v případě uzavření míru. Moskva však vyhlídku na přítomnost cizích vojáků na ukrajinském území striktně odmítá.
Ukrajina by mohla do konce roku dostat až 1,8 milionu kusů velkorážní munice
Pokud vše půjde, jak je dojednáno, mohla by Ukrajina ve zbytku roku v rámci muniční iniciativy obdržet až 1,8 milionu kusů velkorážní munice. Po jednání s prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenským to na tiskové konferenci na dotaz ČTK řekl prezident Petr Pavel. Dodal, že zároveň se uskutečňují jednání o dodávkách munice pro příští rok. Iniciativu podle něj podporuje 11 zemí. Prezident Zelenskyj dnes již dříve na sociální síti X uvedl, že česká muniční iniciativa fungovala efektivně.
Rusko nesmí být odměněno, doplatilo by na to i Česko, řekl Pavel při návštěvě Zelenského v Praze
Pokud by Rusko ve válce uspělo, mělo by to negativní důsledky i přímo pro nás, řekl prezident Pavel po jednání s prezidentem Zelenským. Pokud by bylo odměněno za svoji agresi, utvrdilo by se, že způsob, jakým řešilo své zahraničněpolitické cíle, je správný. Je v bezprostředním zájmu Česka, aby výsledkem mírových jednání, která snad v dohledné době začnou, nebylo to, že agresor bude odměněn, a oběť, tedy Ukrajina, bude potrestána, zdůraznil.
Česko a Ukrajina při návštěvě Zelenského uzavřou dohodu o pomoci ve zdravotnictví
Zástupci Česka a Ukrajiny podepíší při návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského memorandum o spolupráci v péči o duševní zdraví. České televizi to řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Českým firmám spolupráce podle něj přinese investice na Ukrajině financované z peněz Evropské unie a pacientům zase výměnu zkušeností v telemedicíně, tedy péči na dálku. Ty by podle Válka mohly v Česku dočasně pomoci s nedostatkem odborníků v dětské psychiatrické a psychologické péči.
„Dneska bychom především chtěli debatovat o pomoci psychologů, o pomoci kvůli válečným traumatům, která postihují duši,“ uvedl ministr. Memorandum uzavře ukrajinská strana s českým Národním ústavem duševního zdraví (NUDZ). „Jde o to, že Ukrajinci vyvinuli některé velmi zajímavé postupy telemedicínské péče. Spolupracují s NUDZ a s některými českými subjekty. Já bych chtěl tu aktivitu propojit, možná i formou mezinárodního grantu. Chtěl bych, aby z toho obě strany profitovaly,“ doplnil Válek.