Česko otevře pracovní trh pro další cizince, třeba pro Rusy či Indy | E15.cz

Česko otevře pracovní trh pro další cizince, třeba pro Rusy či Indy

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pracovní trh v Česku se víc otevře cizincům, zvýší se počet zemí, jejichž občané budou moct žádat o zelené karty, tedy o povolení k pobytu a zaměstnání. Informovala o tom Česká televize (ČT). Do nynějška o zelené karty mohli usilovat lidé z 12 zemí, v budoucnu dostanou šanci v dalších 52 státech včetně asijských. Nově se možnost bude týkat mimo jiné Indů, Rusů nebo Číňanů.

Rozšířený seznam zemí pro zelené karty začne platit pravděpodobně od února 2013. O dalších změnách se podle televize bude jednat příští rok.

Lidé z vybraných zemí mimo Evropskou unii mají možnost získat volné místo tehdy, pokud ho nikdo z EU nevezme do měsíce. Od roku 2009, kdy Česko začalo zelené karty vydávat, nabídku využilo zhruba čtyři sta cizinců.

V současnosti v Česku už mohou o zelenou kartu žádat třeba Korejci, Američané, Srbové nebo Ukrajinci. Těžko předjímat, zda bude s rozšířením počtu států o zelené karty větší zájem, řekla televizi mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová. „Každopádně se dá říct, že počet volných míst, která lze využít pro zelené karty, tak postupně stoupá,“ dodala.

Kritici z řad zaměstnavatelů namítají, že dostat do Česka někoho na zelenou kartu je příliš složité a v praxi to moc nefunguje, uvedla ČT. „Tak, jak je to dneska postavené, je to příliš zdlouhavé, je to velký problém pro firmy z hlediska časové a administrativní náročnosti,“ řekl ČT generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy Zdeněk Liška.

Podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky je problém v nezájmu ze strany cizinců i zaměstnavatelů a nynější ekonomické krizi.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video