Ceny v dubnu padaly, odhadují analytici | E15.cz

Ceny v dubnu padaly, odhadují analytici

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Meziroční inflace v dubnu klesla na 2,3 procenta z březnových 2,6 procenta, odhadují analytici. Důvodem je podle nich je nižší meziroční růst cen pohonných hmot a potravin. 

"Za poklesem stojí slabší meziroční nárůst cen pohonný hmot, tedy klesající vliv statistické základny minulého roku. Podobný trend je patrný i v cenách potravin," uvedl ekonom společnosti Roklen Michal Šoltés. "Inflace by se v dubnu měla snížit, když efekty statistických základen cen pohonných hmot a cen potravin ztrácí na intenzitě," dodal ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Během celého roku by se měl podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka meziroční růst cen udržet bezpečně nad dvěma procenty. "K růstu inflace bude kromě dražších potravin a energií přispívat i vyšší růst mezd v důsledku snižující se nabídky volných uchazečů o zaměstnání," uvedl.

Hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda upozornil, že pokud bude česká měna přetrvávat na své současné poměrné slabé úrovni vůči euru, může ČNB začít zvyšovat úrokové sazby ještě dříve než ve třetím čtvrtletí. S tímto termínem zatím počítá nová prognóza ČNB.

Podívejte se, jak vypadala hyperinflace v Německu:

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video