Ceny 15 základních potravin. Co zdražilo nejvíc a co naopak zlevnilo? Přehled vás možná překvapí
Zatímco celková inflace v dubnu klesla na 1,8 procenta, tedy na nejnižší úroveň od března 2018, ceny některých potravin rostou dál a předbíhají průměrné tempo zdražování. Jiné naopak odolávají a jejich cena klesá. Které potraviny dnes nejvíc „prohání“ naše peněženky – a které naopak zlevňují? Přinášíme přehled vítězů a poražených z regálů českých obchodů.
Český statistický úřad sleduje a pravidelně srovnává ceny několika běžných potravin. Ceny jeho pracovníci zjišťují každý měsíc v předem daných termínech přímo v supermarketech a na jejich základě pak sestavují cenový průměr.
V dubnu se růst cen u některých potravin zastavil. I přesto podle hlavního ekonoma společnosti BH Securities Štěpána Křečka se na růstu inflace nejvíce podílejí právě potraviny a jejich zdražování. Podle analytiků Raiffeisenbank lze trend zdražování potravin sledovat od posledního čtvrtletí minulého roku.
Která základní potravina zdražila za uplynulých 12 měsíců nejvíce? A která naopak nejvíce zlevnila?
Cukr
Meziroční změna průměrné ceny: −40 procent
Průměrná cena za kilogram cukru krystal (4/2025): 13,7 koruny
Výkupní ceny cukru v Česku i ve světě klesají. „Na evropském trhu tlačí na ceny dovozy levného cukru z Ukrajiny, což má vliv na cenový vývoj v celém regionu, a potažmo také na ceny na pultech,“ říká mluvčí Agrární komory Barbora Pánková.
Mrkev
Meziroční změna průměrné ceny: -21,4 procenta
Průměrná cena za kilogram (4/2025): 26,89 koruny
Jedna z potravin, která výrazně zlevnila od minulého roku, je mrkev. Ceny zeleniny běžně stoupají především v zimních měsících, kdy se většina zeleniny musí dovážet. V létě je naopak levnější.
Mouka
Meziroční změna průměrné ceny: -19,6 procenta
Průměrná cena za kilogram pšeničné hladké mouky (4/2025): 13,77 koruny
Ceny pšenice i žita a zprostředkovaně pak i mouky ovlivňuje řada protichůdných faktorů. Evropští zemědělci včetně těch českých osévají těmito plodinami stále menší plochy. A v některých evropských zemích navíc postihlo úrodu sucho, což vše tlačí ceny vzhůru. Následně se toto zdražení promítá i do cen mouky.
Na druhou stranu ceny podle Agrární komory ČR tlačí dolů dovozy ze třetích zemí, jako je například Ukrajina. Svaz průmyslových mlýnů ČR uvádí, že cenu dosud tlačily dolů také nahromaděné zásoby obilovin z uplynulých let. Svaz předpovídá, že letos ceny mouky porostou, a to kvůli výše zmíněné špatné úrodě i nízké kvalitě sklizených obilovin. České obilí se také nyní kvůli neúrodě v jiných evropských zemích hodně vyváží.
Brambory
Meziroční změna průměrné ceny: -13,2 procenta
Průměrná cena za kilogram (4/2025): 21,79 koruny
Zemědělci loni zasadili brambory na větší ploše než v minulých letech, následně měli i větší sklizeň. To vedlo k poklesu cen brambor na konci loňského roku. Nyní již ceny brambor mírně rostou, což je v době před první sklizní obvyklé. Meziročně jsou však stále levnější.
Cibule
Meziroční změna průměrné ceny: -12,7 procenta
Průměrná cena za kilogram (4/2025): 25,17 koruny
Postupně se snižuje i cena cibule, která je základní potravinou v každé kuchyni. Předloni a loni se zemědělcům moc nedařilo vypěstovat její velké množství. I proto je letos její cena v porovnání s minulým rokem nižší.
Vepřové maso
Meziroční změna průměrné ceny: -8,8 procenta
Průměrná cena za kilogram vepřové pečeně (4/2025): 113,46 koruny
Ceny vepřového masa dlouhodobě stagnují, v posledních měsících se navíc dostaly pod tlak kvůli výskytu slintavky a kulhavky v některých evropských zemích. V reakci na to zakázaly Velká Británie a další země mimo Evropskou unii dovoz vepřového masa z Německa. Uvidí se tak, jaký vliv na cenu masa to bude mít v příštích měsících.
Pivo
Meziroční změna průměrné ceny: -3,5 procenta
Průměrná cena za půllitr lahvového výčepního světlého piva (4/2025): 12,60 koruny
Zatímco čepované pivo v hospodách a restauracích dlouhodobě zdražuje, lahvové pivo v supermarketech v posledním roce naopak mírně zlevňovalo.
