Poměrem k počtu nakažených koronavirem je v Česku nejméně obětí | E15.cz

Česko, světový unikát. Poměrem k počtu nakažených koronavirem je v Česku nejméně obětí

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Není to soutěž, náhrada dost možná odložené olympiády nebo určitě odloženého fotbalového mistrovství Evropy. Ale českou optikou viděno, je to bez pochyby pozitivní zpráva. V Česku bylo v sobotu, den předtím, než zemřela první oběť koronaviru v zemi, 1047 potvrzených případů nákazy. V tom jsme se stali unikátem, nikde jinde na světě tolik obyvatel nemoci neodolalo.

V jinak ne zcela veselém žebříku se kromě nás drželo na špici sousední Německo, do prvního úmrtí tam evidovali 1040 nakažených, v závěsu s Norskem a Dánskem.

Jako národ jsme tedy možná odolnější, než třeba Italové, kteří mají statistiky zcela opačné, ale skutečných příčin může být celá řada. Každá země testuje jinou rychlostí a skutečný počet nakažených může být výrazně větší. V Itálii se také patrně koronavirus rozšířil přímo v nejrizikovější skupině 65+.

Počet nakažených koronavirem 21. 3. 2020. Autor: Marek Lutonský/zive.cz

Pro kontext, dle nedávno zveřejněné zprávy o obyvatelstvu za rok 2019 u nás loni zemřelo 93 186 lidí nad 65 let. Téměř polovina z nich podlehla nemocem oběhové soustavy, čtvrtina rakovině, na nemoci dýchací soustavy „jen“ sedm procent. První obětí koronavirové nákazy v Česku se stal 95letý muž, takzvaně polymorbidní s více riziky ohrožujícími život. 

První potvrzený případ se v Česku objevil 1. března. Po třech týdnech evidoval stát již 1161 nakažených. Aktuální statistiky naleznete na speciálním webu ministerstva zdravotnictví.

Vzhledem k počtu nakažených bude Česko statistice vévodit patrně ještě dlouho. V případě Saudské Arábie či Kataru, které mají kolem 500 nakažených a žádnou oběť, se nepředpokládá tak strmý nárůst.

Statistiky zpracoval Marek Lutonský, ředitel technických redakcí Czech News Center

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video