Česká spořitelna: Česká ekonomika poroste o 3,7 procenta | E15.cz

Česká spořitelna: Česká ekonomika poroste o 3,7 procenta

Výroba převodovek ve Škodě Auto - ilustrační foto
Výroba převodovek ve Škodě Auto - ilustrační foto
• 
ZDROJ: Skoda Auto

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká ekonomika by měla v letošním roce zrychlit růst na 3,7 procenta a v roce 2016 zpomalit na 2,2 procenta. Vyplývá to z odhadů České spořitelny. Růst přitom má být v obou letech tažen jak domácí, tak i zahraniční poptávkou. Letos přitom růst výrazně ovlivní investice spojené s dočerpáním peněz z EU fondů.

Česká spořitelna se tak připojila k dalším finančním ústavům, které zlepšily pro letošní rok odhad vývoje ekonomiky nad tři procenta. Například HSBC Banka v nedávno zveřejněném odhadu počítá letos s růstem HDP o 3,4 procenta. UniCredit Bank počítá v červnové prognóze s letošním růstem ekonomiky o 3,8 procenta a příští rok o 2,7 procenta.

„V růstu spotřeby domácností se promítá růst reálných mezd, pokles nezaměstnanosti a vyšší spotřebitelská důvěra. Investice budou v letošním roce výrazně podpořeny vládními investicemi spojenými s nutností dočerpat prostředky z EU fondů. V příštím roce tento efekt vypadne, což bude hlavním důvodem pro zpomalení růstu HDP,“ uvedl analytik České spořitelny Jiří Polanský.

Inflace poroste k cíli ČNB

Celková inflace v letošním roce v průměru stoupne podle něj na 0,7 procenta, když ve druhé polovině roku bude postupně zrychlovat. „Lepší vývoj ekonomiky začíná ovlivňovat výdaje domácností, roste poptávka, a to tlačí na růst cen,“ uvedl. V příštím roce se inflace podle něj bude nadále blížit k dvouprocentnímu inflačnímu cíli ČNB, který by měla překonat na přelomu let 2016 a 2017.

Ohledně devizových intervencí očekávají analytici České spořitelny v základním scénáři konec intervenčního režimu ve třetím čtvrtletí 2016. Zároveň ale upozorňují, že díky příznivému vývoji ekonomky je i možnost, že kurzový závazek může centrální banka opustit dříve.

„Nevylučujeme dřívější opuštění kurzového závazku než ve druhé polovině 2016,“ uvedl hlavní ekonom ČS David Navrátil. Zároveň upozornil, že koruna bude pod stále větším tlakem posílit v závislosti na tom, jak poroste ekonomika Německa a bude se dařit i tuzemské ekonomice.

„Pokud by ČNB na trhu nebyla (pozn. nepoužívala devizové intervence), tak by koruna letos posílila pod 26 Kč/EUR a posilovala by dál až pod 25 korun za euro v roce 2018,“ uvedl Navrátil.

Jan Švejnar: Vyšší počet miliardářů v zemi nevede k rychlejšímu růstu

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video