Babiš: Nepřejeme si, aby instituce EU zasahovaly do našich věcí | E15.cz

Babiš: Nepřejeme si, aby instituce EU zasahovaly do našich věcí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Evropské instituce by podle šéfa hnutí ANO, bývalého vicepremiéra Andreje Babiše neměly zasahovat do vnitřních záležitostí České republiky. Uvedl to dnes v prohlášení zaslaném ČTK. Odmítá tak projednávání situace médií v Česku Evropským parlamentem. Ten by se měl ve čtvrtek zabývat otázkou rizika politického zneužívání médií v ČR. Ze zneužívání médií, která dříve vlastnil, byl obviňován právě Babiš.

"Evropský parlament se má podle mého názoru vyjadřovat k situaci v členskému státu jen ve chvíli, kdy jeho vláda vědomě porušuje pravidla. Toto se ale v naší zemi v žádném případě neděje," uvedl Babiš.

Otázka zneužívání českých médií k politice se na program schůze dostalo nedlouho poté, co v ČR na veřejnost pronikly nahrávky naznačující, že tehdejší vicepremiér a ministr financí Babiš ovlivňoval obsah médií, která v minulosti vlastnil. Babiš zařazení bodu na program jednání Evropského parlamentu pokládá za součást kampaně proti své osobě. Připomenut v debatě ale může být také přístup televize Prima k uprchlické krizi či útoky na veřejnoprávní Českou televizi.

Babiš se v prohlášení hájí, že udělal vstřícný krok a vydavatelství Mafra, které vlastnil, převedl do svěřenského fondu. Jako tehdejšímu členovi vlády mu novela zákona o střetu zájmů zakazovala provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Vydavatelství se tak zbavit musel.

Bývalý vicepremiér v prohlášení uvedl, že Mafra ovládá v oblasti tisku, televize, rádia a internetu jen 9,4 procenta trhu. Odkazuje na komentář novináře Erika Besta, podle kterého ČSSD ovládá zhruba 75 procent český médií, a Evropský parlament by tak měl diskutovat i o vlivu sociální demokracie na média. "Proč se o této skutečnosti veřejně nemluví, proč pozornost stále směřuje výhradně ke skupině Mafra? Myslím, že odpověď je nasnadě," uvedl Babiš.

Dodal, že se obává, že diskuse v Evropském parlamentu vyzní jednostranně. Poukazuje na to, že evropští politici si pozvali jako nezávislého mediálního experta šéfredaktora týdeníku Respekt Erika Taberyho. "Novináře, který v minulosti otevřeně prohlásil, že radši vůbec nebude psát o svém majiteli Zdeňkovi Bakalovi, než aby se musel zabývat jeho podnikáním," napsal Babiš.

Projednávání bodu označil za mezinárodní ostudu ČR, kterou mají na svědomí europoslanci TOP 09 Luděk Niedermayer a Jaromír Štětina. Ti podle něj ostatní europoslance, kteří o záležitosti nic nevědí, zneužili.

Babiš zároveň dodal, že "by bylo fajn, kdyby v diskusi zaznělo, že evropské instituce sice v České republice plně respektujeme, ale nepřejeme si, aby zasahovaly do našich vnitřních záležitostí".

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video