Češi loni prosázeli 126,8 miliardy, více než o rok dřív | E15.cz

Češi loni prosázeli 126,8 miliardy, více než o rok dřív

sázení
sázení
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Češi loni prosázeli v loteriích a sázkových hrách 126,8 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 0,9 procenta. Stejně jako v roce 2010 byl největší nárůst částek vložených do technických zařízení, zejména interaktivních videoloterijních terminálů. Naopak klesla suma utracená ve výherních hracích přístrojích a v loteriích. Výsledky dnes zveřejnilo ministerstvo financí.

Příjmy provozovatelů ze hry, které jsou rozdílem vsazených a vyplacených peněz, v roce 2011 vykázaly proti předminulému roku pokles o 2,3 procenta na 31,1 miliardy korun. V roce 2010 se tyto příjmy při současném zachování vložených částek zvýšily. Provozovatelé hazardu vyplatili loni hráčům 95,7 miliardy korun, což bylo meziročně o dvě procenta více.

Příspěvky na veřejně prospěšné účely se meziročně prakticky nezměnily a dosáhly 3,5 miliardy korun. Předepsaný odvod části výtěžku poklesl zejména u loterií, a to téměř o polovinu. Naopak u technických her byl nárůst o o 14 procent. Do státního rozpočtu a rozpočtů obcí bylo formou správních a místních poplatků a poplatků na státní dozor odvedeno provozovateli loterií a jiných podobných her celkem 3,7 miliardy korun. Meziroční nárůst činil 12 procent. Odvedené místní poplatky vzrostly o 58 procent na 1,4 miliardy Kč. Meziročně klesl výběr místního poplatku za výherní hrací přístroje o 0,2 miliardy korun.

Největší podíl mezi sázkovými hrami a loteriemi zaujímají tzv. technická zařízení, která zahrnují interaktivní videoloterijní terminály, elektromechanickou ruletu či internetové kurzové sázky. Vložené částky stouply o 19,3 procenta na 76,7 miliardy korun, příjmy ze hry se zvýšily o 20 procent na 18,7 miliardy Kč. Na nárůstu se opět nejvíce podílí interaktivní videoloterijní terminály, což je moderní obdoba hracích automatů, u kterých se vložené částky zvýšily o 7,9 miliardy korun. Podíl výherních hracích přístrojů na vložených částkách klesl o šest procent na 24,3 procenta. Zájem o ně v kasinech se meziročně příliš nezměnil, k poklesu vložených částek došlo u výherních hracích přístrojů povolovaných obcemi (o 36 procent).

Mírně se snížil zájem hráčů o klasické kurzové sázky v sázkových kancelářích, zatímco u internetového kurzového sázení, zařazeného v tabulkách mezi technické hry, se vložené částky zvýšily. Ještě v roce 2010 se poměr vkladů mezi klasickou a internetovou kurzovou sázkou rovnal, v roce 2011 již bylo vloženo 60 procent vkladů přes internet. V součtu obou typů kurzových sázek bylo do hry vsazeno 16,4 miliardy Kč, tedy o sedm procent více než v předchozím roce. Pokles zaznamenaly loterie. Vložené částky se u loterií propadly o 42,3 procenta na čtyři miliardy korun a příjmy ze hry zůstaly hluboko pod úrovní roku 2010. Kasina vykazují mírný pokles vložených částek o 2,5 procenta na 8,7 miliardy korun, naopak příjmy ze hry vzrostly o sedm procent na 1,7 miliardy korun.

Wilf Walsh: Svět sázení nevyhnutelně míří z poboček na internet

Z provozovatelů her povolovaných MF zaujímá největší místo na trhu s podílem 5,8 procenta na vložených částkách. Společnost se věnuje provozování kurzových sázek a technických her. Převážná část jejích tržeb plyne z provozu interaktivních videoloterijních terminálů. Druhé místo patří společnosti s podílem 5,3 procenta. Tato nabízí především internetové kurzové sázení. Třetí největší je s pětiprocentním podílem , který se zabývá technickými hrami.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video