Bílé pečivo
Meziroční změna průměrné ceny: +2,5 procenta
Průměrná cena za kilogram (4/2025): 64,41 koruny
Přestože ceny mouky loni klesaly, část pekařských výrobků meziročně mírně zdražila. „Do ceny pekařského výrobku na pultech se promítá řada různých faktorů a výkupní ceny obilovin jsou jenom jedním z nich,“ říká Barbora Pánková z Agrární komory ČR.
Chléb
Meziroční změna průměrné ceny: +4,1 procenta
Průměrná cena za kilogram (4/2025): 44,58 koruny
Konzumní chléb v meziročním srovnání mírně zdražil. Podle mluvčího Potravinářské komory Marka Zemánka lze očekávat, že chléb a další pekařské výrobky zdraží kvůli již nyní rostoucím cenám pšenice a žita. „Z důvodů klesajících osevních ploch obilovin v Česku i v Evropě se může vytvořit také vyšší poptávka po této komoditě. V této souvislosti je také nutné upozornit na nižší výnosy obilovin v některých státech. Například francouzští pěstitelé zaznamenali v loňském roce snížení výroby u pšenice o 20 procent, v Německu o 17 procent,“ říká Zemánek.
Jogurt
Meziroční změna průměrné ceny: +6,2 procenta
Průměrná cena za 150 gramů (4/2025): 11,07 koruny
Cenu jogurtů ovlivňují stejné faktory jako u dalších mléčných výrobků. Podle předsedy Českomoravského svazu mlékárenského Jiřího Kopáčka se mlékárny potýkají mimo jiné s klesající tučností mléka kvůli tomu, že farmáři chovají jiná plemena krav.
Eidam
Meziroční změna průměrné ceny: +7 procent
Průměrná cena za kilogram eidamské cihly (4/2025): 199,74 koruny
Ceny sýrů jsou navázané na ceny mléka, které v posledních měsících rostou. Vedle obavy ze slintavky a kulhavky za to může i takzvaná nemoc modrého jazyka, virové onemocnění šířící se v evropských chovech skotu a ovcí. Onemocnění se v Česku vyskytlo loni poprvé po patnácti letech.
Mléko
Meziroční změna průměrné ceny: +15,2 procenta
Průměrná cena za litr polotučného pasterovaného mléka (4/2025): 24,68 koruny
„Ceny mléka se určují na evropském trhu, kde v posledních měsících mírně rostly. Současně je třeba říct, že se cena tuzemského mléka pohybuje dlouhodobě pod evropským průměrem,“ říká mluvčí Agrární komory Barbora Pánková.
Jablka
Meziroční změna průměrné ceny: +21 procent
Průměrná cena za kilogram (4/2025): 39,03 koruny
Úrodu jablek a dalšího ovoce loni v Česku zasáhly silné mrazy v dubnu, v době kvetení mnoha ovocných stromů. A v některých oblastech poté úrodu poškodily četné letní bouřky s krupobitím. „Sice značnou část jablek dovážíme, především z Polska, ale s podobnými výkyvy počasí se potýkali pěstitelé i v dalších zemích. To mělo vliv také na cenový vývoj jablek na pultech,“ vysvětluje mluvčí Agrární komory Barbora Pánková.
Máslo
Meziroční změna průměrné ceny: +26,4 procenta
Průměrná cena za kilogram (4/2025): 209,63 koruny
Cenový skok u másla byl obzvláště dramatický v závěru loňského roku, kdy ceny oproti únoru 2025 dosahovaly růstu o více než 40 procent. Po Novém roce začalo máslo mírně zlevňovat, i tak se ale meziroční růst cen blíží jedné třetině.
Hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš upozorňuje, že ceny másla a dalších mléčných výrobků letos rostou poté, co loni hlavně v první části roku výrazně zlevňovaly. Máslo tak nyní stojí zhruba stejně jako na začátku roku 2023.
Růst cen másla ze závěru loňského roku prověřoval i Úřad na ochranu hospodářské soutěže kvůli podezření, zda za ním nestojí kartelová dohoda jeho výrobců či prodejců. Dospěl k závěru, že za vysokými cenami másla stojí zdražující smetana a další objektivní příčiny.
Vejce
Meziroční změna průměrné ceny: +39 procent
Průměrná cena za deset slepičích vajec (4/2025): 49,73 koruny
Meziročně ze základních potravin nejvíce zdražily právě vejce. Analytik Raiffeisenbank Martin Kron upozorňuje, že do cen slepičích vajec se promítla ptačí chřipka, která loni zasáhla i několik českých velkochovů. Výskyt ptačí chřipky sice nebyl loni v Evropě tak silný jako v předchozích letech, v posledním čtvrtletí ale došlo k výraznému nárůstu počtu případů u volně žijících i u domácích ptáků.
Cenu vajec tlačí vzhůru také probíhající přestavba klecových chovů na volný způsob chovu nosnic. Zákaz klecových chovů začne v Česku platit od ledna 2027.