Anketa: Snížení sazeb ekonomiku nerozhýbe, shodují se experti | E15.cz

Anketa: Snížení sazeb ekonomiku nerozhýbe, shodují se experti

Německo, průmysl
Německo, průmysl
• 
ZDROJ: profimedia.cz

vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bariéry pro tuzemský růst leží jinde než v dostupnosti a ceně úvěrů, shoduje se většina analytiků. Snížení úrokových sazeb ze strany České národní banky tak nebude mít na výkonnost české ekonomiky velký vliv, míní. Centrální banka snížila základní úrokovou sazbu, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, o čtvrt procentního bodu na rekordní minimum 0,25 procenta.

„Jak jsme mohli vidět v posledních měsících, tak efekt snížení sazby není hlavním impulsem pro růst ekonomiky. Síla promítnout toto snížení sazeb do ekonomické aktivity není příliš velká, jsou zde totiž i další faktory jako je nejistota domácností a firem z budoucího vývoje, vývoj zakázek, situace na trhu práce, fiskální opatření a podobně,“ komentoval krok ČNB pro E15.cz mluvčí Svazu průmyslu a dopravy ČR Milan Mostýn.

Analytik společnosti Partners Pavel Kohout míní, že komerční úrokové sazby byly už předtím natolik nízké, že nepředstavovaly překážku úvěrové tvorbě. „Možná, že nižší úrokové sazby pomohou oslabit českou korunu a posílit vývoz, ale nesázel bych na velkou účinnost tohoto mechanismu,“ uvedl pro E15.cz Kohout.

Jan Bureš z Era Poštovní spořitelny doplňuje, že motor tuzemského růstu zadrhává hlavně kvůli zhoršující se situaci v evropské i globální ekonomice. „Bez stabilnější zahraniční poptávky nebudou české podniky víc investovat, budou se zdráhat vytvářet nova pracovní místa a spotřebitelský sentiment a poptávka zůstanou na bodu mrazu,” uvedl Bureš.

David Marek z Patria Finance upozornil, že dopad případného zlevnění firemních úvěrů komplikuje trend zpřísňování podmínek, jejichž splnění banky po firmách požadují. „S tím ale měnová politika nic nezmůže, stejně jako se skepsí a opatrností domácností,“ poznamenal Marek. Recese české ekonomiky pramení ze slabé domácí poptávky, ČNB se proto podle něj může snažit ji alespoň částečně kompenzovat podporou vývozu skrze slabší kurz koruny.

Za normálních podmínek by podle Bureše nižší úrokové sazby pomohly nejvíce stavebnictví. Zlevnit by totiž mohly hypotéky. „A pak to samozřejmě vítají firmy, které mají zakázky ze sektorů kolem automobilového průmyslu,“ dodal Mostýn.

Vzestup spotřebitelské poptávky a nárůsty nákupů na úvěr ale očekávat podle analytiků nelze. „Hlavní překážkou spotřeby je spíše v negativní psychologii, nechuť utrácet a tendence spíše spořit na horší časy,“ uzavřel Kohout.

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video