Česko si polepšilo v žebříčku ekonomické svobody | E15.cz

Česko si polepšilo v žebříčku ekonomické svobody

Firma Rehau otevřela v Jevíčku na Svitavsku novou provozovnu, kde bude vyrábět plastové komponenty pro
automobilový průmysl.
Firma Rehau otevřela v Jevíčku na Svitavsku novou provozovnu, kde bude vyrábět plastové komponenty pro automobilový průmysl.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká republika je 42. ekonomicky nejsvobodnější zemí ze sledovaných 152 států světa. Vyplývá to ze zveřejněného žebříčku „Economic Freedom of the World Index“ (index ekonomické svobody) kanadského institutu Fraser. V předchozím žebříčku se Česko umístilo na 52. pozici.

Informovali o tom zástupci Centra ekonomických a tržních analýz, které se na analýzách rovněž podílí. Nejsvobodnější zemí světa je podle žebříčku tradičně Hongkong, naopak nejméně svobodná je Venezuela.

„Hongkong je dle našich kalkulací jednoznačně ekonomicky nejsvobodnější zemí světa. Aktuálně probíhající protesty v Hongkongu ilustrují, že si tamní obyvatelé velmi dobře uvědomují potenciální ztráty, pokud by byly porušeny zásady právního státu a rovného zacházení se všemi občany,“ uvedl jeden z autorů studie Fred McMahon z Fraser Institute.

Top 10 výsledků indexu ekonomické svobody:

Ekonomická svobodaAutor: CETA

Slovensko si naopak v indexu pohoršilo z 36. pozice na 45. místo. V první desítce ekonomicky nejsvobodnějších zemí je z evropských zemí Švýcarsko na čtvrtém místě, ze zemí EU Finsko na desátém místě. USA a Velká Británie se umístily na 12. místě. V první dvacítce zemí je dále například Nový Zéland, Gruzie, Irsko, Peru a Malta.

Index se zveřejňuje od roku 1996. Dnes zveřejněné údaje vycházejí z dat roku 2012. Zpoždění je způsobeno tím, že je nutné počkat na údaje ze 152. zemí světa.

Výsledek Nečasovy vlády

Index se skládá z pěti ukazatelů, které se týkají velikosti státního sektoru, úrovně právního státu, mezinárodního obchodu nebo celkové regulace. Dalším faktorem je měnové prostředí dané země a inflační prostředí.

Index ekonomické svobodyAutor: CETA
Zdroj CETA

„Vývoj pozice České republiky je samozřejmě velmi pozitivní. Při interpretaci výsledku je si ale nutné uvědomit, že do velmi složitých zjišťování statistických údajů u 152 zemí světa, jejich verifikace a následné kalkulace - z důvodu proveditelnosti a přesnosti výsledků - vstupují data z roku 2012.

Tento letošní výsledek je tedy ještě počinem Nečasovy vlády a zároveň - v dobrém slova smyslu - hozenou rukavicí současné vládní koalici,“ uvedl Jiří Schwarz z Centra ekonomických a tržních analýz (CETA).

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video