Bankovní rada ČNB bude jednat o měnové politice, změny se nečekají | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Bankovní rada ČNB bude jednat o měnové politice, změny se nečekají

Bankovní rada ČNB bude jednat o měnové politice, změny se nečekají
Detail budovy ČNB
• 
ZDROJ: pinkas martin/euro

ČTK

Bankovní rada České národní banky bude dnes jednat o nastavení úrokových sazeb a režimu devizových intervencí. Podle odhadů ekonomů bankovní rada nechá závazek držet korunu nad hranicí 27 korun za euro beze změny a sazby nechá na nulové úrovni.

„ČNB tento měsíc nejenže nezmění svou politiku, ale zůstane i u své dosavadní rétoriky,“ uvedl hlavní analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Jedinou změnou proti minulému zasedání tak podle něj zřejmě bude jen konstatování členů bankovní rady, že inflace je nižší než odhady ČNB.

Podle některých ekonomů se zvyšuje riziko, že bankovní rada termín ukončení devizových intervencí posune. Prognóza ČNB zatím počítá s tímto režimem do konce roku 2016.

Člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok nedávno v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že centrální banka ukončí intervenční režim až s vidinou růstu inflace přes dvě procenta. Aktuální prognóza ČNB přitom s růstem inflace nad dvě procenta počítá až na počátku roku 2017. Rusnok by se mohl stát podle dosavadních prohlášení prezidenta Miloše Zemana příští rok guvernérem ČNB. Zeman je odpůrcem intervencí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!