Červíček ustoupil, nebude napadat neúspěšný rozklad | E15.cz

Červíček ustoupil, nebude napadat neúspěšný rozklad

Martin Červíček (Zdroj: ČTK)
Martin Červíček (Zdroj: ČTK)
• 
ZDROJ: CTK

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hledání nového policejního prezidenta už zřejmě nic nebrání. Bývalý policejní prezident Martin Červíček nebude podávat opravné prostředky proti výsledku rozkladového řízení, které vyvolal kvůli svému odvolání z funkce a ve kterém neuspěl. Ministr vnitr Milan Chovanec Červíčkovo odvolání potvrdil.

„Z doporučení senátu mé poradní komise je zjevné, že právo bylo naplněno,“ uvedl Milan Chovanec s tím, že na návrh nezávislé komise potvrdil neplatnost jmenování Martina Červíčka policejním prezidentem.

Červíček po svém odvolání na konci ledna čekal na rozhodnutí rozkladové komise o tom, zda ho exministr Martin Pecina odvolal z pozice šéfa policie oprávněně. Červíček si v rozkladu stěžoval mimo jiné na nezákonnost rozkazu tehdejšího policejního prezidenta Petra Lessyho z roku 2012, kterým změnil hierarchii svých náměstků. Rozkladová komise však rozhodla v jeho neprospěch.

Bývalý policejní prezident Červíček uvedl, že rozhodnutí rozkladové komise uznává a žádný soudní sport řešit nebude. Podle svých slov chce zůstat u policie.

Komise podle ČT dospěla k téměř stejnému závěru, jaký učinil Pecina, tedy, že v roce 2012 tehdejší ministr vnitra Jan Kubice po odvolání policejního prezidenta Lessyho v rozporu se zákonem nejdříve odvolal Červíčka z pozice náměstka a pak ho jmenoval šéfem policie. Červíčka měl přitom z pozice náměstka podle rozkazu Petra Lessyho odvolat policejní náměstek Pavel Osvald.

Lessy a Červíček
Září 2011

Vedení zlínské policie podalo na Petra Lessyho trestní oznámení kvůli výrokům v deníku Právo. Lessy v něm kritizoval náměstka krajské správy Jaroslava Vaňka v souvislosti se zametáním trestních oznámení.
Srpen 2012

Generální inspekce bezpečnostních sborů Lessyho obvinila z porušení pravomocí a pomluvy. Podle inspekce Lessy předal své mluvčí dokumenty očerňující Vaňka s tím, aby je poskytla deníku Právo. Lessy obvinění odmítl, redaktor se ho prý na Vaňka sám ptal. Lessy byl zbaven služebního poměru a ještě ten samý den nahrazen náměstkem Martinem Červíčkem.
Květen 2013

Obvodní soud pro Prahu 7 zprostil Lessyho obžaloby.
Prosinec 2013

Ministr Pecina zrušil rozhodnutí svého předchůdce Jana Kubiceho o Lessyho propuštění; policie tak měla déle než měsíc dva šéfy. Červíček odmítl odstoupit, Lessy čerpal dovolenou.
Leden 2014

Poradní komise ministra vnitra dospěla k závěru, že Červíček byl policejním prezidentem jmenován neoprávněně. Pecina následně zrušil rozhodnutí o jmenování Červíčka policejním prezidentem.
Únor 2014

Lessy odchází z funkce policejního prezidenta a míří do zahraničního odboru prezidia. Ministrovi Milanu Chovancovi se tím otevírá cesta na vypsání nového výběrového řizení.

Pavel Páral: Čas policejního pořádku

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video