Česko má dva měsíce na posílení prevence bankovních krizí. Jinak hrozí sankce | E15.cz

Česko má dva měsíce na posílení prevence bankovních krizí. Jinak hrozí sankce

Evropská unie, vlajky
Evropská unie, vlajky
• 
ZDROJ: Michiel Hendryckx, wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká republika je mezi jedenácti členskými zeměmi EU, které mají zpoždění při přejímání pravidel směrnice o ozdravných postupech a řešení krize bank do národního práva. Vyplývá to z přehledu prohřešků proti unijnímu právu, který zveřejnila Evropská komise. Zákon, který splňuje požadavky EU, má Česko už připraven, vláda jej ale zatím neprojednala.

Pokud Bulharsko, Česká republika, Francie, Itálie, Litva, Lucembursko, Malta, Nizozemsko, Polsko, Rumunsko a Švédsko do dvou měsíců své povinnosti nesplní, může se komise rozhodnout, že věc předá Soudnímu dvoru EU. Nynější žádost má totiž podobu takzvaného odůvodněného stanoviska, které je druhou fází řízení.

Směrnice z roku 2014, označovaná někdy anglickou zkratkou BRRD (Bank Recovery and Resolution Directive), je jedním ze základních stavebních kamenů nového systému, který byl v EU domluven v reakci na finanční krizi a který má zajistit bezpečnější a spolehlivější fungování finančního sektoru.

Náklady pocítí věřitelé

Na základě této směrnice mají banky povinnost připravit plány ozdravných postupů pro překonání krize. Příslušné orgány by měly získat pravomoci k zásahům do činnosti bank tak, aby mohly zabránit jejich selhání. A pokud krach stále hrozí, mají mít úřady odpovídající možnosti k restrukturalizaci banky tak, aby věc nemuseli zachraňovat daňoví poplatníci. Náklady by naopak měli nést akcionáři a věřitelé.

Jedním z opatření je také zřízení národního krizového fondu, kam mají pravidelně přispívat samotné banky, a podílet se tak na nákladech případné záchrany.

Přijetí zákona již v prvním čtení

V České republice se vznikem Fondu pro řešení krize počítá nový návrh zákona o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu. Na konci loňského roku se k zákonu uskutečnilo připomínkové řízení a nyní je norma v evidenci vládní legislativy. Samotný kabinet zákon ještě neprojednal. Nicméně kvůli tomu, že transpoziční lhůta byla do konce loňského roku, navrhuje ministerstvo financí zákon v Poslanecké sněmovně přijmout již v prvním čtení.

Fond pro řešení krizí přitom nebude podle návrhu ministerstva financí právnickou osobou, ale jen samostatným souborem majetku, který bude spravován Garančním systémem finančního trhu. Ten vznikne transformací současného Fondu pojištění vkladů, který ale i nadále bude odděleně spravovat i peníze na pojištění vkladů. Pravomoci orgánu pro řešení krize bude mít Česká národní banka (ČNB), která také bude rozhodovat o vhodném postupu při řešení situace konkrétní instituce.

Norma by rovněž měla upravit postupy pro využití peněz ze státního rozpočtu pro případ, že nebude možné situaci řešit jinak. Návrh také ukládá povinnosti finančním institucím, například zpracovat ozdravné plány, udržovat předepsaný minimální objem odepisovatelných závazků nebo odvádění příspěvků do fondu.

Evropská komise dnes připomněla, že lhůta pro převedení pravidel směrnice do národního práva uplynula na konci loňského roku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.