Článek Hitler – gentleman se našel. Hitlera ale neoceňoval a Peroutka ho nenapsal | e15.cz

Článek Hitler – gentleman se našel. Hitlera ale neoceňoval a Peroutka ho nenapsal

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Proslulý článek nazvaný Hitler - gentleman skutečně vyšel, ale v Rudém právu, nikoli v Peroutkově Přítomnosti. Navíc Hitlera neoceňoval, naopak odsuzoval útok pravicového agrárního deníku Venkov proti národním socialistům, k nimž měl Peroutka blízko. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček ale odmítl, že by nalezený článek z roku 1937 byl tím textem, na který prezident Miloš Zeman odkazoval.

Prezident Zeman loni na fóru k holokaustu mluvil o selhání intelektuálů v krizové situaci. "Jeden z největších českých novinářů, Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman'," řekl. Historici následně upozornili na to, že Peroutka článek nenapsal. Prezident ale trvá na tom, že text o Hitlerovi četl. 

Článek se od té doby hledá a prezidentská kancelář se kvůli Zemanově výroku soudí s vnučkou Peroutky Terezií Kaslovou. Podle rozhodnutí soudu se měl Hrad za výroky omluvit, hradní kancelář ale chystá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Článek, který připomíná text zmiňovaný Zemanem, nalezl přední český historik docent Jan Galandauer. „Na text jsem náhodou narazil už před mnoha měsíci v Národním archívu, když jsem bádal v pozůstalosti československého legionáře pana Vodičky,“ řekl Právu osmdesátiletý Galandauer (80).

„A jak jsem prověřoval zdroje, dostalo se mi do rukou Rudé právo z 24. února 1937. Nafotil jsem si text, jen pro zajímavost. Jenže s technikou moc neumím a snímek si kamsi založil,“ dodal pro noviny, které text poté zpětně dohledaly. Článek Hitler – gentleman, čeští nár. soc. – piráti! podle Galandauera Peroutka nenapsal.

"Nález je zajímavou indicií pro mé další pátrání. Právě politiku agrárníků za druhé republiky a v počátcích protektorátu Ferdinand Peroutka podporoval," sdělil ČTK Ovčáček. Na dotaz, zda si tedy nemyslí, že by mohlo jít o článek, na který Zeman odkazoval, dodal: "Přesně tak." Následně pak na twitteru uvedl, že čeští novináři nerozumí historii.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video