Další výraznější pokles cen na obzoru? OPEC zřejmě chystá další masivní zvýšení těžby ropy
Členové uskupení ropných producentů OPEC+ jednají o dalším výrazném zvýšení těžby, tentokrát od začátku července. O konečném verdiktu má podle agentury Bloomberg kartel rozhodnout na zasedání, které se uskuteční za necelý týden. Jednalo by se o třetí zvýšení těžby za sebou.
Jednou z variant je podle agentury zvýšení produkce o 411 tisíc barelů denně, tedy trojnásobek původně zamýšleného objemu. Shoda však zatím nepanuje, podotkly zdroje s tím, že rozhodnutí by mělo padnout 1. června.
Kartel od březnového oznámení o dvojitém navýšení těžby na květen a červen o 411 tisíc barelů denně výrazně přispěl k tlaku na pokles cen ropy. Jedno takové zvýšení představuje zhruba jedno procento původní produkce OPEC+. Ve čtvrtek dopoledne tak klesla cena severomořské ropy Brent pod 64 dolarů za barel.
Přestože OPEC+ oficiálně tvrdí, že dodatečné objemy mají pouze pokrýt poptávku, v zákulisí se hovoří i o jiných motivech – od potrestání členů překračujících kvóty přes snahu znovu získat tržní podíl až po vstřícný krok vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Ten po zvolení avizoval záměr snížit globální ceny ropy.
Saúdská Arábie, lídr aliance, na poslední schůzce varovala hříšníky typu Kazachstánu a Iráku, že pokud nepřestanou překračovat své kvóty, Rijád může těžbu zvýšit ještě víc. Kazachstán navzdory příslibům zatím těžaře omezovat nezačal a exportuje téměř rekordní objemy.
Analytici zvýšení produkce očekávají
Z průzkumu Bloombergu mezi 32 obchodníky a analytiky vyplynulo, že 25 z nich očekává, že OPEC+ skutečně schválí navýšení o 411 tisíc barelů denně. Pět respondentů se přiklání k původnímu, mírnějšímu scénáři s přírůstkem 138 tisíc barelů.
„Počítáme s dalším navýšením kvóty OPEC o 411 tisíc barelů denně na červenec, stejně jako v květnu a v červnu,“ uvedl například hlavní ropný stratég Morgan Stanley Martijn Rats. „Disciplína nadlimitních producentů se zásadně nezlepšila a dosavadní růsty trh zatím vstřebal.“
„Pokud se strategie skutečně přesouvá od obrany cen k boji o tržní podíl, dává smysl rychlé uvolnění,“ míní Harry Tchilinguirian, šéf výzkumu ropných trhů ve společnosti Onyx Commodities. „Je to jako náplast: Nejlepší je strhnout ji jedním tahem, ne pomalu.“
Když OPEC+ překvapivě zvýšil dodávky poprvé letos v dubnu – v době, kdy startovala Trumpova celní ofenziva – cena ropy spadla na čtyřleté minimum okolo 60 dolarů za barel. Od té doby část ztrát umazala poté, co Bílý dům některá cla stáhl.
Přesto řada analytiků předpokládá, že zbytek roku bude pro trh spíše medvědí. Mezinárodní agentura pro energii minulý týden odhadla, že růst globální poptávky po ropě ve druhé polovině roku 2025 zpomalí kvůli ekonomickému ochlazení, a to i navzdory silnému prvnímu čtvrtletí.
Goldman Sachs proto očekává, že Organizace zemí vyvážejících ropu a její partneři po červencovém navýšení těžby další přírůstky přeruší.