Cesta k volbám se otevírá, Zeman podepsal rozpuštění Sněmovny | E15.cz

Cesta k volbám se otevírá, Zeman podepsal rozpuštění Sněmovny

Cesta k volbám se otevírá, Zeman podepsal rozpuštění Sněmovny
Miloš Zeman
• 

ČTK
pav

Prezident Miloš Zeman podepsal rozpuštění Poslanecké sněmovny. Dolní komora Parlamentu tak dnes končí ve složení, které měla po minulých volbách. Zeman podepsal rozpuštění Sněmovny 72 dnů po pádu Nečase.

Zemanův podpis dnes potvrdil hradní kancléř Vratislav Mynář. Prezidentovo rozhodnutí vstoupí v platnost, až vyjde ve sbírce zákonů. Podle Mynáře to zřejmě bude ještě dnes. Rozpuštění Sněmovny otevře cestu k předčasným volbám.

Také podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky vyjde prezidentův verdikt v platnost ještě dnes. Od vydání rozhodnutí ve sbírce se odvíjejí lhůty pro vyhlášení předčasných voleb do Sněmovny. Prezident je musí vyhlásit tak, aby se konaly do 60 dnů po konci současné Sněmovny, avšak nejpozději 50 dní před jejich konáním. Zeman už dříve uvedl, že termín voleb stanoví na 25. a 26. října.

Prezident předpokládá, že sestavení vlády po předčasných volbách bude otázkou několika týdnů. Zeman se také nechal slyšet, že bude „zcela respektovat“ výsledky voleb. Nedávno uvedl, že jmenuje premiérem toho, koho mu doporučí strana, která vyhraje chystané předčasné volby do Sněmovny. Nadále má ale za to, že by vítěz voleb měl při nominaci přihlédnout k vůli voličů a preferenčním hlasům. Zároveň ale řekl, že v případě uzavření koalice mezi ČSSD a TOP 09, nejmenuje premiérem ani jednoho z lídrů protichůdně zaměřených stran, neboť by jejich koalici považoval za zradu na voličích.

Politické strany už houfně zbrojí na předčasné volby, jejichž favoritem je podle průzkumů veřejného mínění ČSSD. Strany vybírají lídry a připravují předvolení kampaně, na které bude tentokrát minimum času.

Předčasné volby mají vyřešit politickou krizi, která vznikla po korupčním skandálu ve vládě premiéra Petra Nečase (ODS). Pravicový kabinet po něm skončil a Zeman jmenoval předsedou dočasné vlády úředníků ekonoma Jiřího Rusnoka. Přechodná vláda však nezískala důvěru Poslanecké sněmovny, Rusnokův tým tak zemi řídí v demisi.

Autor: ČTK, pav
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud