Stát dostal účet za Faltýnkův střet zájmů, Evropská komise žádá 800 tisíc eur | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Stát dostal účet za Faltýnkův střet zájmů, Evropská komise žádá 800 tisíc eur

ČTK

Státní zemědělský intervenční fond už obdržel rozhodnutí Evropské komise, které se týká pochybení při rozdělování dotací pro holding Agrofert. Potvrdila to mluvčí fondu Vladimíra Nováková. 

Sankce uložená komisí podle ní přesahuje 800 tisíc eur (přibližně 22 milionů korun). Fond chce rozhodnutí komise zvrátit, doufá v to, že Česko nakonec nic platit nebude.

Podle serveru Echo24 unijní prověrka prokázala, že bývalý člen představenstva holdingu Agrofert a nynější místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek se při rozdělování dotací dopustil střetu zájmů, což EK potrestala takzvanou korekcí ve formě dvou procent z přidělené částky. Střet zájmů nastal tím, že Faltýnek byl člen představenstva holdingu a zároveň na rozdělování dotací dohlížel jako člen dozorčí rady SZIF.

Faltýnek nařčení ze střetu zájmů odmítá. "Dotace z Evropské unie, které jdou do České republiky, úřadují úředníci, nikoliv dozorčí rada," řekl České televizi.

"Anděl smrti" Faltýnek: Vždy mě štvalo, že jsem Babišovi nestačil

Také podle mluvčí SZIF Vladimíry Novákové nemohl Faltýnek jako člen dozorčí rady fondu do rozdělování dotací zasahovat. Fond se proto podle Novákové pokusí rozhodnutí EK zvrátit. "Věříme, že ČR nebude muset platit nic," řekla mluvčí fondu ČTK.

Podobně argumentuje i předseda dozorčí rady SZIF Ladislav Velebný (ČSSD). Dozorčí rada podle něj schvaluje uzávěrku SZIF a vyjadřuje se k jeho rozpočtu. "Jako dozorčí rada ale nerozhodujeme o poskytování dotací. Na toto jsou jiné orgány SZIF," uvedl Velebný v tiskové zprávě.

Na informaci o sankci kvůli pochybení při rozdělování dotací pro holding Agrofert reagoval předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). "A. Babiš by měl vysvětlit občanům, proč má kvůli střetu zájmů, za který může jeho Faltýnek, ANO a Agrofert, platit ČR pokutu 22 mil. korun," napsal premiér na twitter.

Holding Agrofert donedávna vlastnil právě ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Kvůli zákonu o střetu zájmů vložil letos v únoru akcie Agrofertu do svěřenského fondu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!