Armádu povede nynější Pavlův zástupce Bečvář | E15.cz

Armádu povede nynější Pavlův zástupce Bečvář

Josef Bečvář
Josef Bečvář
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda schválila nominaci Josefa Bečváře na náčelníka generálního štábu. Ve funkci má nahradit Petra Pavla, který míří do čela Vojenského výboru NATO. Nového náčelníka generálního štábu na návrh vlády jmenuje prezident. Ten se chce s Bečvářem, který v současné době působí jako Pavlův zástupce, ještě sejít.

Hlavním úkolem Bečváře bude podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) dokončení koncepčního materiálu, který by měl rozhodnout o budoucnosti české armády. „Leží před námi významný úkol, a to je dokončení koncepce výstavby armády. Konečně bychom měli mít jasno, jakou armádu chceme, jak velkou, jak vyzbrojenou, jak zastoupenou v jednotlivých složkách,“ uvedl Stropnický.

Podle ministra pro Bečváře hlasovali všichni přítomní členové vlády. „Jsem přesvědčený, že to je kvalitní kandidát,“ doplnil Stropnický. Nominací na nového náčelníka generálního štábu se bude dnes zabývat i sněmovní obranný výbor.

Zeman už v listopadu naznačil, že Bečváře do nejvyšší armádní funkce jmenuje. Na dotaz, zda novým náčelníkem generálního štábu jmenuje Zeman Bečváře, připomněl svá slova z nedávného povýšení Bečváře do druhé nejvyšší armádní hodnosti generálporučíka. Vyslovil tam prý „prognostický výrok“, že se těší na jeho „perspektivní vývoj“.

Zkušenosti z Francie

Plzeňský rodák Bečvář (56) vystudoval Vojenskou vysokou školu pozemního vojska ve Vyškově. Dále studoval také na Vojenské akademii v Brně, Právnické fakultě Univerzity Karlovy, v zahraničí pak navštěvoval v letech 1998 - 1999 Vševojskovou školu obrany v Paříži. V minulosti byl mimo jiné náčelníkem Vojenské policie a přidělencem obrany ČR ve Francii.

Vedle Bečváře se jako o favoritovi v minulosti spekulovalo o bývalém zástupci náčelníka generálního štábu Aleši Opatovi, který nyní působí ve strukturách NATO. Pavel sám už dříve řekl, že prezidentovi jako možné kandidáty na funkci navrhl své nejbližší spolupracovníky.

Náčelníka generálního štábu jmenuje prezident na návrh vlády a po projednání v příslušném výboru Sněmovny. Ministr obrany Stropnický na podzim novinářům řekl, že se nad jménem kandidáta několikrát sešel s Pavlem a předjednal ho i se Zemanem, aby se „kdokoli vyhnul nějakému karambolu“.

Josef Bečvář (56):
Josef Bečvář Autor: CTK
Datum a místo narození: 11. srpna 1958 v Plzni
Vzdělání: Vojenská vysoká škola pozemního vojska ve Vyškově, obor dělostřelecký (1981); Vojenská akademie v Brně, obor velitelsko-štábní: raketové vojsko a dělostřelectvo (1986 - 1989); Právnická fakulta Univerzity Karlovy v Praze (při zaměstnání, 1995 - 1996); Vševojsková škola obrany v Paříži (1998 - 1999)
Současná pozice: první zástupce náčelníka Generálního štábu (od 1. srpna 2014)
Hodnosti: generálporučík (2014); generálmajor (2008); brigádní generál (2003)
Kariéra: velitel čety raketového vojska (1981 - 1983); zástupce velitele baterie (1983 - 1984); velitel baterie (1984 - 1985); starší důstojník správy raketového vojska (1985 - 1986); starší důstojník štábu dělostřelectva tankové divize (1989 - 1991); vedoucí starší důstojník správy Vojenské policie (1991 - 1993); zástupce velitele velitelství Vojenské policie (1993 - 1994); ředitel Úřadu Vojenské policie (1994 - 1997); náčelník Vojenské policie (1997 - 1998, 1999 - 2004); přidělenec obrany ČR ve Francii (2004 - 2007); ředitel sekce rozvoje druhů sil - sekce ministerstva obrany (2007); zástupce náčelníka Generálního štábu - náčelník štábu (duben 2008); přidělenec obrany ČR ve Francii (2011 - 2014)
Rodina: ženatý
Ostatní: dosavadní druhý muž české armády byl koncem října povýšen do hodnosti generálporučíka, mimo jiné za svůj podíl na reformě armády a práci na její další transformaci.
- Bečvář byl za své zásluhy oceněn Medailí Armády ČR III., II. a I. stupně, Záslužným křížem III., II., a I. stupně, čestným odznakem Armády ČR krále Přemysla Otakara II., Medailí Za službu vlasti a francouzským Řádem čestné legie a Národním řádem Za zásluhy.
Zájmy: koně, cestování, literatura

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video