Altner si na 338 milionů zatím počká, soud vyhověl námitkám ČSSD | E15.cz

Altner si na 338 milionů zatím počká, soud vyhověl námitkám ČSSD

Altner si na 338 milionů zatím počká, soud vyhověl námitkám ČSSD
Zdeněk Altner (vlevo)
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

ČSSD zatím nemusí platit bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi téměř 338 milionů korun za zastupování ve sporu o Lidový dům. Nejvyšší soud vyhověl námitkám sociálních demokratů a odložil vykonatelnost pravomocného rozhodnutí. ČTK to dnes řekl mediální zástupce právníků strany Jiří Chvojka. Nejvyšší soud se tak nejprve bude muset vypořádat s dovoláním ČSSD, které proti pravomocnému rozsudku podala.

„Soud vyhověl naší žádosti a odklad vykonatelnosti určil do doby, než rozhodne o dovolání. Samozřejmě to je pro nás dobrá zpráva, ale je to jen jeden z kroků. Budeme čekat na to, jak se soud vypořádá s naším dovoláním a jak rozhodne,“ řekl ČTK Chvojka. Advokáti ČSSD však věří, že se podaří obhájit, že dluh proti Altnerovi nikdy nevznikl, dodal.

Vykonatelnost rozhodnutí je hlavní podmínkou pro vedení exekučního řízení proti ČSSD, o jehož zahájení Altner usiloval. „V tuto chvíli se všechny kroky zastavují a přerušují, než rozhodne Nejvyšší soud, což je pro nás komfortnější situace,“ uvedl Chvojka. Podle informací ČTK Nejvyšší soud pouze konstatoval, že ČSSD by mohla vzniknout vážná újma. Zdůraznil, že odkladem nijak nepředjímá rozhodnutí.

Nejvyšší soud odkladem vykonatelnosti rozhodnutí říká, že lidé nemají platit závazky ze smluv. Altner to dnes uvedl pro idnes.cz. „Nejvyšší soud rozhodl: Neplaťte závazky ze smluv. Ani když jsou soudem pravomocně přisouzené. Můžete si způsobit 'vážnou újmu',“ uvedl Altner pro idnes.cz.

ČSSD Altnerovi zatím nezaplatí. Soud: Zásadně se má dodržet termín

Rozhodnutí pražského městského soudu bylo dosud pravomocné a vykonatelné, ale sociální demokracie odmítala Altnerovi peníze poslat. Odůvodňovala to obavou, že v případě úspěchu u Nejvyššího soudu už by peníze od bývalého advokáta nikdy nedostala zpět. Uspokojovala proto jen Altnerovy věřitele, kteří se jí hlásili. Celkem jim zatím zaslala zhruba 9,5 milionu korun.

Bývalý advokát Altner na konci března vyhrál letitý spor se sociální demokracií, kterou zastupoval ve sporu o Lidový dům. Soudy pravomocně přiznaly, že mu ČSSD musí zaplatit 18,5 milionu a smluvní pokutu, která za 5734 dní od podání žaloby do vynesení rozsudku činí 318 milionů korun. Sociální demokraté proti rozsudku podali dovolání, v němž navrhli i odklad vykonatelnosti. Nejvyšší soud jim vyhověl, dovoláním se teprve bude zabývat.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!