Češi si oblíbili evropské společnosti zdaleka nejvíc z celé EU | E15.cz

Češi si oblíbili evropské společnosti zdaleka nejvíc z celé EU

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Od ledna v Česku vzniklo 137 evropských společností (SE), zatímco ve všech ostatních zemích EU dohromady jen 35. Celkem v zemích EU sídlí 871 evropských společností, z toho 481 v ČR. Informovala o tom firma Společnosti Online, prodávající firmy na klíč.

„Z průzkumu provedeného mezi klienty vyplynulo, že pro 54 procent zájemců je hlavním motivem pořízení evropské společnosti možnost obsadit vedení pouze dvěma osobami. U akciové společnosti musejí být ve vedení nejméně čtyři, v praxi nejčastěji šest osob. Najít dostatek lidí, kteří mají absolutní důvěru, považují podnikatelé za značný problém. Méně lidí ve vedení také znamená nižší personální náklady,“ uvedla obchodní ředitelka Společnosti Online Mária Ščamburová.

Původně evropské společnosti (Societas Europaea, zkráceně SE) vznikaly kvůli expanzi do zahraničí a zájmu o prestižní právní formu. Tyto důvody však prý za jejich překvapivou koncentrací v ČR již nestojí.

Druhým důvodem v pořadí zájmu byla prestižní právní forma, která byla nejdůležitější pro čtvrtinu klientů. Třetím důvodem pro vytvoření SE byly možnosti daňové optimalizace (12 procent), čtvrtým získání větší anonymity vlastníka (sedm procent) a poslední příčku zaujala možnost přesunout firmu do zahraničí (dvě procenta).

Zájem klientů o jednotlivé oblasti podle Ščamburové přesně vykresluje, čemu se chtějí čeští podnikatelé vyhnout. Relativně nízká poptávka po evropské společnosti jako nástroji daňové optimalizace a zvýšení anonymity vlastníka je způsobena tím, že oba kroky lze provést také u akciových společností a společností s ručením omezeným. Z výsledků průzkumu je také zřejmé, že přesídlení evropské společnosti do zahraničí podnikatelé vnímají jako příliš náročný proces. Pro mnohé je praktičtější odkoupit zahraniční SE ve Velké Británii nebo na Kypru a skrze ni kontrolovat podnikání v ČR, vysvětlil daňový analytik společnosti Akont Viktor Hába.

Se zakládáním nové společnosti si dají práci jen velcí hráči

Naprostá většina evropských společností vzniká odkupem předem připravené firmy. „Založení evropské společnosti je pro většinu podnikatelů příliš složité a nákladné. V praxi jej podstupují jen velcí hráči, kteří mají dostatečné kapacity pro zvládnutí celého procesu,“ upozornila Ščamburová.

První evropské společnosti začaly vznikat začátkem roku 2006. Evropská společnost není levnou záležitostí, její založení vyžaduje prostředky v řádu desítek tisíc eur. Příponu SE má ve svém názvu řada významných společností. Je to třeba automobilka Porsche, stavební kolos Strabag, firma Tchibo nebo poradenská společnost Deloitte. Z českých společností patří mezi nejznámější skupina KKCG, RPG Industries či developerská společnost Finep.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.