Budoucí důchodce čeká nevídaný propad životní úrovně. Které ročníky dopadnou nejhůře?

Důchodový systém se řítí do propasti, nejvíc na to doplatí dnešní třicátnici

Důchodový systém se řítí do propasti, nejvíc na to doplatí dnešní třicátnici Zdroj: E15/Midjourney

Důchodový systém se řítí do propasti. Všichni to vědí, ale politici s tím nic nedělají. A už ani neudělají. To jsou hlavní závěry analýzy společnosti Cyrrus. Demografie je neúprosná a zatímco nyní na jednoho důchodce připadají více než tři ekonomicky aktivní lidé, v dalších dekádách tento poměr klesne pod 1:2. Spolu s tím se výrazně zvýší rozdíl mezi důchody a průměrnou mzdou. Nejhůře dopadne ročník 1985.

Český „průtokový“ důchodový systém je jako slon v místnosti: „Všichni vědí, že je to obří problém, vědí, že by se s ním mělo něco udělat, ale řešit to nikdo nechce,“ říká Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus. Na řešení je už pozdě, dodává. 

Nůžky mezi počtem lidí v produktivním věku a množstvím lidí pobírajících důchod se v dalších dekádách budou stále více přibližovat, což bude jen stupňovat tlak na celý systém.

Jen loni schodek důchodového systému přesáhnul 20 miliard a vláda si tak na výplatu důchodů musela půjčovat na trzích. V dalších letech bude situace ještě horší. „Ke skutečně dramatickému zhoršování důchodové bilance bude docházet teprve ve 30. a 40. letech, deficit by měl kulminovat v průběhu let padesátých,“ uvádí analýza Cyrrusu.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!