Altner: Vyplacení 338 milionů nezpůsobí ČSSD závažnou újmu | E15.cz

Altner: Vyplacení 338 milionů nezpůsobí ČSSD závažnou újmu

Altner: Vyplacení 338 milionů nezpůsobí ČSSD závažnou újmu
Zdeněk Altner (vlevo)
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Bývalý advokát Zdeněk Altner se svým právním zástupcem Václavem Veselým již odeslali své vyjádření k dovolání, kterým se ČSSD brání proti povinnosti platit Altnerovi 338 milionů korun za služby v případu Lidového domu. Proti návrhu na odklad vykonatelnosti rozhodnutí argumentují hlavně tím, že strana na platbu má peníze, takže jí nemůže způsobit závažnou újmu, řekl Veselý. Strana zatím odmítá peníze poslat a uspokojuje Altnerovy věřitele, kterým už poslala téměř devět milionů korun.

ČSSD v dovolání usiluje o odklad vykonatelnosti rozsudku pražského městského soudu, aby do rozhodnutí Nejvyššího soudu nemohl být dluh vymáhán. Argumentuje hlavně tím, že Altner zdržoval řízení a zavinil tak, že k částce 18,5 milionu korun přirostla vysoká smluvní pokuta 318 milionů. „Pro odklad vykonatelnosti podle našeho názoru nemají důvod, protože tvrdí, že mají peníze připraveny,“ řekl Veselý.

Nejvyšší soud podle Veselého návrhům na odklad vykonatelnosti vyhoví jen zřídka, zejména tehdy, kdy by měl někdo téměř „skončit pod mostem“. „Zákon říká, že je možné to povolit, jen kdyby to způsobilo velice vážnou újmu. Pokud ty peníze mají, a oni říkají, že na ně mají úvěr, tak to žádnou újmu způsobit nemůže,“ uvedl Veselý.

Další tři zaplacené pohledávky

ČSSD zatím Altnerovi nechce peníze na jeho švýcarský účet poslat kvůli obavám, že by v je v případě úspěchu v řízení o dovolání již nedostala zpět. Uspokojuje proto Altnerovy věřitele, kteří se jí hlásí. Dnes zaplatila další tři pohledávky, informoval mluvčí právníků vládní strany Jiří Chvojka.

Sociální demokraté již v minulých týdnech plnili ve prospěch Oborové zdravotní pojišťovny, České advokátní komory, několika finančních úřadů a Všeobecné zdravotní pojišťovny. Té dnes strana zaslala dalších 256 tisíc korun, Státnímu pozemkovému úřadu pak uhradila 265 tisíc.

Bývalý advokát Altner před měsícem vyhrál letitý spor se sociální demokracií, kterou zastupoval ve sporu o Lidový dům. Minulý týden projevila o odkoupení pravomocné pohledávky zájem skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy, která je minoritním akcionářem společnosti New World Resources (NWR), majitele OKD. Altner již dal podnět k exekučnímu vymáhání pohledávky a její prodej zatím odmítá.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!