Babiš oznámil jména dalších ministrů. Jasno je o kultuře, zdravotnictví a místním rozvoji | E15.cz

Babiš oznámil jména dalších ministrů. Jasno je o kultuře, zdravotnictví a místním rozvoji

Andrej Babiš
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: Foto Blesk - Jakub Poláček

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ministrem zdravotnictví v budoucí vládě má být poslanec za ANO Adam Vojtěch, ministrem kultury muzikolog Ilja Šmíd a ministryní pro místní rozvoj nynější náměstkyně úřadu a poslankyně za ANO Klára Dostálová. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš to potvrdil České televizi (ČT).

Jedenatřicetiletý Vojtěch je Babišovým poradcem pro zdravotnictví a v současné době působí také jako člen správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. V letech 2013 až 2014 byl právníkem ve společnosti MAFRA, v červnu 2014 se stal tajemníkem na ministerstvu financí. V minulosti byl známý coby zpěvák a hudební skladatel, v roce 2005 se zúčastnil talentové pěvecké soutěže Česko hledá SuperStar.

Pětašedesátiletý Šmíd byl dlouholetým předsedou Asociace symfonických orchestrů a pěveckých sborů ČR a současně i zástupcem ČR v mezinárodní asociaci živého umění PEARLE se sídlem v Bruselu. Působil i jako expert v několika komisích EU. Jako ředitel Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK (2006-2012) čelil dlouhodobé kritice od svých spolupracovníků a v roce 2012 sám rezignoval.

Přehled pravděpodobných členů budoucí vlády Andreje Babiše
Předseda vlády Andrej Babiš 
Ministr dopravy Dan Ťok 
Ministryně financí Alena Schillerová 
Ministr kultury Ilja Šmíd 
Ministryně obrany Karla Šlechtová 
Ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová 
Ministryně pro místní rozvoj  Klára Dostálová 
Ministr průmyslu a obchodu  Tomáš Hüner 
Ministr spravedlnosti  Robert Pelikán 
Ministr školství Robert Plaga 
Ministr vnitra  Lubomír Metnar 
Ministr zahraničí  Martin Stropnický 
Ministr zdravotnictví  Adam Vojtěch 
Ministr zemědělství  Jiří Milek 
Ministr životního prostředí  Richard Brabec 

Babiš, jehož ANO vyhrálo volby, chce sestavit menšinový kabinet doplněný o nestraníky. Prezident Miloš Zeman tento návrh podpořil. Z patnáctičlenné vlády zatím nebylo potvrzeno pouze jméno ministra školství, pravděpodobně se jím ale stane náměstek úřadu zodpovědný za vysoké školy Robert Plaga.

Šestačtyřicetiletá Dostálová je od listopadu 2014 první náměstkyní pro regionální rozvoj. O tom, že by se mohla stát ministryní pro místní rozvoj, se spekulovalo už na podzim 2014, když tehdejší šéfka resortu Věra Jourová odešla do Evropské komise. Nakonec hnutí ANO do této funkce nominovalo Karlu Šlechtovou.

V Babišově vládě bude devět ministrů, kteří dosud v kabinetu nezasedali. Mezi členy kabinetu budou čtyři ženy. Ve vládě budou pokračovat dosavadní ministři ANO, tedy Richard Brabec, Dan Ťok, Martin Stropnický, Robert Pelikán a Karla Šlechtová. Dosavadní ministryně pro místní rozvoj Šlechtová už potvrdila, že je adeptkou na ministryni obrany. Stropnický by se měl přesunout do Černínského paláce.

Zeman avizoval, že Babiše jmenuje premiérem 6. prosince a jeho vládu o týden později.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video